Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Suni už nežije, naděje pro bílého nosorožce ještě ano

Královédvorská ZOO se pokusí o umělé oplodnění odebraných vajíček

Suni v keňské rezervaci • Autor: Jan Stejskal/ZOO Dvůr Králové
Suni v keňské rezervaci • Autor: Jan Stejskal/ZOO Dvůr Králové

Minulý pátek v Keni zemřel Suni - samec nosorožce bílého severního. Celkový počet jedinců tohoto druhu se tak snížil z nijak optimistických sedmi na téměř tragických šest. A to tím spíš, že Suni byl pravděpodobně poslední samec schopný přirozeného množení: zbylí dva samci Súdán a Angalifu už jsou stařečci, takže jakákoliv aktivita k záchraně vlastního druhu by byla velký zázrak.

Suniho smrt je velká komplikace při snaze udržet geny „severního bílého” na planetě, v níž velkou roli hraje zoologická zahrada ve Dvoře Králové. Koneckonců Suni byl její odchovanec.

Se severním bílým je problém. Není těžké ho chovat, živí se trávou, ale k množení (alespoň vědci tak v současnosti soudí) potřebuje prostor, teritoriálně rozdělený. A to v jakékoliv zoo zkrátka nemůže mít. Z volné přírody zmizel v roce 2006 a oficiálně roku 2011 - poté, co systematické plány na jeho záchranu přerušila súdánská občanská válka.

ol pejeta najin unor2014 ladnar zoodk • Autor: Respekt
ol pejeta najin unor2014 ladnar zoodk • Autor: Respekt

Proto také Suni zemřel v keňské rezervaci Ol Pejeta, kam spolu s jedním samcem a dvěma samicemi putoval v roce 2009. Zoologové doufali, že volný prostor přiměje samce k páření. Suniho smrt - podle všeho přirozená - znamená konec nadějí na přirozenou cestu.

Takže nastupuje komplikovaná cesta laboratorní: dvorská zoo má velkou zásobu odebraného nosorožčího spermatu a má jednu samici. Nabire je sice neplodná - nestihla zabřeznout v prvních deseti letech života a kvůli početným cystám v pohlavním ústrojí je odnošení mláděte nemyslitelné - ale vaječníky má funkční.

Začíná tedy závod s časem o Nabirina vajíčka. První polovinu velké cysty blokující vaječník odstranili dvorští zoologové před třemi týdny, druhá polovina přijde na řadu zhruba za tři měsíce.

Až je zoologové získají, mohou se pokusit o nejistou embryologickou eskapádu: spermiemi Suniho laboratorně oplodnit vajíčko Nabiri, a to nechat donosit samici nosorožce bílého jižního. Je to komplikované, ale možné.

Na světě by tak byl další nosorožec s čistými geny bílého severního. Jeden není celá populace. Ale je to její začátek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].