Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Amerika řešila krizi jinak než Evropa a silně roste

Sankce nepředstavují appeasement, protože je nikdo neobhajuje ve jménu míru. Jsou vyhlášeny proto, že zabrání cizího území a podpora separatistů jsou nelegitimní, nepřijatelné a zavrženíhodné.

Barack Obama • Autor: Globe Media /  Reuters
Barack Obama • Autor: Globe Media / Reuters

Ze záplavy nepříliš povzbudivých zpráv poslední doby se tyčí jedna velká zpráva jako velmi dobrá. Meziroční ekonomický růst v USA je velmi silný a dosáhl v druhém čtvrtletí letošního roku čtyř procent, tedy téměř o procento více, než se čekalo.

Po nečekaném a překvapivém propadu v prvním čtvrtletí ovlivněném především tuhou a dlouhou zimou přichází tedy překvapení dobré. Mírně pozitivní dopad to bude mít i na Evropu i evropský export do USA. O něco lépe se bude snášet dopad sankcí i doznívání krize eura. Lze však vyvodit i negativní závěr. Americe se daří také proto, že krizi řešila úplně jinak než Evropa: rychlým a razantním posílením bank i odvážnou měnovou politikou.

V souvislosti se sankcemi píše americký ekonom Jeffrey Sachs několik důležitých věcí. EU počítá se svým partnerstvím s Ukrajinou jako s přirozenou geografickou extenzí evropské ekonomiky a vlády práva, zatímco Putin vidí to samé jako „hru s nulovým součtem“. Aby se Američané mohli vtělit do Putinova způsobu myšlení, musejí si představit, že by Čína oznámila, že zařadí Mexiko do politické a obchodní aliance s výhledem na alianci vojenskou. 

Sachs zdůrazňuje, že sankce nepředstavují appeasement, jak tvrdí část americké pravice, protože je nikdo neobhajuje ve jménu míru. Naopak jsou vyhlášeny proto, že zabrání cizího území a podpora separatistů jsou nelegitimní, nepřijatelné a zavrženíhodné.

Sankcemi ani odpověď Západu nekončí. Amerika už nyní poskytuje logistickou podporu ukrajinské armádě a pokračování ruské agrese na východě Ukrajiny povede k další americké vojenské pomoci: dojde na sdílení poznatků tajných služeb a možná i na dodávky zbraní. Ukrajina má svaté právo bránit svoje teritorium a zatím toto právo využívá docela efektivně. Sankce zvyšují naději, že Rusko zasedne ke stolu a vrátí se k vyjednávání.

Leonid Bershidskij o efektivitě sankcí pro změnu přesvědčen není. Pokud se Západ domnívá, že v kruzích kolem Putina se začíná jednota drolit, je to spíše „wishful thinking“, tedy česky „přání otcem myšlenky“. Privátní byznys – bez ohledu na to, jak vlivný – nemá prý v Putinově Rusku žádný vliv. Pro Kreml jsou všichni miliardáři jenom manažeři, kteří řídí továrny, ropná pole či banky pro stát. Putin se prý nevzdá, protože je přesvědčen, že další izolace Ruska není v zájmu Západu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].