Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Jak soudce kasíroval pade za rady pro opilé řidiče

U Okresního soudu v Kladně začalo líčení s Ondřejem Havlínem

Bývalý soudce Ondřej Havlín přichází k jednání u Okresního soudu v Kladně - Ilustrační foto. • Autor: ČTK
Bývalý soudce Ondřej Havlín přichází k jednání u Okresního soudu v Kladně - Ilustrační foto. • Autor: ČTK

Přímo ve své kanceláři na Obvodním soudu pro Prahu 2 si bývalý soudce Ondřej Havlín v letech 2012 až 2013 zařídil něco jako poradnu. Tady totiž „radil“ lidem, kterým hrozilo odebrání řidičského průkazu či další tresty za řízení pod vlivem alkoholu, jak svoji věc zahladit.

Spolupracoval přitom údajně ještě se státním zástupcem z Prahy 2 Františkem Fialou a několika advokáty - a za tyto dobré rady a služby podle obžaloby inkasoval úplatky od několika tisícovek až po padesát tisíc korun. Celou skupinu však monitorovala od podzimu 2012 policie, a tak se z osobitého výkladu fungování justice nyní Havlín, Fiala a další čtyři lidé zpovídají u soudu. Hlavní líčení, kde je na straně žaloby pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, začalo u Okresního soudu v Kladně v úterý.

Bývalý soudce Havlín, kterého k soudu dramaticky přivezla sanitka kvůli údajným zdravotním problémům, přijal podle obžaloby až 50 tisíc korun za ovlivnění trestního řízení či samotného soudu ve prospěch hříšníků za volantem. Zařizoval totiž buď zmírnění trestu nebo zastavení stíhání, aby řidiči o průkaz nepřišli. Spolu s ním čelí obžalobě dalších pět lidí, kromě státního zástupce Fialy ještě podnikatel Jaroslav Kříž, jeho advokát Karel Matějka či advokátní koncipient Boris Štefl, který je bývalým šéfem policejní inspekce.

Ten měl spolu s Havlínem v jednom případě požadovat úplatek za neodebrání řidičáku až 200 tisíc korun. Jednotliví členové skupiny tak mají podle obžaloby na svědomí přijetí úplatku, podplacení, nepřímé úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvod a vydírání. Poslední z jmenovaných činů se týká člena skupiny Gejzy Berky. Když někdo nechtěl dát úplatek v požadované výši, údajně vyhrožoval, že dostane přísnější trest – například místo podmínky rovnou vězení.

Havlín se kvůli nemoci rozhodl, že u soudu nebude vypovídat a neúčastní se ho. Po přečtení obžaloby tedy z líčení spolu s několika dalšími obžalovanými odešel. Ani mimo soudní síň se o svém pojetí justice nechtěl bavit a mlčky budovu opustil k přistavené sanitce.

Soudce Ondřej Havlín je od soboty ve vazbě. Policie ho obvinila z korupce v souvislosti s jeho soudcovskou rozhodovací činností. Kromě něj čelí trestnímu stíhání dalších pět lidí. • Autor: ČTK
Soudce Ondřej Havlín je od soboty ve vazbě. Policie ho obvinila z korupce v souvislosti s jeho soudcovskou rozhodovací činností. Kromě něj čelí trestnímu stíhání dalších pět lidí. • Autor: ČTK

Jednání bylo zahájeno výslechem obžalovaného advokáta Matějky, který zařizoval u Havlína beztrestnost pro svého klienta, a nyní také dalšího z obžalovaných, podnikatele Jaroslava Kříže. (Ten odmítl výpověď a z líčení rovněž odešel). V roce 2012 Kříže chytila v Praze policie, když řídil s 1,2 promile, a hrozilo mu tak odebrání řidičského průkazu. Obrátil se tedy na právníka Matějku, který mu navrhl několik možností, jak věc řešit. Jedna z nich byla, že se půjdou poradit se soudcem Havlínem, který měl kauzy řidičských průkazů v Praze z velké části na starosti.

„Říkal jsem panu Křížovi, že mám kamaráda soudce, který se dívá na věci objektivně,“ vypovídal před soudem advokát. Tato „objektivita“ ale nejprve stála tři tisíce v obálce a později, když se celá věc chýlila ke „zdárnému konci“, že bude trestní řízení podmínečně zastaveno, přibyla ještě další obálka - tentokrát s padesáti tisíci. „Já jsem ale rozhodně nešel k panu Havlínovi, abych uplácel. My jsme to tam jen probírali, všechny možnosti. Šel jsem tam prostě na radu,“ popisoval soudu Matějka s tím, že za radu se platí, a proč ne i soudci. „Řekl jsem mu: Ondro, to je za tu radu, děkujeme moc,“ líčil advokát způsob své práce pro klienta, kterou předseda soudního senátu na Kladně Petr Sedlařík označil jako „v uvozovkách obálkovou metodu“.

Jenže kromě třítisícové rady Havlín ještě zavolal žalobci Františku Fialovi, který měl na starosti trestní řízení týkající se Křížova řidičáku. „On je prostě (Havlín) takový živelný a tak zavolal nějakému Frantovi,“ popisoval případ advokát. A protože to díky žalobci Fialovi pak vypadalo pro Kříže dobře, rozhodl se prý podnikatel dát mu další obálku se zmíněnými padesáti tisíci. Opět jako poděkování. 

„Kříž mi dal obálku s tím, abych ji soudci odnesl. Řekl mi, že tam je asi pade. Byl jsem vlastně jen pošťák,“ hájil se právník barvitě s tím, že mu obálka ani nepřišla nijak divná, protože „bohatí lidé takto často věci řeší“. „Třeba že dají lékaři padesát tisíc na vánoce, aby měli jistotu, že to u něj budou mít dobré,“ filosofoval. 

Problém podle obžaloby však mimo jiné je, že poděkování za „pade“ přišlo poté, co Havlín podle odposlechů zavolal advokátovi Kříže, že „můžou slavit“. A o penězích se mluvilo i na jejich předchozí schůzce u Havlína v kanceláři. S tím, že některé peníze mají jít do nadace Help, která pomáhá postiženým lidem. V ní ale rovněž figurují lidé, kteří mají podle dřívějších informací deníku Insider s Havlínem společné známé.

U soudu mluvil také obžalovaný státní zástupce Fiala. Mimosoudní řešení prohřešků při řízení vozidel byl podle něj doporučený způsob řešení takových kauz. S obžalobou za korupci nesouhlasí a svoji vinu odmítá.

Soudci Havlínovi i státnímu zástupci Fialovi hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Lidem, kteří je podpláceli, mohou soudy uložit až šestileté odnětí svobody. Soudce Havlín navíc čelí obžalobě i za nedovolené držení zbraně. Podle Bradáčové si pořídil v Bulharsku pistoli Taurus a k tomu i náboje, aniž měl na zbraň povolení.

Havlín v minulosti odešel z justice do diplomacie (byl na ambasádě například ve zmíněném Bulharsku), kde jeho působení provázelo několik skandálů. Návratu do taláru se domohl žalobou. On i Fiala byli v souvislosti s trestním stíháním dočasně zbaveni svých funkcí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].