Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Pomůže eurozóně slabé euro?

Nejtvrdším způsobem zasáhne stagnace země střední a východní Evropy, kde se neplatí eurem

Mario Draghi • Autor: Globe Media /  Reuters
Mario Draghi • Autor: Globe Media / Reuters

Leckdo z ekonomů sází na to, že by eurozóně snad mohlo pomoci oslabené euro. To by jí mohlo přinést špetku vytoužené (nikoli v Německu – pozn. autora) inflace a mohlo by pomoci i exportérům.

Sloupkařka Reuters Breakingviews Swaha Pattanaiková přeje mnoho štěstí. Euro dělá přesně to, co si leckdo přeje, a pokleslo od března již o šest procent. Teorie říká, že by to mohlo zdražit importované zboží a tlačit ceny nahoru. Ekonomové říkají, že desetiprocentní pokles hodnoty eura by mohl zvýšit inflaci o půl procenta. To by se hodilo v době, kdy je inflace dlouhodobě 0,3 procenta, dlouhodobě hluboko pod dlouhodobým dvouprocentním cílem.

Jenže ve hře jsou i jiné faktory, které mohou depreciační efekt přemoci. Dolarové ceny komodit se hroutí a některé mnohem rychleji, než padá hodnota eura. Ropa spadla o čtvrtinu. Odhaduje se, že EU ušetří až 80 miliard dolarů na dovozu energií – to je dobré pro spotřebu, ale špatné pro inflaci.

Evropská centrální banka by se měla soustředit na jádrovou inflaci (bez potravin a energií). Ale ani to nemusí pomoci – poptávka je tak slabá, že firmy budou váhat přenášet zvýšení cen dodávek na zákazníky. Firmy jsou pod tlakem snižovat ceny, aby si udržely kontrakty.

Muselo by se jednat o daleko prudší propad eura, aby měl alespoň nějaký efekt. Ale eurozóna už má nyní dlouhodobý obchodní přebytek. Další velké světové měnové bloky se budou dramatickému propadu eura bránit.

Ještě pesimističtěji než obvykle zní ve Financial Times Wolfgang Münchau. Text se jmenuje „Evropská stagnace je větší nebezpečí než dluh“. Podle autora není správné z turbulencí na akciových trzích vyvozovat, že se vrací evropská dluhová krize. Koneckonců financování dluhu podražilo pouze v Řecku. Finanční trhy reagovaly na prognózu celoevropské ekonomické deprese s velmi nízkou inflací v příštích deseti až dvaceti letech. Nasvědčují tomu dlouhodobé ukazatele inflačního očekávání.

Scénář stagnace je ale stejně znepokojivý jako dluhová krize: vzrůstající nezaměstnanost a chudoba, nemožnost snížit dluhové zatížení, propad veřejných služeb a investic. Šokující příklad z Německa: z 254 německých bojových letadel jich 150 nevzlétne.

U nás v České republice bychom si mohli povšimnout tohoto odstavce Münchauova článku: nejtvrdším způsobem budou zasaženy země střední a východní Evropy, kde se neplatí eurem: nacházejí se totiž v pasti mezi implodujícím Ruskem a stagnující západní Evropou.

Setrvalá stagnace – tedy situace, kdy chronický propad investic sytí období slabé poptávky -  bude mít dopad i na finanční trhy. Ty až dosud předpokládaly, že ekonomický růst se nakonec zachytí trajektorie před rokem 2008.

Eurozóna má podle autora tři možnosti. Buď se bude transformovat v politickou unii a udělá opravdové „cokoli“ – narážka na Maria Draghiho a jeho slib, že ECB „udělá cokoli“ - k záchraně eurozóny. Tedy společný dluhopis, malou fiskální unii, transferový mechanismus a skutečnou bankovní unii hodnou toho jména. Další možnost je akceptování vleklé stagnace a třetí možností je rozpad eurozóny. Druhá a třetí možnost se vzájemně nevylučují.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].