Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Venku svítí sluníčko (ale v hospodářství svítí slunce černě).

[image id="120824790"]V hospodářství se v tuto chvíli žádné dobré zprávy nevyskytují. Ještě do včerejška jsem o jedné dobré věděl. Navzdory všem špatným trendům vzrostla v Německu v lednu prudce podnikatelská důvěra. Jenže včera se německá podnikatelská důvěra (Ifo) propadla na vůbec nejnižší úroveň od okamžiku, kdy se začala měřit, tedy od roku 1991.

Leckdo se ptá, proč prý nenapíšu něco optimistického nebo veselého. Je mi vyčítáno, že ty nálože temných vizí nelze už snésti. Vždyť se vlastně nic neděje. Nepřeháníte to Macháčku, a vy novináři vůbec?

Veselé zprávy a zdroje optimismu je však třeba hledat jinde než v ekonomice. Například po dlouhých týdnech zimy, tmy, inverze a smogu je v Praze konečně hezky, vysvitlo sluníčko. V noci jsme měli s Garage veselý koncert. Děti nemají žádné čtyřky. Brzy bude jaro.

Já osobně jsem vůbec veselý člověk. Potíž je v tom, že čtenářům musím upřímně přiznat, že v hospodářství se v tuto chvíli prostě žádné dobré zprávy nevyskytují. Ještě do včerejška jsem o jedné dobré věděl. Navzdory všem špatným trendům vzrostla v Německu v lednu prudce podnikatelská důvěra. Jenže včera se německá podnikatelská důvěra (Ifo) propadla na vůbec nejnižší úroveň od okamžiku, kdy se začala měřit, tedy od roku 1991. Propad důvěry v únoru bohatě smazal „lednové zisky.“

(Otázka je čím byl způsoben skokový nárůst důvěry v lednu. Statistická chyba? Nebo v Německu uvěřili vládě, která lidem tvrdila, že v příští polovině roku se hospodářství vzpamatuje?)

Navíc včera Deutsche bank odhaduje, že německé hospodářství se letos propadne o pět procent. A komentátor FT Wolgang Munchau se domnívá, že hospodářství propadne ještě víc, protože prognóza Deutsche Bank počítá mylně s oživením na konci roku.

Jaképak jsou další veselé zprávy?

1.Japonský export se v lednu meziročně propadl o 45 procent. Japonská ekonomika je přitom - podobně jako česká - na exportu velmi závislá.

2.Francouzský prezident Nikolas Sarkozy a italský premiér Silvio Berlusconi se včera shodli na tom, že na americkou politiku Buy American, by měly jejich ekonomiky reagovat stejným ochranářstvím. Přitom všichni víme, kam ochranářství v 30.letech vedlo. Českému předsednictví se s tažením proti protekcionismu vůbec nedaří.

3.Včera šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke prohlásil, že recese by mohla skončit již koncem tohoto roku. Trhy zareagovaly posílením. Jenže co ten Bernanke vlastně řekl?

Server eurointelligence.com upozorňuje, že posílení je založeno na nedorozumění. Bernanke dvakrát zopakoval slovo „pokud“. Doslova řekl: „POKUD opatření Fedu, vlády a kongresu zaberou a přinesou finanční stabilitu - a jedině POKUD se tak stane, podle mého názoru – je zde rozumná vyhlídka, že recese skončí v roce 2009 a příští rok bude rokem růstu.“

Jenže kdo ví, jestli opatření zaberou?

Server Calculated Risk ukazuje na Case Shillerově indexu, že ceny nemovitostí v USA (ty stály jak známo u zrodu krize) mají stále ještě daleko k dlouhodobému trendu, stále je kam hluboko padat.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

4.Standard & Poor sice ocenili Českou republiku, ale rating Lotyšska snížili na BB plus, což je úroveň, které se říká junk (česky snad odpad).

5.Podle FT činí ztráty rakouských bank 11 procent HDP.

6.Dále už jen bleskově. Zde jsou namátkou další titulky zpráv dne:

  - důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku nejníže od roku 1999

 - německá recese prudce dopadá na český export

 - německá ekonomika se propadla o 2,1 procenta

 - britská ekonomika se propadla o 1,9 procenta

Čtenářům, kteří se domnívají, že jsou česká média příliš pesimistická a bulvárně temnými zprávami nafukují krizi, doporučují číst si třeba britský tisk. Proti tomu jsou česká média pytel srandy, hrnec smíchu či ohňostroj optimismu. Američané (o Japoncích ani nemluvě) jsou také temní, ale alespoň se ještě radují z Obamy.

Kdybych byl pan farář, doporučil bych čtenářům, ať na nějakou dobu hledají radost jinde než v hospodářství: v přírodě, v rodině, v přátelství, v poklidném rozhovoru, v starosti o bližní, nad hezkou knížkou nebo třeba v tanci či jiném kreativním projevu.

Z dlouhodobého hlediska lze pak čerpat radost i z krize. Ta přece oddělí zrno od plev. Až na to, že všichni chceme být zrno a nikdo nechce spadnout mezi plevel nebo tak být ocejchován.

Úterní audit: Trhy vládám nevěří a Německo a evropské vykoupení

Pondělní audit: O regulaci a zhroucení dogmat

Páteční audit: Recese V, recese U a recese L

Čtvrteční audit: Češi a nespravedlivý útok, Klaus a Lisabon

Středeční audit: Češi ve spirále, Greenspan by znárodňoval a německé záchranné lano

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].