Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Nejhorší je odpudivý odér, který se kvůli Zemanovi z Česka táhne

Prezidentova znovunabytá síla je způsobena výhradně slabostí všech ostatních hráčů

Jaké má Zeman vazby v Rusku? • Autor: Karel Cudlín
Jaké má Zeman vazby v Rusku? • Autor: Karel Cudlín

Je výročí pádu komunistického režimu a hlava státu stupňuje svoje po všech stránkách odpudivé vystupování. Je čím dál vulgárnější, čím dál více nahrává ruským zájmům, čím dál více nabourává společnou politiku Evropské unie, kterou sankce jsou. Na kritiku veřejnosti odpovídá akcelerací nekontrolovaných výlevů a pozváním Putina do Prahy.

My všichni jsme ale přece už dávno věděli, co je Zeman zač. Je třeba si však také uvědomit, že jeho znovu nabytá síla je způsobena výhradně slabostí všech ostatních hráčů. A právě na slabost ostatních hráčů by se měla soustředit kritika nejvíc.

Na prvním místě stojí sociální demokracie. Ta měla před rokem v ruce všechny trumfy a mohla prezidenta zatlačit do kouta. Zemanova pátá kolona ve straně byla oslabena, prezidentovi pučisté byli ostrakizováni; zdálo se, že ČSSD disponuje sebezáchovnými mechanismy.

Bylo klidně možné osekat rozpočet prezidentské kanceláře, omezit Zemanovy výjezdy do krajů i do zahraničí a podrobit kontrole jeho zahraniční projevy a pozvání. Za zahraniční politiku je koneckonců zodpovědná vláda. Bylo by to sice z ústavního pohledu poněkud nezvyklé i netradiční, ale nezvyklé a netradiční chování hlavy státu k tomu zavdávalo důvody.

Je od vlády hezké, že si odkaz Havla připomíná v USA, ale je načase, aby se za něj začala prát také doma.

ČSSD mohla klidně říci, že prezident má problémy s alkoholem, a než se dá do pořádku, bude prostě pod dozorem. Stejně tak bylo možné říci, že vznik nedemokratické Rusnokovy vlády a její umělé udržování při životě prokázaly Zemanovu schopnost a ochotu obcházet či napínat ústavu.

Prezident, který se takto projevil, má buď odstoupit, nebo bude pod přísnější kontrolou vlády a parlamentu. Ústava se prostě napne na druhou stranu. ČSSD ztratila spoustu času, ale nikdy není pozdě. Třeba to premiéru Sobotkovi dojde na návštěvě USA, kde mu jistě američtí partneři řeknou, co si o vystupování hlavy státu myslí.

Miloš Zeman • Autor: Milan Jaroš
Miloš Zeman • Autor: Milan Jaroš

Bát se Zemanovy popularity je nesmysl. Popularita je velmi pochybná věc a stačí si vzpomenout, že strana zaštiťující se Zemanovým jménem ve volbách zcela propadla. A stalo by se to znovu.

Co se hnutí ANO týče, je jasné, že se Zeman snaží vézt na jeho popularitě a Andreji Babišovi nadbíhá, jak může, naposledy básněním o jeho charismatu. ANO ale nekritizováním Zemana nic nezískává, pouze oslabuje Sobotku. Hnutí, které chce vše zkontrolovat, zauditovat a zařídit, to musí umět zařídit i se Zemanem a měřit všem stejně. Jak bude „zauditována“ Zemanova cesta soukromým letadlem nizozemské firmy z Číny? Je-li stát jako firma, pak není jasné, proč by měl ve vedení firmy stát člověk, který zjevně nezvládá své problémy s alkoholem.

ANO váhá mít jasné názory v zahraniční politice, ale je členem liberální, tedy mainstreamové evropské frakce - a často opakuje, že se má držet „společná evropská linie“. Společná evropská linie ovšem znamená i to, že nebudou napadány jednou schválené sankce.

Nejmenší koaliční partner vlády – tedy lidovci – se nejvíce hlásí k havlovskému odkazu apod., vystupují vcelku prozápadně a civilizovaně. Tak ať si dají podmínku svého setrvání ve vládě, že Zeman bude pod kontrolou.

Neuvěřitelnou slabost a devótnost vůči hlavě státu projevuje veřejnoprávní televize, ale bohužel i některé televize komerční. Proč bychom pořád měli sledovat v přímém přenosu prezidentovy spanilé jízdy do Horní Dolní? Je to devótnost, nebo zájem nějaké finanční skupiny, která má zase zájmy v Rusku a Číně?

Nejhorší je ten odpudivý odér, který se kvůli Zemanovi z České republiky táhne. Teď se sice odhaluje Havlova busta v americkém Kongresu, ale v té souvislosti vycházejí v amerických médiích i texty jako tenhle z pera Carla Gershmana, které si dobře všímají třeba Zemanova výroku o tom, že v případě Chodorkovského lituje toho, že Putin těch oligarchů nezavřel víc. Takových článků ale už moc vycházet nebude. Jestli si někdo myslí, že v USA leží někomu nějaká Česká republika hluboce na srdci, je na omylu.

Američan, který chodí od rána do večera do práce a o jehož zájmy se starají reprezentanti, má čas rozlišovat, že existuje nějaký civilizovanější a kulturnější Západ a pak různé východní bahno, problémové zóny a „říše zla“. Díky lidem jako Havel byla Česká republika chápána jako součást Západu, díky lidem jako Zeman bude čím dál více chápana jako součást problémového Východu, odkud vane nevábný odér; odér s příchutí hulvátství a zla a rozhodně odér země, která se stará jen sama o sebe, tak proč by se někdo staral o ni.

Je od vlády hezké, že si odkaz Havla připomíná v USA, ale je načase, aby se za něj začala prát také doma. A umět se postavit hlavě státu je začátek tohoto boje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].