Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nagyovou čeká obvinění za šperky a obžaloba za únik informací

V případě zásahu na Úřadě vlády se podle informací Respektu brzy očekává další viditelný posun ve vyšetřování

Úřednice s Cartierem • Autor: Matěj Stránský
Úřednice s Cartierem • Autor: Matěj Stránský

V případě předloňského zásahu na Úřadě vlády se brzy očekává další viditelný posun ve vyšetřování. Podle informací Respektu žalobci připravují obvinění bývalé šéfky kabinetu premiéra Nečase Jany Nagyové v té části kauzy, která se týkala nálezu vzácných šperků u ní doma. 

Policie dosud pracuje s dvěma verzemi. První je, že Nagyová mohla dárky dostávat údajně jako úplatky od vlivných lidí, kteří chtěli mít přístup nebo informace z okolí Petra Nečase, premiéra a přítele Nagyové. To ovšem Nagyová, dnes již Nečasová, odmítá. Stejně jako expremiér.

Jejich obhajoba stojí na tom, že šlo pouze o zápůjčky šperků, případně drobnější dárky bez jakékoliv protislužby. Vzhledem k tomu, že za ně však Nagyová podle policie prý neplatila darovací daň, je ve hře i její možné obvinění za její krácení. Státní zastupitelství chce věc uzavřít do konce září a měla by skončit právě obviněním Nagyové – buď za přijímání úplatku, nebo právě krácení daně. 

Zhruba ve stejné době by měla zároveň padnout obžaloba v jiné části případu, v němž žalobci prověřovali únik z Bezpečnostní informační služby do okolí podnikatele Ivo Rittiga. Ten se měl - jak se domnívají detektivové - dostat k tajným informací kontrarozvědky, jejichž část se měla týkat toho, co na něj a některé jeho aktivity v byznyse špioni vědí.

Policie má za to, že k němu zpráva BIS měla údajně doputovat právě přes Janu Nagyovou, jež k ní mohla mít přístup přes další lidi na Úřadu vlády. Rittig a Nagyová si již vyslechli obvinění, nyní se jejich advokáti mají seznamovat se spisem a zhruba na přelomu září a října chce státní zastupitelství podat obžalobu. I v tomto bodě Nagyová a Rittig odmítají, že by se dopouštěli čehokoliv nezákonného.

O jaké konkrétní informace z BIS mělo jít, není stále jasné. Kontrarozvědka spis odmítla odtajnit, o což veřejná žaloba opakovaně usilovala. Důvod pro utajování přitom moc není, jelikož v dané věci již BIS nevede žádnou operaci, nehrozí tedy jejím odtajněním žádná škoda.

BIS argumentuje, že ze zásady nikdy nic nezveřejňuje. Lze proto očekávat že případný soud proběhne v utajeném režimu, aniž veřejnost zjistí jakékoliv detaily.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].