Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Evropa obviní Gazprom, že zneužil dominantní postavení

Obava o Maďarsko :: Další obviněný gigant :: Rána pro chalífát :: Požáry v Rusku

Gazprom (ilustrační foto) • Autor: Globe Media /  Reuters
Gazprom (ilustrační foto) • Autor: Globe Media / Reuters

"Vážené a ctěné publikum! Víme, v jak těžké situaci se dnes nachází skvělá maďarská společnost i její kulturní život. Demokratickou cestou a díky demokratickým volbám se dostala do proudu, který ji čím dál víc odnáší od demokratického ducha Evropy. Tento vývoj nás - stejně jako mnohé z vás - naplňuje neklidem. Proto jsme vám chtěli zahrát právě Antona Pavloviče Čechova, autora, který je příkladem naší společné evropské kultury. Musíte vědět, že patříme k sobě. Děkujeme vám za pozvání!"

Viktor Orbán • Autor: Globe Media /  Reuters
Viktor Orbán • Autor: Globe Media / Reuters

Tohle vše zaznělo v dopise, který herci rakouského Burgtheatru přečetli v jedné ze závěrečných scén Čechovova Racka na pódiu maďarského Národního divadla v Budapešti. Jejich slova podtrhla rostoucí znepokojení, se kterým evropská veřejnost sleduje vývoj vlády Viktora Orbána a její protiunijní a antiliberální kurz. Což se zřejmě bude dále zhoršovat spolu s tím, jak Orbánovi „zprava“ berou čím dál víc hlasy sílící antisemitští a antiromští extremisté ze strany Jobbik.

Jak informuje slovenský Denník N, přestože v prohlášení rakouských herců zazněla jen obava o osud maďarské demokracie a nepadla žádná konkrétní jména, provládní média v Budapešti vzkaz odsoudila jako „politiku“, která podle nich „do divadelního umění nepatří“.

V Budapešti zároveň šéf úřadu předsedy vlády János Lázár oznámil, že Evropská komise schválila spornou maďarsko-ruskou dohodu o dostavbě a dodávkách paliva pro jadernou elektrárnu u města Paks, a že výstavba tamních dvou nových bloků tedy může být zahájena.

Smlouvu uzavřeli Maďaři s Ruskem na konci loňského roku s tím, že projekt de facto zaplatí Kreml. Evropská komise považovala kontrakt za problematický a nesouhlasila s tím, že smlouva dává Rusům monopolní právo na dodávky paliva. Orbánova vláda nakonec toto právo Rusům zkrátila z původních dvaceti na deset let - a bruselská agentura Euroatom tedy nakonec na ruskou dostavbu elektrárny v Paks kývla.

Podle citovaného Jánose Lázára je to „úspěch maďarského vyjednávání“, podle kritiků zmíněných serverem Euroskop jde spíše o prohru obou, Evropy i Maďarska, protože dohoda posílí už tak značnou energetickou závislost Maďarska na Rusku.

Zůstaňme ještě chvíli u energetiky. Dnes by měla eurokomisařka Margrethe Vestager oznámit, že Evropská komise obvinila ruský plynárenský gigant Gazprom ze zneužívání svého dominantního postavení na evropském trhu. Gazpromu hrozí obří pokuta o výši 10 procent ročních tržeb.

Deník Financial Times vítá tento krok navzdory tomu, že je třeba počítat s tím, že Rusko bude reagovat velmi nedůtklivě. Jenže EU se musí držet svých pravidel dokonce i za cenu takové hrozby, jako je uzavření kohoutků s plynem ze strany Moskvy. Ta je ovšem minimální, protože pokud jde o plyn, „Evropa možná Rusko potřebuje, ale stejně tak Rusko potřebuje Evropu“, přesněji její peníze za ruský plyn, dodává FT.

EU se musí chovat stejně principiálně, jako se zachovala vůči americkému Googlu, jejž také začala vyšetřovat. Ostatně Gazprom byl v hledáčku EU už deset let a za tu dobu nasbírala Evropská komise stohy důkazů o tom, že vydíral zejména státy střední a východní Evropy vysokými cenami, jež byly někdy až o třetinu vyšší než třeba v Německu.

Spisy byly uzavřeny už v roce 2013, ale Komise čekala s obviněním kvůli krizi na Ukrajině, aby to nevypadalo jakou součást sankcí. Nicméně déle už čekat nemohla a FT ji za tuto odvahu chválí.

Sny o světovládném islámském chalífátu dostaly vážnou ránu. S měsíčním odstupem bylo oznámeno, že při leteckém útoku sil mezinárodní koalice na automobilový konvoj 18. března poblíž irácké Ninive u syrských hranic byl vážně zraněn šéf organizace Islámský stát Abú Bakr al-Bagdádí.Podle zprávy deníku Guardian nejhledanější terorista světa zřejmě nakonec přežil, ale zdravotní stav mu od té doby nedovoluje stát v čele organizace a řídit ji.

Nejvyšší představitel "Islámského státu" Bakr Bagdádí • Autor: ČTK
Nejvyšší představitel "Islámského státu" Bakr Bagdádí • Autor: ČTK

Událost médiím potvrdily dva nezávislé zdroje - nejmenovaný západní diplomat a spolu s ním i poradce oficiální irácké administrativy Hišam al-Hašimi.

