Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Občanské taxi je na Francii Uber

Řecké odpočítávání :: Za Uber do vězení i na šibenici :: Konečně nám někdo vysvětlí smysl života :: Konec roamingu?

Francouzští taxikáři protestují proti Uberu • Autor: ČTK, AP
Francouzští taxikáři protestují proti Uberu • Autor: ČTK, AP

Zda Řecko zbankrotuje, stále není jisté. Lhůta pro odeslání půjčených 1,6 miliardy eur na účet Mezinárodního měnového fondu vyprší ve 23 hodin našeho času. Včera Řekové demonstrovali na podporu premiéra Tsiprase, dnes se naopak plánuje shromáždění proti politice jeho a jeho kolegů.

Na úrodnou půdu nejspíš nepadne nejnovější návrh šéfa Evropské komise Junckera, aby Tsipras poslal MMF aspoň písemnou omluvenku a slíbil, že bude přesvědčovat spoluobčany, aby v nečekaně vyhlášeném referendu neodmítali požadavky věřitelů.  I když je Řecko rozdělené: Tsipras už několikrát Řeky vyzval, aby hlasovali NE – což bude o to snazší, že NE je první možnost před ANO. On sám prý rozhodně bude volit NE – a už také naznačil, že odstoupí, pokud se voliči rozhodnou opačně. 

To ale nejspíš není ta hlavní otázka, protože se bavíme o příští neděli. To podstatné se začne odehrávat už zítra, kdy Řecko zbankrotuje - respektive kdy se bankrot začne projevovat. Jak už to ve včerejším menu popsal kolega Jiří Sobota: co přesně se bude dít před bankomaty, v obchodech nebo na mezinárodním diplomatickém poli, to neví nikdo. Alespoň že dodávky léků budou do Řecka pokračovat navzdory nezaplaceným účtům. Ovšem jen po omezenou dobu. Vývoj je ale překotný: nejnovější zpráva zní, že premiér Tsipras poslední nabídky evropských partnerů „zvažuje“.

 

Autor: KAI PFAFFENBACH
Autor: KAI PFAFFENBACH

Byznys je nebezpečná věc – to zjistili i dva manažeři firmy Uber provozující jakési občanské taxiuber. “Šéf pro Francii” a “šéf pro Evropu” zmíněné firmy byli zatčeni. Respektive “pozváni na výslech a poté na ně byla uvalena vazba” (citujeme vyjádření firmy) právě ve Francii. Důvodem je “nezákonná činnost” (citujeme francouzskou policii).

Ve Francii panuje k Uberu velká nechuť, a to jak úřední, tak taxikářská. Služba je oficiálně nezákonná, nicméně pokoutně funguje dál. Regulérní taxikáři jsou na uberisty natolik rozzlobení, že se před týdnem uchýlili k - velmi tvrdému násilí. Auta hořela s koly nahoru. Ve Francii tedy není nebezpečné jen firmu řídit, ale také pro ni pracovat. Pokud vás nepřepadnou taxikáři, policie vás může pokutovat a ve vzduchu se vznáší možnost konfiskace auta. Pokutováním uberistů je zvláštně pověřeno 200 policistů - firma se brání tím, že za své zaměstnance pokuty platí.

Zatčení manažerů je další krok dlouhé taxikářské války, která se vede na různých místech celého světa.

yay • Autor: Respekt
yay • Autor: Respekt

Google sestavil robota, který si s vámi rád pohovoří o smyslu života. Úryvky rozhovoru najdete například zde a je to docela zábavné čtení. Sami autoři stroje sice výsledky označují za “velmi životné a trochu děsivé” - a plně tak dostávají klišé robotí vědy, která je také úžasná a děsivá zároveň. Nezaujatý čtenář ovšem robota podezírá, že trochu podvádí. Občas totiž volí tak filozofickou a abstraktní odpověď, že se dá použít kdekoliv, protože znamená všechna a nic. Nějak podobně fungovaly svého časy texty kapely Lucie.

Nicméně rozhovor to bezpochyby je; a ještě zajímavější je způsob, jak robot pracuje. Není to totiž jeden stroj, nýbrž jakási svodka mnoha serverů a databází. Google sám to nazývá neurální sítí schopnou hlubokého učení. O tomto konceptu si můžete přečíst například tady; jde v principu o to, že pokročilé technologie už prý inženýrům nabídly možnost začít nesměle a neuměle kopírovat nejdokonalejší mechanismus, jaký známe - lidský mozek.

Praktické výsledky na sebe nedají dlouho čekat. Google (opět) už brzy plánuje takové vylepšení programu Google Now (obdoba applovské Siri), že aplikace budou k ničemu. Z telefonu se stane velmi chytrý kamarád, který bude chápat všechny vaše otázky. Nový způsob analýzy dat prý umožní udělat z Google Earth naprosto převratný nástroj.

A jistě přijde na řadu i něco pořádně děsivého.

Evropská komise tlačí roaming dolů už od roku 2007. (Ilustrační foto) • Autor: Shutterstock
Evropská komise tlačí roaming dolů už od roku 2007. (Ilustrační foto) • Autor: Shutterstock

Nejen špatné zprávy chodí z Evropy - alespoň tedy nejen úplně špatné. Evropská unie (tentokráte celá, tedy Komise, Parlament a hlavně rada ministrů, která už doposud do všech dosavadních návrhů hodila vidle) se shodla na zrušení roamingových poplatků. Příliš se neradujte, za volání, sms a data přestanete platit absurdní poplatky až od 15. července 2017. Tedy za víc než dva roky. Nicméně dohoda to je.

Roaming jde už několik let v ruce se síťovou neutralitou, tedy zárukou, že k přenosu dat budou mít všichni stejný přístup. Jinými slovy, Google si nebude schopný zaplatit rychlejší službu pro své YouTube než nejnicotnější začínající start-up. Spojené státy (k překvapení evropských kritiků, kteří v USA vidí advokáta korporátního ďábla) přijaly tuhle zásahu už letos v únoru. Evropská unie zameškala, váhala - a nová dohoda to zase tak moc nevylepšuje.

V zásadě kategoricky trvá na naprosté rovnosti s tou výhradou, že někteří budou mít možnost být o něco rovnější. Zčásti je to geniální, nabízí totiž možnost “podpory specializovaných a inovativních služeb vyšší kvality” - což může znamenat ve výsledku cokoliv - a pak to označit za nejpřísnější prosazování síťové neutrality na světě.  Nezbývá než věřit, že se opravdu bude týkat pouze lékařských telekonferencí či dálkové chirurgie, jak Komise v doprovodném dokumentu slibuje.

Video: Na kole přes Antarktidu. Je to vůbec možné? Kate Leemingová z Austrálie si myslí, že ano. Projela už Sibiř, Arktidu, teď chystá tlusté pneumatiky právě na onen kus planety, který se naší planetě vůbec nepodobá.

Kulturní tip: Trochu historie a tance (historie je pohnutá, nejde tedy o žádné Když hvězdy tančí) nabízí Francouzský institut: film Jimmyho tančírna. A v Brně zkuste trochu švédské romantiky z roku 1953: Léto s Monikou v Kině Art.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].