Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Stát chce jít po nejasném majetku

Majitel nebo uživatel nemusí být souzen; mělo by stačit, že není schopen prokázat, kde vše vzal

O zboží zabavené finančními úřady je ve dražbách velký zájem • Autor: HN
O zboží zabavené finančními úřady je ve dražbách velký zájem • Autor: HN

Majetek na první pohled za miliardy či stovky milionů a příjmy v řádu třeba jen statisíců. Lidí, kteří se v tomto modelu v Česku najdou, není zrovna málo. A stát začal hledat způsob, jak zasáhnout proti majetku nabytému pochybně – buď ho zabavit, anebo zdanit.

Už nyní sice takový majetek stát dotyčným sebrat může, ovšem jen v případě, že jeho nelegálnost stoprocentně prokáže policie a soud. Nově připravovaná norma - buď nový zákon o prokazování původu majetku, nebo nový daňový řád - má ale státu umožnit sáhnout i na majetek, který má „jen“ nejasný původ.

Tedy jeho majitel nebo i uživatel nebyl odsouzen, že majetek získal nelegálně, ale na druhou stranu ani není schopen prokázat, kde na něj vzal. Nová pravidla pro prokazování původu majetku začalo připravovat ministerstvo financí. Svoji analýzu, jaké možnosti postupu existují, bude úřad příští týden prezentovat na speciálním semináři v Senátu.

V materiálu, který pro účastníky semináře poskytlo a Respekt ho má k dispozici, ministerstvo zkoumá několik možností, jak podezřelý majetek vytipovat a prověřit, kdo bude původ prověřovat a jakým způsobem ho lze pak pro stát v případě nelegálnosti  „odčerpat“. Majetek by bylo podle analýzy možné kontrolovat buď plošně, nebo si lze vytipovat určité osoby podle klíče, který by se určil - anebo je možné stanovit cenu, od níž výš by se všechen majetek kontroloval.

Majetek by prověřovala zřejmě buď policie, nebo finanční úřady. Podle analýzy je využití policie výhodnější v tom, že může rovnou začít i vyšetřovat, použít operativní techniku a využít efekt „strachu z uniformy“. Druhou možností je poslat na kontrolu původu majetku někoho z finančního úřadu, což jsou dle analýzy „v praxi často úřednice“, které mají „nižší autoritu než ozbrojenec“. Zase však lépe posoudí případ z hlediska daňového, stojí v analýze.

Majitel či uživatel majetku by pak měl doložit, jak majetek získal, a na řadu přijde další stupeň – podle jedné z variant to bude soud, který vyřkne verdikt, zda ho dotyčný přesvědčil či ne. Nemusí přitom hledat stoprocentní důkazy, stačilo by, aby rozhodl, co je „pravděpodobnější“ – zda byl majetek získán spíš legálně nebo spíš nelegálně. Další variantou je posouzení daňovým úřadem. Pokud pochybnosti o legálnosti majetku převáží, měl by být speciálně zdaněn.

Povinnost prokazovat původ majetku je jeden z cílů, který si nynější vláda zakotvila do svého programového prohlášení a také do koaliční smlouvy. Má jít o nová pravidla, která doplní nynější zákon o střetu zájmů vztahující se na politiky a vysoké státní úředníky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].