Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Zamrzá válka na Ukrajině?

Ve hře je varianta, kterou Putin ve své zahraniční politice už dvakrát použil - tedy podněsterský a osetinský scénář

Ukrajinská hlídka na stanovišti poblíž města Debaltseve po vyhlášení příměří. • Autor: Globe Media /  Reuters
Ukrajinská hlídka na stanovišti poblíž města Debaltseve po vyhlášení příměří. • Autor: Globe Media / Reuters

Příměří na východě Ukrajiny trvá už deset dní. Je to ovšem příměří hodně vratké, vlastně od prvního dne porušované. V noci na pondělí Doněck zažil nejtěžší boje od jeho vyhlášení, podle proruských ozbrojenců zemřelo při bombardování města šest civilistů. Z toho, kdo vůbec střílel, či kdo střílel první, se obviňují obě strany, rebelové i ukrajinská armáda.

V tuto chvíli to nutně nemusí vypovídat o naprosté nefunkčnosti dohodnutého smíru. Obě válčící strany - ukrajinská armáda do menší, proruští rebelové do větší míry - jsou shlukem autonomních jednotek bez jasného a silného centrálního velení, což v napjaté atmosféře snadno vede k přestřelkám i nasazení dělostřelectva, kterým disponují obě strany.

Drtivá většina z víc než 2700 obětí konfliktu (nepočítáme-li cestující malajsijského boeingu) jsou vojáci a ozbrojenci - a vzájemná nenávist je ohromná. Konflikt má tedy stále potenciál, aby se snadno rozběhnul do mnohem větších otáček, než je tomu v současnosti, a v tomto ohledu tedy vyhlášené příměří násilí brzdí.

Otázka je, jak dlouho. Dohoda uzavřená 5. září měla být mostem k následným jednáním, jež měla přijít záhy, ale nepřicházejí. To bylo ostatně zčásti zakódováno už v dohodě samé. Rebelové se nikdy nevzdali požadavku autonomie (ať už úplné, nebo takové, která by Donbas od Ukrajiny politicky i hospodářsky odřízla) a ukrajinský prezident Porošenko zase nikdy nepřipustil, že se východ země bude ubírat jiným směrem než Kyjev.

Samozvaný doněcký premiér Zacharčenko v pondělí smysl (a vůbec existenci) příměří zpochybnil a ve svém vystoupení naznačil, že vlastně není o čem jednat. A ukrajinská strana viditelné kroky k jednacímu stolu se separatisty rovněž nedělá.

Válka se může kdykoliv rozběhnout v srpnové síle. Ale je tu i druhá varianta, kterou ruský prezident Putin ve své zahraniční politice už dvakrát použil, tedy podněsterský a osetinský scénář. Zamrzlý konflikt, který sousední zemi vyčerpává a do větší či menší míry paralyzuje.

P. S. Úterní vývoj zatím velkou nápovědu nenabídl: proruští rebelové oznámili, že příměří je prakticky mrtvé, a opět se bojuje v celé válečné oblasti. Ukrajinský parlament měl začít projednávat zákon, který by podle představ Kyjeva měl vést k ukončení násilí.

Mimo jiné by měl nabídnout amnestii pro velkou část bojujících separatistů a na tři roky přinést „zvláštní status“ pro jihovýchod země. Tedy větší autonomii, ovšem nikoliv v klíčových hospodářských a diplomatických otázkách.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].