Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Miroslav Kalousek má pravdu

Služební zákon by neměl být návodem ke služebnosti mocným; vládní návrh jím docela je

Služebnímu zákonu věrni zůstaneme • Autor: Milan Jaroš
Služebnímu zákonu věrni zůstaneme • Autor: Milan Jaroš

Zřejmý lídr opozice, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek utřel ve středu ve sněmovně kabinet Bohuslava Sobotky, když přečetl dokument EU, že novelu zákona o státní službě nemusí Česko schválit tak, aby platil od příštího roku a že na tuto podmínku nejsou vázány dotace z Evropské unie. A má pravdu i v tom, že zákon není dobrý. Mýlí se ovšem v tom, že hlavní chybou zákona je fakt, že budou ve svých funkcích „zabetonováni“ úředníci, které dosadila na posty současná koalice. Na hlavní chybu zákona upozornila iniciativa Rekonstrukce státu.

Autor těchto řádků se domnívá, že služební zákon je zásadní věc. Vysvobodit státní úředníky z moci politiků skutečně může v Česku zásadně omezit korupční klientelismus. Může. Svobodní úředníci mohou přijít s potenciálem, na který zatím moc nevypadají. Prostě to tak je; státem placené instituce – od soudů přes NKÚ a antimonopolní úřad až po státní - zástupce budou prospěšnější a výkonnější tím více, čím méně budou závislé na politických rozhodnutích. Za prvé to už většina institucí prokázala. Za druhé, kdo tomu nevěří, nevěří svobodě lidského ducha.

Autor se musí opět připomenout. Není znalec státní služby a ani jejího chodu. Nicméně zákon, který preferuje finanční odměňování hlavně podle odsloužených let, který uzavírá instituci příchodu nové krve a odkazuje sebetalentovanějšího nováčka do role referenta, se snaží udržet vliv politiků na státní službu na dlouhý čas, protože zabetonovává současný stav bez ohledu na to, jaká strana úředníky dosadila. Stejně výkon úředníků omezuje skoro stoprocentní stopka pro zkušené profesionály ze soukromého sektoru, občanských iniciativ nebo akademického prostředí, kteří by státní službu jistě oživili.

S občanskými demokraty, do loňských voleb hlavní pravicovou stranou, vymýšlí, že by nasadili společné kandidáty pro senátní volby, které proběhnou letos na podzim. • Autor: HN, Matěj Slávik
S občanskými demokraty, do loňských voleb hlavní pravicovou stranou, vymýšlí, že by nasadili společné kandidáty pro senátní volby, které proběhnou letos na podzim. • Autor: HN, Matěj Slávik

Jak upozorňuje Rekonstrukce státu, zákon rezignuje na reformu systemizace státních úřadů. Prostě nejde dát svobodu úředníkům bez toho, že by mohli ovlivnit systém, v němž pracují, že by mohli přicházet s iniciativou ke změnám v úřadech. Pokud bude zákon schválen v současné podobě, bude nutné jej co nejdříve novelizovat. Na to upozorňuje opozice i nevládní iniciativy.

Nicméně ani Miroslav Kalousek není tak úplně hrdinou tohoto příběhu. Šest let byl významným členem vlády, která mohla podrobně a do hloubky prodiskutovat všechny výhrady, které proti zákonu on a jeho strana mají. Zákon mohl být už dávno schválený a jeho podoba mohla skutečně úředníky odříznout od politické moci. Tedy – na kvalitní zákon budeme čekat ještě nejméně rok. Je otázkou, jestli jsou politici, kteří zákon navrhují a schvalují, jen neschopní dodat slušnou podobu právní normy, nebo jestli se jen tak tváří, protože jim vyhovuje stav, kdy mají téměř bezmeznou moc nad státní správou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].