Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Zelení proti radaru

V případě Čunek zelení zkazili, co mohli a novináři je za to oprávněně kritizují, teď je ale na obzoru větší problém.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

V případě Čunek zelení zkazili, co mohli a novináři je za to oprávněně kritizují, teď je ale na obzoru větší problém. Širší vedení strany v sobotu zřejmě proti vůli svého předsedy Martina Bursíka odhlasovalo, že nesouhlasí se stavbou amerického radaru v Česku a vyzvalo svých šest poslanců, aby hlasovali proti. Proč? Prý jim Američané nejsou dostatečně po vůli. Jsme tak svědky důležitého okamžiku: nejmenší vládní strana se před našima očima mění z vládní strany v partu nevypočitatelných a nezodpovědných aktivistů.

Když se před časem téma radaru objevilo, zelení se tvářili neutrálně nebo spíš vstřícně. Tehdy si užívali svého vstupu do vlády, nebyli rozhádaní, uměli celkem racionálně formulovat svoji představu. Přišli s požadavkem, aby byl radar začleněn do obranných systémů NATO.

V pátek na jednání v Bukurešti k tomu Aliance učinila první krok, když souhlasila s česko-americkou dohodou a označila radar za budoucí součást protiraketové obrany Evropy. Pro zelené je to ale málo.

Až dosud nás o radar žádali „jen“ američtí spojenci a Češi měli možnost jim z pozice odpovědných spojenců vyjít vstříc. Po summitu v Bukurešti je radar na dobré cestě stát se součástí celoevropské obrany, Česko pak velmi těsnou součástí těchto obranných projektů budoucnosti, které mohou jednou tento kontinent ochránit před velmi vážným ohrožením. Pro Česko s jeho zkušeností z dvou okupací v posledních sedmdesáti letech to také znamená maximální možné zapojení do spojeneckých struktur, o němž se minulým generacím v tomto státě ani nesnilo.

Do toho teď přichází rozhodnutí zelených tento krok nepodpořit v parlamentu.

A důvody? Zní velmi nepřesvědčivě.

1) jde evidentně o protiamerickou ideologii, čímž se řadí po bok komunistů. Sociální demokracie totiž spadá do jiné kategorie odpůrců: sama jednání o radaru rozjížděla a teď je proti jen kvůli tomu, že chce zatopit vládě a svést se na vlně populismu.

2) nejsou schopni přijmou odpovědnost – alibisticky se totiž dožadují souhlasu celé EU s radarem.

3) ztrácí smysl pro realitu - mluví o vychýlení naší bezpečnostní politiky od „Evropy“ směrem k USA; jenže to je logické, neboť radar nám nenabídla Francie nebo Španělsko, ale Američané, navíc směrem k USA je bezpečnostní politika díky bohu vychýlená od chvíle, kdy Američané vyhnali Hitlera ze západní Evropy.

Mimo realitu diplomatických a bezpečnostních dohod je i požadavek zelených, aby vláda USA už teď podepsala závazek, že odevzdá radar pod velení NATO.

Suma sumárum pokud budou zelení na svých sobotních názorech trvat, začnou si psát svůj vlastní politický nekrolog. Hlasy zaslepených antiamerikanistů už spolehlivě chytají jiné partaje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].