Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Současný stav Ukrajiny vede k bankrotu

Mírová jednání ztroskotala, separatisté postupují a zemi chybí peníze

USA obviňují Rusko, že dodává ukrajinským separatistům protivzdušné systémy - Ilustrační foto. • Autor: Globe Media /  Reuters
USA obviňují Rusko, že dodává ukrajinským separatistům protivzdušné systémy - Ilustrační foto. • Autor: Globe Media / Reuters

V sobotu odpoledne skončilo nezdarem další kolo mírových jednání v Minsku. Účastníci se ani nezdržovali obvyklými protokolárními řečmi, kterých se dříve drželi i zástupci separatistů, do té doby jistě nezvyklí na jemnosti tiskových konferencích po diplomatických jednáních. Obě strany - ukrajinský exprezident Kučma na jedné a zástupce doněckých separatistů Pušilin na druhé - se prostě rozešly ve zlém se vším všudy a navzájem se obviňovali z ultimát.

Kučma odmítl návrh, který už dříve prosazoval ruský prezident Putin - aby v novém mírovém ujednání (či alespoň příměří) byly zohledněny nové územní zisky separatistů. Těchto zhruba 400 čtverečních kilometru však separatisté získali při bojích po zářijovém příměří, což bylo pro Kučmu nepřijatelné. Pušilin si naopak stěžoval, že Kučma si klade požadavky, zatímco „nás ukrajinská vojska bombardují v srdci Donbasu”.

Tahle stížnost přišla přesně ve chvílích, kdy separatisté získávali možná rozhodující převahu v boji o Debalceve - nenápadné městečko mezi Doněckem a Luhaňskem, jehož současnou tragédií je, že leží na křižovatce železnic i silnic, což z něho činí důležitou zásobovací stanici ukrajinských vojsk. Odehrávají se tam nejtužší boje od srpna, čemuž odpovídají tomu počty padlých na obou stranách i mrtvých mezi civilisty.

Směr Doněck. (Rekruti odjíždějí do bojů na východě země, Kyjev 17. 1. 2015) • Autor: Globe Media /  Reuters
Směr Doněck. (Rekruti odjíždějí do bojů na východě země, Kyjev 17. 1. 2015) • Autor: Globe Media / Reuters

Vojáci a ozbrojenci umírali tuto noc po celé délce hranice - i na jihu u půlmilionového Mariupolu. V tomto druhém cíli separatistické ofenzivy jsou sice v noci slyšet ozvuky bojů na jeho hranicích, ovšem to podstatné se nyní odehrává o sto kilometrů na sever, právě u Debalceve. Ukrajinci si obávají, že soustředěný útok Ruskem vyzbrojovaných - a podle Ukrajinců a NATO i ruskými vojáky posilovaných - separatistů skončí válečným fiaskem jako loni v srpnu.

Příměří se nekoná a boje budou pokračovat. Pro Ukrajince žijící na obou stranách frontové linie to znamená další pokračování strachu, pro Kyjev sice život méně ohrožující, nicméně také vážné komplikace. Čas na reformy ekonomiky, státní správy či justice se krátí. Nikoliv proto, že by tlačili západní věřitelé (kteří pochopitelně tlačí) či kvůli nespokojenosti ukrajinských voličů (jejichž netrpělivost pomalu roste). Ale „proto, že současný stav vede k bankrotu. Takhle nastavený stát nemůže v současných podmínkách fungovat dlouho,” jak říká analytik Anatolij Oktysjuk.

Ovšem na reformy jsou potřeba peníze, a těch se ukrajinskému rozpočtu nebude dostávat. Ať už kvůli mohutnému navýšení armádního rozpočtu, tak kvůli přímým i nepřímým ztrátám plynoucím z válečného stavu - jak dodává kyjevská ekonomka Angela Boči. Neustálé půjčování je cestou do pekel, nicméně podle analytiků je nová půjčka v současné situaci nejlepší možné řešení. Samozřejmě kromě ukončení bojů. To se však zdá v nedohlednu i přes zesílený tlak Evropské unie na Rusko.

Osituaci na Ukrajině, ale také o jednání Evropské unie ohledně sankcí vůči Rusku, kterého se poprvé zúčastnil zástupce nové řecké vlády, čtěte v novém Respektu 6/2015, který vychází v pondělí 2. února (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].