Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Komedie o zabití Kima nakonec míří do kin

Řada lidí včetně Baracka Obamy odsoudila Sony za to, že se společnost podvolila severokorejskému tlaku a film stáhla

Plakát nezapře socrealistickou inspiraci • Autor: Sony
Plakát nezapře socrealistickou inspiraci • Autor: Sony

Update: Kauza odvolané premiéry filmu The Interview kvůli hrobě teroristického útoku nabírala různých obrátek v průběhu následujících dní, kdy tento článek vyšel. Objevovalo se stále více zpochybnění, že by Severní Korea vůbec mohla za útokem stát, studio Sony také měnilo stanoviska k uvedení filmu do kin či na jiné platformy. 23. prosince se stav vyvinul takto: The Interview bude uvedeno ve více než 200 kinech, čili v tzv. limitovaném nasazení. Původní počet kopií měl být nejméně desetinásobný.

Sony názor změnilo poté, co jej odsoudila řada lidí včetně amerického prezidenta Baracka Obamy za to, že se společnost podvolila severokorejskému tlaku. „Rozhodnutí, které Sony a zúčastněná kina učinili, lidem dovoluje, aby si sami řekli, zda tento snímek chtějí vidět. A to vítáme,“ uvedl Obamův mluvčí Eric Schultz agentuře Reuters. 

„Nikdy jsme se uvedení The Interview nevzdali a jsme potěšeni, že náš film bude na Boží hod promítán v řadě kin,“ uvedl v prohlášení šéf filmového studia Michael Lynton. „Zároveň se soustředíme na to, abychom zajistili i další platformy a více kin, aby se tento film dostal k co nejširšímu publiku.“ The Hollywood Reporter s odvoláním na své zdroje uvedl, že Sony Pictures snímek uvolní i ve službě video na vyžádání (Video on Demand), což jsou elektronické půjčovny či prodejny filmů. Zde je původní text: 

Minulé dva týdny o tom šlo psát spíše s pobaveným podtónem, dokonce se občas spekulovalo o tom, že to všechno může být skvělá virální kampaň. Severokorejská hackerská skupina, která se nazývá Strážci míru (Guardians of Peace), se vlámala do počítačů vysokých představitelů hollywoodského studia Sony a ukradla a zveřejnila různá citlivá data. Nyní si tak můžeme číst na internetu jednu z verzí scénáře nové bondovky, víme, kdo všechno nesnáší Angelinu Jolie a jak ji nazývá (např. „netalentovaný spratek“), unikla dokonce i čísla sociálního pojištění mnohých hvězd.

A to všechno kvůli tomu, že studio Sony chtělo uvést komedii The Interview, jejíž zápletkou je, že americký moderátor a jeho producent přicestují do Severní Koreje na pozvání samotného Kim Čong-una. CIA jim k tomu ovšem přidá tajnou misi - severokorejského vůdce zavraždit. Moderátor Dave Skylark (jehož hraje James Franco) se ale s Kimem skamarádí a rozhodně ho zabít nechce. Jeho producent Aaron Rapaport (Seth Rogen) to ovšem nelibě nese, protože (marně) celou dobu nosil v anusu miniaturní bombu.

Zápletka je dokonale praštěná a celý film podle všeho též; přesně v duchu, v jakém Franco s Rogenem natočili už dříve filmy s poměrně výmluvnými názvy Travička zelená a Apokalypsa v Hollywoodu. Ohromující smršť sprosťáren, (homo)sexuálních narážek, fekálních vtipů a popkulturních referencí, které prozrazují, že oba tvůrci jsou rádi součástí hollywoodských struktur, ale zároveň si z prostředí zpovykaných celebrit rádi utahují. Skvělý je již plakát v duchu nejkvalitnějšího socialistického realismu, na němž v korejštině stojí „Nevěřte ignorantským americkým kovbojům!“ a „Válka začíná“.

