Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

TOP 09 útočí na ANO, ale sama také není normální strana

Jediný, kdo splňuje definici toho, co je tradiční a demokratická strana, je KDU-ČSL

Ve štábu TOP 09 • Autor: Matěj Stránský
Ve štábu TOP 09 • Autor: Matěj Stránský

V souvislosti s výsledkem komunálních a senátních voleb se znovu objevila disputace na téma, co je to vlastně normální, tradiční, zaběhlá či demokratická strana, a co je to hnutí, protestní hnutí, demokratické hnutí, nedemokratické hnutí, populistické hnutí, strana volebního typu nebo vůdcovské hnutí či strana vůdcovského typu, a co je to ideově zakotvená strana.

Ač nejsem voličem lidovců, křesťanských demokratů či KDU-ČSL, musím zdůraznit, že se mi jeví jako jediná, která splňuje definici toho, co je tradiční a demokratická strana.

Tradiční je ta strana zcela jistě, protože existuje přes sto let, a demokratická je nejen proto, že má zaběhlé vnitřní demokratické mechanismy, ale také proto, že má jako jediná kromě komunistů masové členství (cca 30 000 členů) a naprostá většina z nich se na chodu strany živě podílí. Sice byli lidovci čtyřicet let v Národní frontě, a čtyřicet let tedy moc demokratičtí nebyli, ale to není pro účely tohoto článku podstatné.

Lidovci také dokazují, že tradiční strana přežije i čtyřletý výpadek z první ligy, a ten dokonce může přispět k regeneraci a oživení. Takže ve fotbalovém příměru jsou lidovci jako Bohemians 1905. Nelze ovšem tvrdit, že ten propad do druhé ligy lze doporučit kvůli restartu a regeneraci úplně každému, není jasné, jestli by to přežila ODS či TOP 09 například; ale třeba se mýlím.

Komunisté jsou jistě tradiční strana s masovým členstvím (50 000 členů), ale nejsou to demokraté, nýbrž političtí extremisté. Chtějí třídní boj, diktaturu proletariátu apod. 

V TOP 09 • Autor: Matěj Stránský
V TOP 09 • Autor: Matěj Stránský

Zelení jsou podle mého soudu zaběhlá strana v tom, že pád do druhé ligy, tedy nepřítomnost v parlamentu, klidně přežijí, přítomnost v parlamentu je koneckonců v jejich případě zatím spíše výjimkou než pravidlem. K odchodu ze scény se ale určitě nechystají.

Jsou zaběhlé strany ODS a ČSSD? Sociální demokraté jsou podobně tradiční značka jako lidovci, ODS je značka stará necelé čtvrtstoletí. K ničemu historickému, například k agrárníkům či národním demokratům, se nehlásí.

U obou těchto tzv. zaběhlých stran však zarazí relativně malý počet členů (kolem 20 000). Tradiční politické strany v sousedním Rakousku mají statisíce členů. Potíž ODS i ČSSD však je, že žádné nové členy nechtějí, resp. donedávna nechtěly. 

Mládežnické organizace či líhně zašly na úbytě a nový člen je podezřelý z toho, že chce stranu ukrást nebo je snad pouhou mrtvou duší. Smrtící paranoia přerostla únosnou míru.

Začne teď ODS, ochablá, bez ekonomické moci a bez kmotrů, vedle TOP 09 v krizi, verbovat nové členy? Nebo bude ještě potřebovat pád do druhé ligy? 

Ale zpět k pointě. Nejostřeji na hnutí ANO 2011 zaútočila TOP 09. ANO je prý nedemokratická strana vůdcovského typu, se kterou se nebude jednat. Jenže TOP 09 také není zrovna normální strana. Vznikla shora jako projekt dvou mužů. Netradiční je i dost zvláštní název, který vypadá jako na jedno použití - a 09 se vlastně podobá 2011.

TOP 09 má nyní 3800 členů a její pákový efekt (členství vs. počet parlamentních mandátů) tedy byl a je podobný jako v případě hnutí ANO (1500 členů). Samo o sobě by to stačilo na světový rekord, kdyby ho nepřekonal Úsvit s pouhými devíti členy. TOP 09 nezaložil jeden miliardář a nevede ji jeden Babiš, ale vedou ji Karel Schwarzenberg s Miroslavem Kalouskem, přičemž o Kalouskovi je známo, že nové členy přibírá nerad a dává si hlavně pozor na to, aby ho nikdo nepřerostl.

TOP 09 vznikla částečně i na osobním sporu (Kalousek kontra Cyril Svoboda) či protestu (proti tehdejšímu směřování KDU-ČSL) a pro to, aby se stala úplně normální stranou, udělala paradoxně málo, určitě mnohem méně, než mohla. 

O demokratickém a ideovém zakotvení Karla Schwarzenberga nelze jistě pochybovat. Skrze havlovskou linku a aktivitu v oblasti lidských práv před rokem 1989 osvědčuje demokratické tradice a vazby, kterých je u nás jako šafránu. Jenže v normální demokratické straně by se těžko stalo to, co v pražské TOP 09 dnes, resp. včera: tedy že volební neúspěch rovná se protestní odchod nejdůvěryhodnějších pražských lídrů z partaje.

Hnutí ANO je projekt oligarchy (řekněme), ale je to protestní hnutí? Když se protestuje, říká se obvykle NE. To ale bude asi ta další fáze české politiky, která nastane, až atraktivní balonek ANO praskne. Což se za čas stane – bez ideového zakotvení určitě.

ANO je asi vůdcovské či prodávané takřka výhradně přes Babiše (resp. nikdy bez hlavního důrazu na něj). Ale o tom, co člověk slyší v kuloárech o tendencích Miroslava Kalouska k mikrořízení, by si mohl v mnoha případech nechat Babiš jen zdát.

Přečteno ve středu v Českém rozhlase Plus

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].