Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Začarovaný kruh: Vše zakázáno

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

V Německu se stále více diskutuje o tom, že jakákoli pomoc Řecku by asi narazila u německého ústavního soudu, který je ve svých výkladech velmi konzervativní, možná by se dokonce dalo říci, že euroskeptický.

Lisabonské smlouva, v rámci absorpce smluv předchozích, zakazuje jakoukoli fiskální asistenci dalším evropským státům. Tento názor zastává i stále více politiků. Horst Seehofer, předseda CSU, například říká, že jeho strana „je partají stabilní měny“ a že do Řecka nepůjde ani jedno euro. Zároveň pravil, že Řecku se pomůže „politicky“. Na serveru Eurointelligence se ptají, co to znamená pomoci „politicky“ a k čemu je něco takového vlastně dobré.

Zvítězí-li v Německu vypjatě konzervativní a rigidní přístup, nastane bohužel dosti paradoxní stav. Bude-li chtít bohaté Německo poskytovat půjčky nějaké chudé zemi v Africe nebo v Latinské Americe, může dávat peníze plnými hrstmi, ale v Evropě musí riskovat destabilizaci nějakého státu, než aby mohlo pomoci, byť třeba jedním eurem. A to i kdyby pomoc měla mít formu záruky na úvěr, který poskytne soukromý sektor.

Pokud je tu rigidita v dodržování pravidel, může přijít v úvahu jejich změna. Možná by to mohla být změna relativně kosmetická, tedy změna statutu Evropské investiční banky, tak, aby tato instituce mohla nakupovat státní dluhopisy či poskytovat úvěry na něco jiného než infrastrukturu.

Podstatně složitější je případná změna pravidel Evropské centrální banky, která by mohla vyjímečně brát do zástavy řecké dluhopisy, i když by tak porušila svá pravidla ve vztahu k ratingu těchto obligací. Vůbec nejrozumnější a zdaleka nejsložitější je změna pravidel Lisabonské smlouvy, aby se zemím nezakazovaly problémy, ale předepsal se jízdní řád na jejich řešení.

Mnoho ekonomů vůbec navrhuje různé podivnosti. Například Martin Feldstein navrhuje, aby Řecko odešlo dočasně z eurozóny (přestože to pravidla neumožňují) a jiní zase přicházejí s nápadem, aby Řecko bylo z eurozóny vyloučeno (přestože to pravidla neumožňují).

Takže pomoc MMF Řecku je pořád pravděpodobnější. Tím by ale eurozóna přiznala, že není plnohodnotnou měnou. Španělsko bude také zachraňovat MMF?

Vážení čtenáři, další Audit vyjde ve středu 24. února.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].