Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Sankce proti Rusku budou bolet i evropské ekonomiky

Evropa musí vystupňovat a zpřesnit informační kampaň a přesvědčit nepřesvědčené o tom, co je na ruském chování nepřijatelné.

Sankce proti Rusku jsou schváleny a spuštěny, nejdůležitější otázka ale je, co by měli zodpovědní evropští politici nyní lidem k celé věci říkat.

1. Je třeba veřejnost informovat, že sankce budou bolet, a to nejen ruskou ekonomiku, ale i ekonomiky evropské. Netřeba lidi strašit, ale nic nelze bagatelizovat. Pravdivá odpověď je – nevíme, jak silné budou dopady, umíme jen velmi hrubě odhadovat.

2. Taktéž je na místě připravit občany na to, že Rusko věci jen tak nenechá a přijme protiopatření. Bohužel zatím popravdě nevíme jaká.

3. Pokud je cílem sankcí, aby Rusko přestalo podporovat separatisty na Ukrajině a přímo se tam vojensky angažovat, může to dopadnout naopak. I tak ale mají sankce principiálně smysl.

4. A nakonec je třeba vystupňovat a zpřesnit informační kampaň a přesvědčit nepřesvědčené o tom, co je na ruském chování nepřijatelné, kde přesně Rusko překračuje mezinárodní právo, a přinášet o tom důkazy. Aktivity všech vlád v EU byly až dosud v tomto ohledu nedostatečné.

Na Bloombergu připomíná Leonid Bershidsky, že finanční sankce proti Rusům už si EU nanečisto vyzkoušela před rokem a půl na Kypru. Kyperské banky EU nezachránila s poukazem na to, že by se příjemcem pomoci stali bohatí Rusové, kteří v kyperských bankách měli uloženy ilegální peníze. Tehdy bylo jedno, zda jde o Rusy či Ukrajince, vkladatelé ze zemí mimo EU byli tzv. očesáni. V případě Bank of Cyprus byla depozita nad 134 000 dolarů konvertována do bankovních akcií. Depozita byla většinou na rok blokována a neplatil se úrok. Vyhlásily se restrikce na toky kapitálu. Brzy čeká již jednou očesané „ruské akcionáře kyperských bank“ další sestřih. Kyperské banky totiž budou muset na základě rozhodnutí kyperské centrální banky navyšovat kapitál.

EU podle autora už tedy Rusy jednou využila jako pokusné králíky. Na nich byla přece poprvé vyzkoušena metoda tzv. bail-in, která se následně stala (zatím jen na papíře) oficiálně schválenou metodou na řešení bankovních krizí v EU.

Reuters nabízí zajímavý komentář Stevena Brilla sestávající pouze z otázek. Pokud jsou prý ekonomické sankce moderní náhradou za vojenskou intervenci, je potřeba co nejvíce informací a investigativních reportáží přímo z frontové linie. Zde některé z otázek: V poměru k počtu obyvatel ztratili Nizozemci více lidí než Američané 11. září 2001. Přesto každý den, tedy i dnes, pendlují lety KLM mezi Amsterdamem a Moskvou. Uvažovali Nizozemci, že by přestali do Moskvy létat? Uvažoval někdo, že by třeba zakázal Aeroflotu létat do Evropy? Jakou roli v lobbování nizozemské vlády má ropný gigant Royal Dutch Shell? Kdo v Evropě bojoval za tvrdší sankce? Kdo byl proti? Jaké se střetaly zájmy a názory v okolí prezidenta Obamy? Jsou v okolí prezidenta Putina vlivní lidé a firmy, kteří chtějí udělat to, co chce Západ, tedy přimět Putina k tomu, aby sankce vedly ke změně jeho chování?

Kolega Martin Šimečka píše zajímavě o konfliktu mezi západním liberálnědemokratickým kapitalismem a autoritářským kapitalismem, který reprezentuje Rusko a Čína.

V té souvislosti je ale zajímavé položit si otázku, jestli totiž v Rusku vůbec existuje a funguje kapitalismus. Samozřejmě – oproti tomu, co tam bylo před čtvrtstoletím, to jistě kapitalismus je: obchoduje se, podniká se, banky poskytují úvěry, smí se být bohatý apod.

Mnohé definiční znaky kapitalismu však Rusko prostě vůbec nesplňuje, například železnou ochranu soukromého vlastnictví. Jistota, že vám ruský stát – když se mu zlíbí – nesebere, co je vaše, je poměrně chabá. A nesouvisí to jen s dědictvím komunismu. Je to kulturně a historicky starší fenomén. Kapitalismus také předpokládá fungující vládu práva a nepolitické soudnictví, které v Rusku prostě není. A i slovní základ kapitalismu jaksi poukazuje na to, že je v tom systému třeba používat hlavu, a ne jen vyvážet suroviny. Kapitalismus také potřebuje svobodnou cirkulaci informací, minimálně těch obchodních a tržních. Přesnější se mi zdá, že je svět ohrožován autoritářským nacionalismem a fašismem.

Pozn. redakce (30.7.2014): Původní výraz „guinea pigs“ byl opraven na „pokusní králíci“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].