Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Dobré zprávy z Číny a Summers

Lawrence Summers na blogu Reuters píše o tom, jak Evropa špatně diagnostikovala svou krizi a místo na růst se soustředí na škrtací kúru. Rozhazovačně se chovalo pouze Řecko, které představuje jen dvě procenta evropské ekonomiky.

Úvodník deníku Financial Times na totéž téma upozorňuje, že každá země EU potřebuje jiné recepty, někdo potřebuje konsolidovat rozpočty rychleji, někdo pomaleji, představa, že existuje jeden recept pro všechny, je špatná.

Gideon Rachman se v témže listu pro změnu zastal škrtačů a šetřílků. Jak prý ukázal případ nizozemské vlády, ani nejzdravější státy eurozóny si nemohou dovolit nějaké fiskální stimuly.

Stejně tak François Hollande se prý od Nicolase Sarkozyho liší především v tom, jak rychle chce snižovat schodky a dluhy, ale nezpochybňuje samotný fakt, že schodky a dluhy je třeba snižovat. Tentýž rozdíl panuje mezi britskou Labouristickou stranou a současnou vládou.

Alespoň nějaké dobré zprávy. Čínské průmyslové výrobě se nečekaně dobře daří. Leckdo se obával, že by svět mohlo – jako kdyby toho nebylo málo – vbrzku postihnout ještě splasknutí čínské bubliny, ale zatím to na to nevypadá.

Peter Orszag se na serveru Bloomberg zamýšlí nad nedávným výrokem šéfa Fedu Bena Bernankeho. Ten řekl, že likvidace aktiv po pádu internetové bubliny (dot.com bubble) byla větší a silnější než hypoteční krize, přesto měla daleko menší dopady na reálnou ekonomiku. Autor tvrdí, že Fed používá špatné modely.

John Bok a jeho spolek Šalamoun se definitivně zesměšnil. Bok asi opravdu touží stát se ombudsmanem.

Karel Hvížďala upozornil na stěží uvěřitelné výroky Marka Bendy (ODS) ve vztahu k občanským iniciativám, které navrhují občanský dohled nad tím, aby nemohlo být zneužíváno databází tajných služeb k vydírání politiků.

Vláda přežila další hlasování o důvěře. Pokud nedojde k větším stávkám v oblasti infrastruktury, je klidně možné, že dožije do konce svého regulérního období. Otázka pro diskusi s ekonomy na iHNed.cz je, co by se taková vláda měla snažit prosadit a o co by měla usilovat v oblasti hospodářských reforem.

Nebylo by lepší, kdyby se vláda s oslabeným mandátem raději soustředila na udržovací a administrativní vládnutí a sama si to přiznala?

Čtenáře Auditu zvu na dnešní diskusi s Petrem Pithartem v Knihovně Václava Havla v Řetězové ulici, která začíná v 17.30.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].