Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Zeman ladí kalné kanály kremelské propagandy

Kdo jiný než čeští politici by měl rozumět tomu, že přítomnost ruských jednotek na Ukrajině je agresí

Proruští separatisté • Autor: Globe Media /  Reuters
Proruští separatisté • Autor: Globe Media / Reuters

Ruská armáda v mnohem masovějším měřítku než dosud proniká na Ukrajinu. Její ozbrojené konvoje se vyřítily zpoza ruské hranice a bleskově obsadily přístav Novoazovsk. Ukrajinský prezident Petro Porošenko zrušil návštěvu Turecka a požádal Evropskou unii – tedy i Českou republiku – o pomoc. A co na to nejvyšší představitelé našeho státu? 

Premiér Bohuslav Sobotka nejprve vydal chaotické tiskové prohlášení, v němž pletl páté přes deváté. Zdůraznil, že zprávy o přímé vojenské podpoře Ruska poskytované separatistům je nutné prověřit a potvrdit. Jakoby tahle skutečnost nebyl známa už několik měsíců.

Dále ministerský předseda sdělil národu, že jakékoliv narušení územní celistvosti Ukrajiny považuje za nepřípustné, plynně navázal sdělením, že Česká republika si nepřeje další eskalaci sankcí. Prohlášení pak zakončil pochvalou své vlády, že se soustředí na hledání nových možností pro český export a že zavedla „kurzarbeit.“

Snad i premiér si musel vzápětí uvědomit, jakou bezradnou slátaninu pustil do světa. Každopádně jeho pozdější vyjádření už byla adekvátnější. Podle České televize řekl, že Česká republika je připravena Ukrajinu podpořit a pomoci jí v rámci Aliance. Zároveň Sobotka prohlásil pro iDnes.cz, že vláda podpoří posílení vojenské přítomnosti v Polsku a baltských státech. Což lze chápat i jako odvolání jeho kategorického výroku z června, že Česká republika nebude podporovat posílení vojenské přítomnosti NATO v Evropě.

Nevíte někdo, jestli si už Rusko stěžovalo u OSN, že ho chce Česko zastavit kurzarbeitem? Myslím, že včera v Kremlu zavládla panika.— Erik Tabery (@etabery) August 29, 2014

Přes výhrady k Sobotkově opatrnickému tajtrlíkování před prorusky naladěnou částí voličů sociální demokracie lze nakonec uvítat alespoň ubezpečení, že česká vláda bude na gradující ruskou agresi reagovat v souladu se Severoatlantickou aliancí a Evropskou unií.

A jak na ukrajinský vývoj a Porošenkovu výzvu k lídrům Unie zareagoval prezident Miloš Zeman? Přes svého mluvčího bohorovně vzkázal, že Rusko by neprovádělo takovou ozbrojenou invazi jen s tisícovkou vojáků. Což nelze chápat jinak, než že se podle prezidenta žádná invaze nekoná.

Je pozoruhodné, že s něčím takovým vyrukuje Zeman poté, co i členka Putinova poradního orgánu Ella Poljaková připustila, že vpád ruských vojáků na Ukrajinu je invaze. „Když jsou z rozkazu velitele masy lidí na tancích, obrněných transportérech a s těžkými zbraněmi na území druhého státu – překračují hranici -, tak to považuji za invazi,“ řekla Poljaková agentuře Reuters.

Ostatně fakt, že ruští vojáci v aktivní službě bojují po boku separatistů, nakonec potvrdil i jejich vůdce Alexandr Zacharčenko. Ten ovšem tvrdí - v souladu s ruským ministerstvem zahraničí – že tihle vojáci čerpají dovolenou. Pozoruhodná to země a ještě pozoruhodnější její armáda, kde při odchodu na dovolenku můžete vyfasovat tank nebo obrněný transportér.

Každopádně kdo jiný než čeští vrcholní politici by měl rozumět tomu, že přítomnost ať už jakkoliv početných ruských jednotek na Ukrajině je agresí a porušením územní svrchovanosti. A pokud Miloš Zeman předstírá, že tohle nechápe, a tváří se, že tisíc po zuby ozbrojených vojáků v cizí zemi není problém? Pak si musíme připustit, že máme prezidenta, který do světa vypouští demagogii, která jako by vypadla z kalných kanálů kremelské propagandy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].