Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Kurta Cobaina zastoupily zpěvačky

Nirvana byla uvedena do Rockandrollové síně slávy

Vůbec poprvé se od roku 1994 na jednom pódiu potkali zbylí členové • Autor: Globe Media /  Reuters
Vůbec poprvé se od roku 1994 na jednom pódiu potkali zbylí členové • Autor: Globe Media / Reuters

Během čtvrtečního večera – takřka přesně dvacet let po sebevraždě Kurta Cobaina – byla Nirvana na slavnostním ceremoniálu v Barclays Center v Brooklynu uvedena do Rockandrollové síně slávy. Při této příležitosti se vůbec poprvé od roku 1994 na jednom pódiu potkali zbylí členové, aby před publikem odehráli čtyři písně z repertoáru kapely. A není náhodou, že všech případech Cobaina výsostným způsobem zastoupila zpěvačka.

Smells Like Teen Spirit zaznělo v podání Joan Jett, Lithium odzpívala St.Vincent, Aneurysm připadlo na Kim Gordon ze Sonic Youth a All Apologies se ujala loňská hvězda Lorde. Tato důsledně ženská sestava není náhodná. Z praktického hlediska by sice Cobainovu charismatu těžko mohl konkurovat kdokoli ze současných interpretů, ovšem je tu i rovina symbolická. Nirvana byla od svých počátků silně ovlivněná feminismem, jenž zůstal částí jejího odkazu.

Cobainovo tvůrčí zrání – jak dnes přiznává každá dobrá biografie - se odehrávalo nikoli v Seattlu, ale v univerzitním městě Olympia, odkud pochází hnutí Riot Grrl. Byla to jeho zakladatelka Kathleen Hanna, která nasprejovala na stěnu Cobainovy ložnice nápis Kurt smells like teen spirit, a inspirovala tak budoucí hit. A byla to právě neurvalá Joan Jett, kterou si riot grrls braly za vzor.

Neméně důležitý byl feminismus pro kmotry americké nezávislé scény osmdesátých let, a tedy i Nirvany – pro Sonic Youth. Tvůrčí tandem Thurston Moore a Kim Gordon často přiznával, že se na pódiu nikdy necítili dobře, když publikum nebylo genderově vyvážené.

Nirvana • Autor: Globe Media /  Reuters
Nirvana • Autor: Globe Media / Reuters
Nirvana • Autor: Globe Media /  Reuters
Nirvana • Autor: Globe Media / Reuters

Nirvana se na scéně zjevila v době, kdy mainstreamu dominoval kytarový žánr trefně přezdívaný cock rock. Stavěl na odiv dominantní mužskou sexualitu a netajil se homofobií. Za všechny tu lze zmínit Guns N'Roses nebo Mötley Crüe. Cobainově pojetí rovnoprávnosti mohlo být těžko něco vzdálenější. I proto se v diskografii kapely nevyskytuje žádný adresný love song - a i když coby textař nešetřil tělními tekutinami a medicínskými pojmy, vyhýbal všem sexuálním podtextům. Neslušelo by se to.

Účast zpěvaček St. Vincent a Lorde na reunionu Nirvany zase podtrhuje trend současné hudební scény, kdy se kyvadlo vychyluje směrem k ženám. Nutno dodat, že ku prospěchu věci. Dominují popu a v alternativních žánrech se odvažují avantgardnějších výkonů než muži.

Cobain by s výběrem svých náhradnic jistě nadšeně souhlasil. A nejen proto, že v jedné ze svých skladeb zpíval: „Nikdy jsem nepotkal moudrého muže, a když – byla to žena.“

https://www.youtube.com/watch?v=n-CDPyIrhdU

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].