Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 15. 2. 2012

Vaše sankce nás nemohou zastavit (Ahmadínežád) • Autor: Globe Media /  Reuters
Vaše sankce nás nemohou zastavit (Ahmadínežád) • Autor: Globe Media / Reuters

07:48
Dobré ránoOpravdu z celého srdce vás vítám na mé dnešní směně. Přeji vám, abyste nemuseli moc často chodit ven, protože pokud předpověď nelže, bude sychravo s teplotou kolem nuly a sněžením, případně s deštěm navrch. Dnes ovšem také máme důvod k radosti - český prezident včera navštívil Turecko a podle všeho tentokrát nic neukradl. A konečně 15. únor je nositelem celé řady důležitých výročí: narodil se nejen Galileo Galilei (1564) nebo Louis Renault (1877), ale především Jaromír Jágr, který tím slaví čtyřicátiny. S gratulací se připojuje i sportovní rubrika Respektu.

08:15
Budoucí čínský vůdce poznává AmerikuPravděpodobně budoucí vůdce čínských komunistů a budoucí prezident Si Ťin-pching se přijel představit do Spojených států. Včera v Bílém domě podebatoval s Barackem Obamou, kde si vyslechl i kritiku kvůli porušování lidských práv. Později na večeři na americkém ministerstvu zahraničí pak Si Ťin-pching prohlásil, že Čína během posledních třiceti let udělala „obrovský pokrok“ v dodržování lidských práv. Z Washingtonu by měl Si Ťin-pching odletět do Los Angeles, kde se má setkat s podnikately a navštívit basketbalový zápas jeho oblíbehých Lakers. Američtí politici doufají, že se Si Ťin-pchingem, jež má nastoupit do funkce příští rok, si budou rozumět víc než s dosavadními čínskými lídry. Si Ťin-pching má za manželku známou čínskou zpěvačku Pcheng Li-jüan, jeho otec byl blízkým spolupracovníkem Mao Ce-tunga a nějaký čas dokonce strávil ve vězení kvůli pokusům o opatrné reformy.  K tomu si dejme jedny ranní Coldplay.

09:10
Na Bátoru tlačila i OSNServer Aktuálně.cz zjistil, že na odchod nacionalisty a sympatizanta antisemitismu Ladislava Bátory z ministerstva školství tlačila vloni i Organizace spojených národů. V jedné z jejích zpráv se říká, že OSN je znepokojena tím, že „bývalí  členové extrémistických politických stran slouží jako vládní poradci“. Zpráva sice Bátoru jmenovitě neuvádí, česká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková ale Aktuálně  potvrdila, že skutečně šlo o Bátoru. Zpráva vyšla chvíli před tím, že Bátora z ministerstva odešel…… a tudíž mohlo jít o pomyslnou poslední kapku. I když česká pravice navenek ráda nad podobnými kritikami ohrnuje nos, v praxi tak velkou ostudu být zmiňován ve společnosti zemí jako Sýrie nebo Bělorusko ani ona nechce snášet. Tak si k tomu ještě levicově zahrajme.

10:20
Indie řeší, zda se přidat k embargu vůči ÍránuIndie se ocitá od stále větším tlakem, aby podobně jako Evropa nebo USA zastavila nákup ropy z Íránu a podpořila tak sankce uvalené na Írán kvůli jeho snaze vyrobit jadernou zbraň. Saúdská Arábie využila návštěvy indického ministra obrany A.K. Antonyho a nabídla Indii, že dodávky z Íránu nahradí. To by navíc mělo i příznivé politické důsledky, pomohlo by to totiž zlepšít indicko-saúdské vztahy. Indie je ale ve svízelné situaci. Její ministr zahraničí si sice nedávno na návštěvě v USA pochvaloval, jak skvělé teď indicko-americké vztahy jsou. Jeho země ale zároveň není moc ochotna embargo podpořit. Problém je tento: v jižní Asii se vše točí kolem indicko-pákistánské rivality. K oslabení pákistánského vlivu v oblasti se Indie tlačí do Afghánistnu, kde investuje do opravy silnic a výcviku armády a samozřejmě chce rozvíjet obchod. Přitom bez spojenectví s Íránem se nemá do Afghánistánu jak dostat (nebo se tam dostane mnohem komplikovaněji). Proto Indové lavírují a není zatím jasné, jak patálii s embargem vůči Íránu vyřeší.

11:30
Bankrot Řecka se nebezpečně přiblížil Eurozóna překvapivě odložila pomoc Řecku na začátek března. Oficiálním důvodem jsou nedostatečné záruky, že Řecko bude skutečně realizovat rozpočtové škrty, které po dramatické diskusi v parlamentu a protestech v ulicích přijalo uplynulý víkend. Čím dál víc se také objevují hlasy, že některé země už Řecko zachraňovat nechtějí. Údajně jde o Finsko, Nizozemsko a pochyby velmi sílí také v Německu. Tamní vládní politici říkají, že dnes je již eurozóna na bankrot Řecka připravena mnohem lépe než před dvěma lety.  Odklad půjčky nyní komplikuje zapojení soukromých věřitelů do záchrany, zbývá totiž stále méně času. Řekové mají dostat půjčku v hodnotě 130 miliard eur, bez nich nebudou schopni s březnu splácet dluhy a zkrachují.Jak známo, nejsou to ale jen peníze, co rozděluje.