Oblast, kde byl šéf Islámského státu zasažen, je územím sunnitských kmenů v Iráku, kde centrální moc neměla velký vliv dokonce ani za diktátora Saddáma Husajna a po jeho svržení se postupně stala bezpečným úkrytem řady skrývajících se džihádistů, píše Guardian.

Pro Islámský stát by smrt Bagdádího byla vážnou ranou, protože aspirovat na titul chalífy - tedy vládce všech muslimů odvozujícího svůj původ přímo od Mohameda - nemůže ledaskdo. A najít nového šéfa obdařeného správným rodokmenem, autoritou i dalšími atributy by pro IS nebylo snadné.

Výkonné pravomoci a vliv na strategické rozhodování teď v době jeho léčení podle zdrojů zevnitř IS převzala kohorta nejvyšších vojenských představitelů organizace, ale i těm letecké údery zásadně komplikují život. Během nedávných útoků zahynulo několik z nich - včetně Bagdádího zástupce Abu Muslim al-Turkmaniho.

Islámský stát navíc za posledních několik měsíců přišel pod údery mezinárodní koalice a kurdských milic jak o čtvrté největší irácké město Tikrít, tak o značnou část svého území, které Abu Bakr al-Bagdádí loni vyhlásil za svatou půdu svého chalífátu.

Kde nejlépe ovládají češtinu a kde matematiku?Odpovědi přinášejí Hospodářské noviny: “Výsledky letošních jednotných přijímacích zkoušek, jejichž analýzu mají HN k dispozici, ukázaly, že češtinu nejlépe zvládají na Moravě – na Zlínsku a Brněnsku byla průměrná úspěšnost žáků těsně nad 60 procent. Nejhůře dopadli deváťáci v ústeckém regionu s 52 procenty. Poslední skončili i v matematice. Tu naopak nejlépe ovládají v Praze.”

Oheň na jihu Ruska zabil již 34 lidí a 7500 jich zranil, shořelo 1400 domů a 5000 lidí přišlo o střechu nad hlavou. Požáry na území o rozloze 100 tisíc hektarů se ještě stále nepodařilo uhasit. Je to neštěstí, které se cyklicky opakuje – před pěti lety při takových požárech, které se však rozhořely nedaleko Moskvy, zemřelo nejméně 56 lidí. To, co dělá tuto zprávu zajímavou, je například text na serveru Global Voices, v němž autor Aric Toler popisuje rozdíl mezi přístupem Kremlu i ruských médií k tragédii před pěti lety a dnes.

Požár na Sibiři • Autor: Globe Media /  Reuters
Požár na Sibiři • Autor: Globe Media / Reuters

Lidé v postižené oblasti, jež je tentokrát daleko od Moskvy, až u hranic s Mongolskem a Kazachstánem, mají pocit, že se o ně nikdo nezajímá. Hasiči sice přijeli, ale neměli vodu, protože oblast byla odříznuta od elektřiny, tudíž nefungovala čerpadla z místních studen. Guvernér kraje u Bajkalu však ještě před požáry hrdě hlásil, že hasiči jsou připraveni.

Média jako třeba agentura Vesti lžou, když píší, že místní vládě v Chakásii se podařilo zachránit 60 tisíc domovů. Jak píše místní blogger: „Odkud vzali tuto informaci, když je tady všeho všudy jen 16 tisíc domovů – včetně bytů v panelácích?“

Zajímavou souvislost pak vidí Toler mezi požáry na Sibiři a válkou na Ukrajině. Podle neověřených informací od sibiřských bloggerů se ruští ozbrojenci bojující v Donbasu vracejí domů hasit požáry - a jak dodává jeden z bloggerů ironicky na Twitteru: „Chakásie, která je celá v ohni, posílá humanitární pomoc do Donbasu, což je jistě součást nějakého geniálního plánu.“

Nakonec i prezident Putin pochopil, že není radno si zahrávat s ohněm. Postiženou oblast předevčírem navštívil, lidem slíbil, že vláda jim dá peníze na stavbu nových domů a viníci budou potrestáni. Jak ale píše Rádio Svobodná Evropa: Putinova propaganda už viníky našla, jsou jimi žháři z politické opozice.

Video: Časopis Time každoročně vyhlašuje stovku nejvlivnějších lidí planety. Video nabízí záběry z gala večírku, který magazín při příležitosti zveřejnění tradičního seznamu uspořádal. Nedostavil se ovšem vítěz, kterým je … právě Vladimir Putin.

Kulturní tip:  Anamnéza. Divadlo Na zábradlí, Praha, 24. 4. Hra maďarských dramatiků Viktora Bodóa a Júlie Róbert o jedné nemocnici coby metafoře o životě, smrti a morálce dnešní společnosti. „Naše každodenní zkušenost se zdravotnickým systémem se prolíná s kafkovským světem plným zákazů a pseudopravidel, v němž se hodnota člověka rovná nule. Hranice mezi realitou a groteskou se stírá, stejně jako mezi skutečností a metaforou, tragédií a fraškou.“ V režii Rastislava Balleka hrají, žijí a umírají Natália Drabiščáková, Ladislav Hampl, Leoš Noha, Petr Čtvrtníček, Jiří Ornest či Stanislav Majer. Součástí propagace hry se stalo i video, v němž Čtvrtníček reaguje na kauzu Růžička.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].