Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Je libo nakládané zpěvné ptáky?

Při přeletu přes Středomoří jsou každoročně zabity miliony malých opeřenců

Chycen na Kypru • Autor: BirdLife Cyprus
Chycen na Kypru • Autor: BirdLife Cyprus

Křepelky, pěnkavy, hrdličky i další ptáci, kteří se každým dnem vrátí do Evropy do svých letních hnízdišť, by zasloužili uvítání s hrdinskými poctami a mohutné potřesení křidélkem - ke znovuzrození. 

Jak totiž vychází stále víc najevo, ti, kteří zvládnou tisíce kilometrů dlouhou cestu o hladu a žízni nad Saharou a doletí až sem, jsou nejen zdatnými poutníky, ale i hbitými bojovníky, kteří na pouti z Afriky měří síly s puškami a loveckými sítěmi.

Přelet Středomořím znamená ročně smrt pro desítky milionů ptáků táhnoucích mezi Afrikou a Evropou a podílí se na tom, že zpívajících pěnkav či slavíků ubývá i v Česku.

Nakládaná lahůdka

V článku Dříči na poli přirozené selekce Respekt upozornil na Maltu, která je jednou ze zemí, kde ptáky vracející se ze zimních hnízdišť čeká sprška ran. Obyvatelé ostrova, kde donedávna nebyly povoleny rozvody, mají výjimku na jarní odstřel několika druhů ptáků a udržení tohoto pravidla stvrdili v nedávném referendu; co je důsledkem odstřelu na Maltě, ukazují nejrůznější videa.

Referendum sice udržení kontroverzní tradice podpořilo, ale zároveň přitáhlo pozornost světových médií včetně BBCGuardianu k problému, který hranice Malty přesahuje.

Jarní výjimka dovoluje Malťanům legálně střílet po křepelkách a hrdličkách; podle organizace Bird Life Malta ovšem mezi 12 tisíci registrovaných střelců převažují ti, kteří nezabíjejí kvůli jídlu, nýbrž z rozmaru či kvůli trofejím pro černý trh - a na mušku si velmi často berou i další, zakázané druhy. 

Zatímco na Maltě zůstává hodně opeřených mrtvol po sprškách kulek ležet na plážích, na Kypru žene většinu střelců vidina zisku. Boom turismu, například z řad bohatých Rusů, tu v posledních letech způsobil rozmach odstřelu drobných zpěvných ptáků, z nichž se připravuje zdejší pochoutka pro movitější klientelu -  jídlo z vařených nebo nakládaných zpěvných ptáků nazývané „ambelopouli“.

Co si pamatují

Kyperské národní zákony sice odstřel a odchyt zakazují, pro většinu společnosti však podle řady návštěvníků ostrova nejde o nic nemorálního, navíc na tom lze slušně vydělat – jedna porce ambelopouli stojí okolo 40 eur. 

Ambelopoulia BirdLifeCyprus LR • Autor: Respekt
Ambelopoulia BirdLifeCyprus LR • Autor: Respekt

Pakliže na Maltě odhaduje organizace Bird Life roční počet usmrcených ptáků na dva miliony, na Kypru je to ještě o čtvrtinu víc, a ročně se v tomto byznysu dle odhadů otočí okolo 15 milionů eur.

Výzvou je pro ptáky podle ornitologů i cesta do Afriky – zejména při přeletu přes Egypt, kde sice ptáky nestřílejí, ale čeká je tam na pobřeží přes 700 km dlouhý pás sítí, jejichž smyslem je ptáky odchytit a prodat je na zdejším černém trhu.

Křepelky se dají prodat za 5 euro do restaurací; žluvy, oblíbená lahůdka zaručující podle obyvatel států Zálivu potenci, míří z velké části na export. Co ptáky v Egyptě čeká, ukazuje i toto video

Proč ptáci prostě neletí jinudy, chtělo by se namítnout. Jenomže to není jen tak. „Trasu mají vtištěnou částečně geneticky – jsou v ní velmi konzervativní, pamatují si úspěšná zimoviště a nevracejí se na ně, jen pokud se jim na nich stalo něco opravdu strašného,“ říká ornitolog Petr Musil z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. Ptáci si podle něj zároveň zapamatují jen tu zkušenost, která se stala přímo jim. „Že někde někdo zabil jejich kolegy, už si nepamatují,“ dodává.

V rámci Malty i Kypru zároveň zakazují nelegální odchyt a zabíjení chráněných ptáků unijní zákony, například na Maltě pytlákům hrozí rok vězení a pokuta ve výši 5 tisíc eur. Potíž je ale s vymáháním zákona. „Žádné statistiky, kolik se na pokutách vybralo, se nevedou – a na plážích nacházíme stále stejně mrtvých ptáků,“ říká Steve Micklewright, ředitel Bird Life Malta.

Nejúčinnějším nástrojem se tak zatím ukazují být stále početnější řady dobrovolníků, kteří na Kypr či Maltu vyrážejí v hlavní sezóně zejména z Holandska, Velké Británie či Německa. Pytláky i jejich oběti dokumentují a volají na ně policii. Ta potom tváří v tvář kameře a pozorovatelům přece jen musí zakročit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].