Dosud se ale myslelo, že vše skončí ostudou pro několik lidí zmiňovaných ve zveřejněných mailech. Strážci míru ale pohrozili i teroristickými útoky, které by měly mít rozměr 11. září 2001. Tajné služby sice reálnost hrozeb nepotvrdily, nicméně studio se rozhodlo, že snímek, jehož náklady přišly na 44 milionů dolarů, vůbec neuvede do kin. V tuto chvíli se z dosavadní legrace či faux pas stává mezinárodní kauza, která nejspíš nemá precedens.

Již se stalo, že některé filmy s teroristickou tematikou měly v roce 2001 odloženou premiéru třeba o půl roku nebo rok, aby nenarušovaly pietu vůči obětem teroristických útoků, navíc mnohé náhle vyhlížely spíše naivně. Je rovněž běžné, že některé americké filmy se vůbec neprodávají do některých zemí - například filmy, kde hrají hlavní role Afroameričané, nejdou do většiny asijských států. The Interview by se pravděpodobně ani za běžných okolností nehrálo třeba v Japonsku, protože v tamní kultuře nepanuje obliba podobného hrubozrnného humoru (pouze toho japonského, v lecčems bizarnějšího).

Ale přímo zrušení premiéry bez udání náhradního termínu, a dokonce vyjádření, že film možná ani nebude uveden na DVD, ke stahování na VOD, ani nepůjde do televizí a zůstane takříkajíc „v trezoru“, je něco, co moderní dějiny nepamatují. Není divu, že nyní američtí komentátoři hovoří o útoku na svobodu slova i nevídané míře zbabělosti. Z bláznivé komedie, která by možná měla problémy stát se hitem a podle dosavadních ohlasů je spíše průměrná, se stala dílem, o němž se vášnivě mluví, všichni ho chtějí vidět - a na Internetové filmové databázi má hodnocení 9,6 bodů z 10, což by z ní dělalo zřejmě nejlepší film všech dob.

James Franco a Seth Rogen přijíždějí do Severní Koreje • Autor: Sony
James Franco a Seth Rogen přijíždějí do Severní Koreje • Autor: Sony

Zajímavé by bylo zjistit, jestli někdo z dotyčných korejských hackerů film vůbec viděl a co přesně mohlo Severokorejcům vadit. Ohlasy na snímek totiž pronikají na veřejnost až nyní - poté, co měl různá předpremiérová představení. Seznam překročených tabu je nicméně opravdu mohutný. Kim jednak vystupuje ve snímku nahý, když jde do vany, má harém sexuálních otrokyň a s moderátorem Davem se druží až moc důvěrně (inspiraci autorům mimo jiné dodal basketbalista Dennis Rodman.)

Zcela nepřijatelně se jeví i scény, kde producent Aaron souloží se severokorejskou armádní důstojnicí. Ve filmu se rovněž objeví scénka z falešného supermarketu, kterým se potěmkinovsky předstírá, že lidé mají co jíst a můžou svobodně nakupovat. V titulním interview se moderátor Dave Kima také zeptá na hladomor a mučení vězňů. Snímek navíc naznačuje, že velká část Severokorejců už je připravena na změnu režimu.

Ovšem vrchol představuje asi scéna, v níž Kim zahyne při sestřelení vrtulníku raketou. V nekonečně zpomaleném záběru raketa vybuchuje a Kimův účes postupně zachvacují plameny, až se nakonec celá postava rozprskne do krvavé fašírky. To vše za zvuků písničky Fireworks (Ohňostroj) od Kate Perry, kterou Kim zbožňuje a u jejíhož poslechu předtím plakal a uprdnul si blahem. Právě explicitnost trikové scény, v níž Kim brutálně a zároveň komicky umírá, byla konzultována v mailech - a zřejmě tak i hackeři natrefili na důležitou stopu.

Scéna nyní unikla na veřejnost a můžeme očekávat, kdy se tak stane s celým filmem. V jistém smyslu si The Interview ani nemohlo přát lepší reklamu. Nyní je už ale téměř jisté, že tvůrcům nic nevydělá. Z The Interview se tak stává zřejmě nejdražší vtip na světě - drahý takovým způsobem, jakým by nebyla ani případná žaloba za poškození osobnostních práv a dobré pověsti. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].