Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na zdraví

Knockout přijde po čtyřicítce

Proč mozek nemá rád některé sporty

Manny Pacquiao • Autor: Globe Media /  Reuters
Manny Pacquiao • Autor: Globe Media / Reuters

V aktuálním čísle Respektu si přečtete text o plánovaném boxerském utkání dvou superhvězd welterové váhy Floyda Mayweathera jr. a Mannyho Pacquiaa. Jeho autor v něm jen s obtížemi skrývá vzrušené očekávání za objektivní popisy příběhů a zápasnických stylů obou borců. Protože však zároveň píše tyto zdravotní sloupky, neměl by čtenářům skrývat jeden holý fakt: z hlediska zdraví neexistuje horší sport než je box.

Paragliding má asi na kontě více smrtelných nehod, fotbal natržených vazů a vzpírání vyhřezlých plotýnek. Ale jenom dva sporty dokáží udělat ze života nemalé části svých hvězd skutečné peklo na zemi – totiž box a americký fotbal.  

Pan Tau přichází

Že se z boxu „blbne“, tuší tak nějak každý, mechanismus onoho blbnutí ovšem zůstával až donedávna neznámý. Čím víc o něm dnešní neurologové vědí, tím problematičtěji se jeví v globálním měřítku údajně nejoblíbenější individuální sport vůbec.

Změn v chování a osobnostech vysloužilých pěstních zápasníků si jeden americký farmakolog povšiml už v roce 1928, kdy také vyšel první článek v odborném tisku. V roce 1969 zjistila britská studie, že problémy z ringu má až šestina někdejších borců; některé pozdější odhady jsou ovšem výrazně vyšší.

Porucha, která profesionály na penzi postihuje, dostala jméno chronická traumatická encefalopatie (CTE) a lidově se jí říká boxerská demence. Dnes už víme, že se projevuje řadou příznaků: zpomalením a zadrháváním v řeči, výpadky paměti, ztrátou schopnosti plánovat, soustředit se a logicky uvažovat, spánkovými problémy, depresemi, úzkostmi, paranoiou nebo také úpornými bolestmi hlavy.

5 profil box • Autor: Respekt
5 profil box • Autor: Respekt

Příčina patologie byla objevena relativně nedávno - v roce 2002 při pitvě kdysi úspěšného hráče amerického fotbalu Mika Webstera, který dožil v útrapách a osamění v přívěsu na ulicích Pittsbourghu. Ačkoli zde není primárním cílem poslat soupeře ranou k zemi, efekt pro lidský mozek je v tomhle sportu možná ještě ničivější než u boxu.

Hlavové srážky stále těžších a rychlejších hráčů způsobují podle měření profesionálům v průměru 1300 mírných otřesů mozku během jediné sezony. Moderní helmy sice zabraňují otevřeným frakturám, ale otřesům nikoli. Mozek volně „plující“ v lebce se totiž při nárazu chová podobně jako nepřipoutaný pasažér v autě, setrvačností se vymrští proti lebeční stěně.   

V mozku Mika Webstera lékaři našli příčinu boxerské demence – jeho tkáň byla hustě prorostlá proteinem nazývaným tau, který narušuje normální neuronová spojení. Dnes vědci vědí, že hromadění tohoto proteinu je nevratný degenerativní proces, který se  pravděpodobně spouští po sérii většího množství středních otřesů - z nichž většinu hráč nebo zápasník ani nemusí zaznamenat obvyklými příznaky.

Nemocí trpí kromě zmíněných sportovců také ragbisté, hokejisté, někdy dokonce i citlivější hráči evropského fotbalu v důsledku hlavičkování. Potíže přicházejí většinou až několik let po konci kariéry a roli v nich hrají individuální dispozice; některým - i velmi tvrdě otloukaným - boxerům se nemoc vyhne. CTE nejspíš souvisí také s rozvinutím Alzheimerovy choroby, na niž zemřela řada známých boxerů. Dosud neprokázaná, ale pravděpodobná je i souvislost s Parkinsonovou chorobou, jíž trpí nejznámější legenda sportu Muhammad Ali.   

Pobavit se na nohách

Problém amerického fotbalu je mnohem vážnější. Ve Spojených státech patří k nejoblíbenějším sportům a hrají ho miliony školáků. Debata o pravidlech, etice trenérů, kteří často nestahují hráče ze hry po srážkách, povinných lékařských prohlídkách, případně nových technologiích helem se v USA vede velmi intenzivně.

boxer Muhammad Ali • Autor: ČTK, AP
boxer Muhammad Ali • Autor: ČTK, AP

Box je v jiné situaci. Podstatná část jeho vyznavačů boxuje rekreačně nebo se věnuje amatérské podobě sportu s přísnějšími pravidly a ochrannými pomůckami, kde je riziko poškození mozku nižší. Profesionální box ale dosud prošel jen malou zdravotní debatou i změnami, snad kromě snížení počtu kol zápasů. Spíše než o sport jde totiž o šoubyznys řídící se zákony trhu, v nichž na straně poptávky stojí hlad diváků po tvrdých vítězstvích, nejlépe korunovaných knockoutem.

Málokdo z rozvášněných fanoušků v arénách přitom tuší, že pád boxera na zem je de facto záchrannou brzdou mozku před vlastní smrti. V normálním provozu existuje v mozkovém systému rovnováha mezi draslíkem, sodíkem a vápníkem, která řídí vzruchy mezi neuronovými spoji.

Knockout většinou není výsledkem jedné silné rány, ale série několika otřesů mozku, při nichž se tahle rovnováha stále více narušuje. Ve chvíli, kdy ji už mozek nezvládá udržet, jednoduše stáhne roletu, aby mohl v poslední chvíli před fatálním poškozením napravit škody – a boxer letí k zemi.

Manny Pacquiao vs Oscar De La Hoya Part 2 • Autor: Respekt
Manny Pacquiao vs Oscar De La Hoya Part 2 • Autor: Respekt

Různé lékařské asociace v minulosti navrhovaly box úplně zakázat, což vzhledem k jeho oblibě a kulturní tradici nemá moc nadějí na úspěch. Liberálnější hlasy volají po dílčích korekcích, které by následky alespoň zmenšily.

Rozhodčí dnes nevyrovnané zápasy většinou dříve ukončují a snaží se nenechat klání dojít až ke knockautům slabších soků, což ovšem vyvolává nevoli diváků. V minulosti se ozývaly návrhy na pravidelné vyšetření mozku zápasníků nebo na odebírání licencí těm, kdo příliš prohrávají.

A občas je vidět, že na bezpečí dnes myslí i sami boxeři. Jeden z výše zmíněných aktérů zápasu století Manny Pacquiao v roce 2013 boxoval se slabším, ale srdnatým soupeřem Brandonem Ríosem. V posledním kole se Ríos sotva držel na nohou a zdálo že filipínský favorit by ho mohl smrští úderů celkem snadno poslat k zemi. Evidentně svěží Pacquiao to ale neudělal – závěrečné tři minuty věnoval vzájemnému oťukávání.

Knockouty se ve skóre dodnes cení, takže to působilo překvapivě. Na tiskové konferenci po zápase Manny Pacquiao potvrdil, že to byl záměr. „Dal jsem mu šanci zápas dokončit,“ vysvětlil vítěz. „Smyslem boxu není někoho zabít. Smyslem boxu je pobavit lidi.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].