Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Na řadě je Mariupol

Zpravodaj Respektu na Ukrajině: Na poli slov dosáhlo Rusko dalšího bezpracného vítězství

Tank proruských separatistů • Autor: ČTK
Tank proruských separatistů • Autor: ČTK

Ruští vojáci se zastavili asi dvacet kilometrů východně od města Mariupol. Půlmilionový přístav se ale setrvačností hýbe dál: na jeho východní hranici kopou vojáci zákopy a přehrazují přístupové cesty. Na západní hranici se tvoří fronty: mnoho lidí si je jistých, že vojenský úder na jedno z klíčových měst ukrajinského jihovýchodu přijde v nejbližších dnech.

Útočníci nemají důvod otálet. Sto kilometrů odsud na sever se vede bitva o Doněck. Obléhání metropole Donbasu, jak se okolní kraj nazývá, mělo ukončit válku na východě Ukrajiny. Doněck byl posledním velkým městem, které bylo plně pod kontrolou tamních proruských separatistů. Ti ale v posledním měsíci citelně ztráceli půdu pod nohama a prakticky na celém ukrajinském jihovýchodě se ocitli v defenzivě. Naopak ukrajinská armáda byla na postupu a ještě před několika dny se zdálo, že konec protikyjevské rebelie je otázkou jistě delšího, ale času.

V poslední srpnový čtvrtek se však definitivně potvrdilo to, z čeho kyjevská vláda obviňovala Rusko už několik posledních dní. V Novoazovsku, malém městě v jihovýchodním cípu Ukrajiny, se náhle z ničeho nic objevily povstalecké jednotky, či lépe řečeno jednotky vypadající jako povstalecké - a město ovládly. Při pohledu na mapu a na situaci na bojišti je zjevné, že tajemná tisícovka vojáků musela vstoupit na ukrajinské území z Ruska.

Untitled 1 • Autor: Respekt
Untitled 1 • Autor: Respekt

Z Novoazovsku pak ruští vojáci mají snadný přístup ke strategicky důležité Mariupoli. Pokud by ji dobyli, znamenalo by to zásadní zlom nejen v bitvě o Doněck, ale v celém ukrajinském ozbrojeném konfliktu.

Mariupol tedy žije přípravami na nadcházející útok. Ještě však nepřišel, probíhá nanejvýš válka slov. A na tomhle poli mimochodem Rusko dosáhlo až trochu komického a bezpracného vítězství. Po úspěšné invazi v Novoazovsku Vladimír Putin oznámil, že separatistické vůdce požádá, aby obklíčené ukrajinské vojáky nechali pokojně odejít humanitárním koridorem. Ti oznámili, že jeho žádosti vyhověli.

Nikdo se ovšem neptal, kde ukrajinští obklíčení vojáci jsou a kolik jich je. Že hodně, to sugestivně naznačuje termín „humanitární koridor” - ovšem většina novoazovské ukrajinské posádky uprchla právě do Mariupoli. A hlavně: jak je možné někoho obklíčit, když z jedné strany je jeho vojenský týl a ze strany druhé moře. Celá událost nicméně proběhla světovými zprávami.

Reportáž Tomáše Brolíka z Ukrajiny najdete v novém Respektu 36/2014, který vychází v pondělí 1. září (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Mapa je převzata z BBC

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].