Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Řecko se sešikovalo s Evropou proti Putinovi. Prozatím

Shodu na dalších sankcích EU vůči Rusku hrozila vetovat Velká Británie

Nikos Kotzias poprvé zasahuje • Autor: Profimedia.cz
Nikos Kotzias poprvé zasahuje • Autor: Profimedia.cz

Pro nového řeckého ministra zahraničí Nikose Kotziase to byla premiéra. Jako člen vítězného uskupení víkendových voleb, radikálně levicové  Syrizy, hned v pondělí usedl do kabinetu a už o čtyři dny později se jel představit evropským kolegům. Nešlo přitom o formalitu, ale hned klíčové jednání o tom, jak po vyhrocení situace na Ukrajině po dalším vpádu ruských vojáků bude Unie pokračovat v protiruských sankcích.

Kotzias i novopečený šéf řecké vlády Alexis Tsipras sankce v předvolebním boji striktně odmítali. Oba mají blízko k Rusku, všeobecně známé jsou třeba kontakty Kotziase s jedním z hlavních ideologů ruského prezidenta Vladimira Putina Alexandrem Duginem. Příjezd šéfa řecké diplomacie byl tedy zároveň zajímavou premiérou i pro zbytek Evropy.

Adrenalin na maximu

V kuloárech paláce Justus Lipsius, sídla Rady Evropské unie, se tak ve čtvrtek odpoledne, kdy se zde sešlo všech dvacet osm ministrů zahraničí včetně šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka, dalo napětí přímo krájet. Krátce před příjezdem Kotziase totiž řecká velvyslankyně oznámila, že není schopná kývnout na prodloužení platnosti již zavedených sankcí (byly přijaty po loňském vpádu Ruska na Krym a nyní jim končila platnost). Ambasadorka před ohromeným sálem argumentovala, že její ministr je právě v letadle, nemůže se mu dovolat, aby s ním věc zkonzultovala, a tak za Řecko v tuto chvíli říká ne.

V ten okamžik řadě vrcholných politiků vystoupal adrenalin na maximum. Několik dní před tím dal totiž řecký premiér najevo, že nesouhlasí se způsobem, jakým byl přijat odsudek nedávného krveprolití v ukrajinském Marioupolu, kdy při útoku bylo zabito 27 civilistů, a proto se k němu Řecko nepřipojí. V kombinaci s vystoupením řecké velvyslankyně to většina přítomných četla jako jasný vzkaz, že Řecko rozbije pracně budovanou evropskou jednotu na sankcích a sehraje tím roli trojského koně Ruska uvnitř EU.

David Roy Lidington L profimedia 0216696143 • Autor: Profimedia.cz
David Roy Lidington L profimedia 0216696143 • Autor: Profimedia.cz

A dlouho to tak vypadalo. Když Kotzias dosedl do sálu k ostatním ministrům, položil si před sebe podle diplomatických zdrojů Respektu několik hustě popsaných výhrad k sankcím a začal je pomalu číst. Celou dobu nicméně mluvil klidně, bez emocí.

„Kdyby tu byli Sikorski a Bildt, dokázali by ho paralyzovat. Jenže nikdo takový mezi námi není,“ glosoval situaci jeden z přítomných politiků s odkazem na nedávný odchod dvou známých „protiruských jestřábů“ z pozic ministrů zahraničí Polska, respektive Švédska.

Come on

Z obavy, aby Řecko sankce neshodilo, začali postupně ministři ubírat z razance sankcí a hledat řešení, jež by mohly skousnout i Atény. Už už byl kompromis na spadnutí, když na poslední chvíli do debaty zasáhl britský ministr pro Evropu David Lidington, který trval na tom, že sankce musí být naopak více restriktivní - a když na to jeho kolegové nekývnou, bude dohodu za Londýn vetovat. „To se bude Putin radovat,“ měl vykřiknout jeden z šéfů diplomacie s odkazem na to, že výsledek jednání, který by „nerozvalilo“ Řecko, ale Anglie, bude pro Evropu šok.

Poté, co Lidington plamenně domluvil, poprvé praskly nervy řeckému šéfdiplomatovi Kotziasovi. „Come on,“ obořil se na kolegu. „Mám tu řadu výhrad a byl jsem připravený na nich netrvat - a vy tohle?“ Pragmatický a dlouho skrývaný ústupek přítomné překvapil. Ještě víc je ale překvapilo to, že Brit dál trval na svém, což ministři považovali za netaktické. Následovalo proto jeho vleklé přemlouvání dalšími šéfy zahraničí, aby ubral na plynu. Co ho nakonec přesvědčilo, není jasné. Faktem je, že sankce ve čtvrtek v podvečer nakonec neshodilo ani Řecko, ani Británie.

Výsledkem je sice změkčený kompromis, ale podle diplomatů zároveň jasný signál Rusku, že EU vůči jeho dalším útokům na Ukrajině postupuje ve shodě. Bylo přijato prodloužení stávajících sankcí vůči osobám i firmám do roku 2015. Do týdne pak přibudou na sankční listinu EU další jména z ruské strany; intenzivně se mluví o Vladimiru Jakuninovi, příteli českého prezidenta Miloše Zemana, šéfovi ruských železnic a člověku blízkém prezidentu Putinovi. V březnu se pak premiéři budou zabývat dalšími možnými opatřeními.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].