Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Rubl stále padá. Bude Rusko dál zbrojit?

Za studené války alespoň existovaly mechanismy, jak zabránit srážce letadel

Ruské centrální bance se turbulence a propad měny zastavit nepodařilo... • Autor: Globe Media /  Reuters
Ruské centrální bance se turbulence a propad měny zastavit nepodařilo... • Autor: Globe Media / Reuters

Ruská centrální banka o půlnoci dramaticky zvýšila úrokové míry na 17 procent, rubl během dopoledne posílil, ale teď už je jasné, že se ruské centrální bance turbulence a propad měny zastavit nepodařilo.

Fundamenty se totiž nemění a obranné či intervenční kroky centrálních bank jsou na to krátké. Pád cen ropy pokračuje, protože ani arabští, ani američtí producenti nehodlají zatím z objemů těžby nijak slevit. A k tomu se přidává další dramatická zpráva pro změnu z Číny, kde v prosinci dochází k překvapivému propadu průmyslové výroby, což pochopitelně dále oslabí poptávku po ropě.

Ropa je prostě zásadní faktor, ale svoji roli jistě hrají i protiruské sankce. Není náhodou, že je Amerika v pátek posílila. Pak je tu celkové geopolitické napětí kvůli agresi na Ukrajině. Dlouhodobé oslabování všech měn na tzv. nových trzích je navíc spojeno i s očekáváním prvního zvýšení úrokových měr v USA po dlouhých letech.

I když se může ruská ekonomika propadnout příští rok až o pět i více procent, je zajímavé a znepokojivé, že se Rusko masivním způsobem vyzbrojuje. Domácí ruské zbrojovky například letos vyrobily o 20 procent více zbraní než vloni, což je zajímavé ve srovnání s dvouprocentním poklesem globálně. Ruské výdaje na zbrojení mají mezi lety 2012 až 2017 vzrůst až o 85 procent. Rusko poptává stovky nových stíhaček, tanků, balistických střel. Ovlivní to nějak současná krize rublu?

Marc Champion upozorňuje, že se Rusko nijak nepoučilo ze sestřelení malajsijského letadla. Švédsko a Dánsko si u ruské vlády stěžují, že málem došlo ke srážce s ruským špionážním strojem, který měl vypnutý transpondér. NATO tvrdí, že zaznamenalo 400 narušení vzdušného prostoru ruskými vojenskými letadly od začátku roku. Riziko tragédie a nešťastné náhody se stupňuje. Autor upozorňuje, že za studené války existovaly mechanismy, jak tomu bránit. Zkušení velitelé na obou stranách znali řešení a pravidla. Dnes tomu tak není.

Zajímavé informace k cenové válce producentů ropy přináší tato analýza Bloombergu. Podle ní nejsou ztráty amerických těžařů tak obrovské, protože náklady klesají skoro stejně rychle jako ceny. Kromě toho jde většinou o utopené náklady a těžit je třeba tak jako tak.

A nakonec ještě dobrá zpráva. Evropská banka pro obnovu a rozvoj EBRD už má připraveno financování nových projektů, které mají nahradit zrušený ruský South Stream, tedy například plynovod Srbsko–Bulharsko. Analýza také ukazuje, jak se zintenzivnily různé plynové propojky v celém regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].