Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Na daňové podvody kobru

Rozdíl mezi očekávaným a vybraným DPH je u nás až sto miliard korun ročně

Deficit veřejných financí vzrostl na dvě procenta • Autor: HN, Lukáš Bíba
Deficit veřejných financí vzrostl na dvě procenta • Autor: HN, Lukáš Bíba

Na daňové podvodníky se chystá speciální tým, který by měl více než dosud propojit policii, Finančně analytický útvar ministerstva financí a celníky. Pracovat by mohl začít zhruba od září letošního roku, shodli se dnes na společné schůzce ministr financí Andrej Babiš a ministr vnitra Jiří Chovanec.

Tým by měl napodobit úspěšnou slovenskou kobru, která vznikla před rokem a půl právě na potírání rozsáhlých daňových podvodů u sousedů. Neplacení daní, především pak DPH, je tam podobně rozšířeným sportem jako v Česku. Podle evropské studie je u nás rozdíl mezi očekávaným a skutečně vybraným DPH až sto miliard korun ročně a ministři tak chtějí alespoň část této sumy dostat do státního rozpočtu.

Jak přesně bude „česká kobra“ vypadat, zatím není jasné – na Slovensku je ukotvena pod kriminálním úřadem, v Česku by měly její činnost upravovat koordinační dohody. Ty bude připravovat pracovní skupina vedená prvními náměstky ministrů financí a vnitra. Zatím se počítá s tím, že oproti původním představám nebudou mít tuzemští lovci daňových zločinců společné pracoviště (budou spojeni ze svých úřadů dálkově) a nebude jich 60, jak se plánovalo, ale zatím zhruba 30. Tým by se měl zabývat podvody s očekávanou škodou nad 150 milionů korun.

Zvýšit účinnost boje proti únikům daní má i nový centrální registr účtů. Jeho založení chce navrhnout vládě na nejbližším jednání vlády ministr financí Babiš. Registr by usnadnil speciálnímu týmu, ale i obecně policii či FAÚ, mapovat toky podezřelých finančních transakcí, protože bankovní konta a jejich majitele půjde dohledat na jednom místě. Dnes musí detektivové obesílat více než dvě desítky bank a finančních ústavů.

Další změnou má být úprava trestního zákona, která umožní stíhat i přípravu daňového podvodu. Zjednodušeně řečeno jde o to, že když si někdo nakoupí zařízení na výrobu cigaret, aniž má povolení a kolky, nemusí policie rok čekat, než ji majitelé rozběhnou a vypustí cigarety do oběhu.

Podle Chovance není mrtvá ani myšlenka obnovení kdysi zrušené Finanční policie. Její obnovení původně prosazoval Babiš. Problém je však zřejmě v tom, že jde o běh na dlouhou trať, navíc s potřebou složité reorganizace policie.

Ani činnost kobry ovšem nepřinese plody hned. Jen zavedení centrálního registru účtů a potřebných změn zákonů může podle odhadů expertů trvat jeden až dva roky.

Podrobnosti o podvodech při výběru daní si přečtěte v textu Jany Klímové Království za daně

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].