12:01
Putin byl zatčen, i když jen jakoRuskými i zahraničními weby se šíří fiktivní reportáž o zatčení „bývalého premiéra“ Vladimira Putina. Ten v ní byl předveden k soudu, kde má podle tamního zvyku v kleci čelit prvnímu výslechu. Proces vede stejný soudce, který odsoudil - podle přesvědčení znalců Ruska na Putinův pokyn - miliardáře Chodorkovského. Důvody „zatčení“ Putina znějí docela věrohodně - zpronevěra státního majetku ve zvlášť velkém rozsahu, finanční machinace a překročení služebních pravomocí.

13:00
Sankcím navzdory - Írán ohlašuje pokrok Navzdory sankcím uvaleným ze strany Evropy a USA ohlásil dnes íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád, že tajná továrna na obohacování uranu umístěná hluboko v podzemí uvnitř hory začala fungovat. Ohlásil to server The Daily Beast. Pokud by to byla pravda, šlo by podle expertů o výrazný pokrok v íránském jaderném programu a zásadní ztížení případného vojenského útoku proti íránským jaderným zažízením.   K tomu si dejme The Smiths o velkém žvanilovi.  

14:05
Případ odsouzeného řidiče má elegantní řešeníInternetová diskusní fóra dál vzrušuje případ olomouckého řidiče autobusu Romana Smetany, kterého odsoudil soud na sto dní basy za pokreslení volebních plakátů ODS, ČSSD a lidovců. Pan Smetana přidělával politikům tykadla a psal jim, že jsou zloději a lháři. Hlavním zdrojem vzrušení je ale fakt, že Smetanu odsoudila manželka přední postavy ODS Ivana Langera.Včera v televizi ale zazněla nepřímá obhajoba paní Langerové, která například dnešního DJ přesvědčila o tom, že soudkyně nepostupovala nefér. Pan Smetana striktně odmítl alternativní tresty. U přelíčení mu pak Langerová nabídla, že může podat stížnost kvůli její předpojatosti. To ale Smetana odmítl a místo toho pojal soud jako arénu k dalším útokům na politiky včetně Langera.Elegantní řešení ale dnes ve svém komentáři navrhuje Jindřich Šídlo z Hospodářských novin. Podle něj by měl zakročit prezident a dát Smetanovi, který si zvolil cestu jakéhosi dobrovolného mučedníka, milost.DJ oceňuje postup soudkyně Langerové a k Šídlově návrhu se připojuje.

15:16
Česko v recesi? Česko se opět ocitlo v recesi. Tedy minimálně podle ekonomických pouček. Druhé čtvrtletí v řadě totiž statistici zaznamenali pokles hospodářského výkonu (ve čtvrtém kvartálu o 0,3 %). Celkově loňská ekonomika vzrostla o 1,7 %. Na letošek se očekává víceméně nulový růst. Česko dopadlo o něco hůře než okolí. Slovenská i maďarská ekonomika i v posledním kvartálu mírně rostly, německá a rakouská také klesaly,  ale méně než Česko.Když už je to takhle, tak si dejme alespoň veselou písničku.

16:11
Zpráva: Každé čtvrté dítě je podvyživenéPoslední zpráva organizace Save the Children uvádí, že podle odhadů půl miliardy dětí, tedy každé čtvrté na světě trpí poruchami růstu způsobenými nedostatkem potravin. Jejich rodiče nemají dost peněz na maso, mléko nebo zeleninu.Počet dětí, které umírají hlady, se podle zprávy zmenšilo z 12 na 7,6 milionu, podvýživa je ale stále velkým problémem, který se zhoršuje růstem cen základních potravin. Výzkum probíhal v Indii, Bangladéši, Pákistánu, Peru a v Nigérii. Každá šestá rodina také sdělila, že jejich dítě muselo opustit školu, aby pomohlo vydělávat rodině na obživu.

17:03
Vláda chce registr přestupkůČeská vláda dnes odsouhlasila návrh ministra spravedlnosti Pospíšila na zřízení registru přestupků. Do něho by se nemělo zapisovat každé šlapání po trávníků či podobné jiné drobnosti, ale - řečeno slovy ministra - „drobná majetková činnost“. Notoričtí přestupkáři pak budou trestáni přísněji. V praxi to má fungovat tak, že pokud někdo nakradne věci v hodnotě víc než 5 tisíc korun, bude u něj i velmi drobná kráděž posuzovaná jako trestný čin (právě pět tisíc je hranice přestupku a trestného činu). Pospíšil si ale představuje, že by se takoví lidé měli trestat alternativně, tedy pokutami nebo veřejně prospěšnou prací. Vláda má totiž zájem, aby do už tak přeplněných věznic nepřibyli další vězni.S myšlenkami na to, kolik tak asi přestupků by se dosud nashromáždilo na jeho účtě, se s vámi dnešní DJ loučí a tady je vídeňská zpěvačka Gustav.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].