Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Miklošův test: co vydrží Slováci

Že jsou si česká a slovenská vláda – vzhledem k jejich pravicové orientaci - podobné jako vejce vejci, víme už od voleb. Obě mají také stejný problém, jak snížit dluh veřejných financí. Čeští politici sice dramatizují zadlužení mnohem více než ti slovenští (a čeští voliči na to slyšeli), nicméně když přepočtete sumy, které obě vlády hodlají ušetřit, ta slovenská je tvrdší. Ministr financí Miroslav Kalousek mluví o zhruba 60 miliardách korun, jeho slovenský kolega Ivan Mikloš o zhruba 1,7 miliardě euro, což je něco přes 40 miliard českých korun - jenže při dvakrát menším slovenském rozpočtu jde ve skutečnosti o podstatně větší úspory, než o jakých mluví Kalousek.

Zdá se také, že Mikloš hledá jiné cesty než Kalousek, byť oba ohlašují drastické škrty ve státní sféře. Tento týden totiž Mikloš spolu s ministrem sociálních věcí Mihálem oznámili plán, jak zvýšit příjmy státu. Navzdory tomu, že ještě po volbách slibovali nezvyšovat celkové daňové a odvodové zatížení, ve skutečnosti upřeli svůj zrak právě na daně z příjmu a na odvody (na to si netroufl ani Kalousek a plán odložil). Chtějí zrušit různé výjimky (například brigádníci mají platit odvody ze svých příjmů, odvádět se má i z odstupného, když člověk přijde o práci), mají v úmyslu zvýšit stropy pro odvody u lidí s příjmem nad 1200 euro (asi 30 tisíc korun) a snížit paušální výdaje u živnostníků na 30 procent (z původních 40 případně 60 procent). V tzv. záchranném balíčku je toho víc, ale vesměs mají oba ministři spadeno na střední vrstvu a tímto nepřímým zvýšením daní chtějí nahnat do rozpočtu asi 12 miliard korun. Je zajímavé, že si vybrali tuto cestu a nepokusili se zvýšit DPH (což bývá spolehlivější cesta ke zvýšení příjmů).

Zajímavé je také, že proti návrhu se zvedla poměrně silná vlna odporu. Dva koaliční partneři ve vládě se ohradili, že nikdo s nimi tuto citlivou otázku neprojednal, analytici i komentátoři zprava i zleva vesměs vyčítají vládě, že místo šetření na sobě chce ždímat lid a objevují se zajímavé analýzy dopadů, které by Miklošův plán přinesl. Jak se zdá, vláda Ivety Radičové to vůbec nebude mít lehké ani u svých sympatizantů. Od doby, kdy Mikuláš Dzurinda zaváděl ekonomické reformy, totiž uplynulo už dost let a společnost mezitím dozrála.

Možná si Ivan Mikloš chtěl svými návrhy jen otestovat nálady veřejnosti i médií. Pokud je to tak, má o čem přemýšlet.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].