Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 17. září 2014

Karlova si pohoršila • Autor: Milan Jaroš
Karlova si pohoršila • Autor: Milan Jaroš

08:00
Dobré ránoDnes má pokračovat tažení babího léta. Předpovědi hlásí slunečno, teploty mírně nad dvacet stupňů. Pokud jde o výročí - sedmnáctého září 1939 zaútočil Sovětský svaz na Polsko a činem stvrdil před tím podepsané spojenectví mezi Hitlerem a Stalinem. A před dvaceti lety zemřel rakouský filosof světového věhlasu Karl Popper. A protože je ráno a každý má spoustu času, dáme si úvodem tuhle desetiminutovou klasiku od King Crimson. 

09:03
Evropa oněměla, boj o Skotsko jde do fináleDnes probíhá poslední den přesvědčování skotských voličů, jestli mají, nebo nemají rozbíl Velkou Británii. Poslední průzkumy veřejného mínění zveřejněné včera, naznačují mírné vedení tábora NO, tedy proti samostatnosti. Se započtením nerozhodnutých voličů přiřkly průzkumy 52 procent zachování Skotska ve Spojeném království, 48 procent pro samostatnost. Pokud jde o přesné výsledky: průzkum dělaný pro Daily Telegraph vyšel 49% pro NE, tedy zachování Skotska v UK, 45% pro ANO (samostatnost), 6% zůstali nerozhodnutí. Průzkum ICM vyšel 45% pro NE, 41% pro ANO a 14% nerozhodnutí. Průzkum dělaný pro Daily Mail vyšel 48% NE, 44% ANO, 8% nerozhodnutí.Londýnský časopis Economist nedávno napsal, že těsný výsledek - jakkoliv proti samostatnosti Skotska - problém dlouhodobě nevyřeší. Dá se totiž očekávat, že nacionalisté přijdou za několik let s novým referendem. Proevropský optimista ale namítne, že možná právě takový výsledekm by byl nejlepší z hlediska setrvání Británie v EU. Skotové jsou totiž silně proevropští a pokud je nebudou chtít Angličané ztratit, budou si muset svoje plány na odchod z EU pořádně rozmyslet.  Tady je jedna dávka hudebního Skotska. 

09:59
Hodnocení univerzit: Karlova si pohoršilaBritská společnost QSzabývající se vzděláváním a studiem v zahraničí sestavila nový žebříček kvality univerzit. Na prvním místě zůstal jako vloni Massachusetts Institute of Technology. Ze třetího na druhé místo si polepšila Universita v Cambridgi. Stejně bodů získala Imperial College London, vloni čtvrtá. Letos čtvrtá (vloni druhá) je Harvardova univerzita, pátá (vloni šestá) je Universita v Oxfordu a University College London. Rozdíl mezi touto nejlepší šestkou je ale méně než jeden bod na stobodové škále, tedy velmi malý.Z kontinentálních univerzit je nejlepší Swiss Federal Institute of Technology v Curychu na dvanáctém místě. Nejlepší z francouzských je Ecole normale supérieure v Paříži.  Nejprestižnější německá univerzita v Heldelbergu je 49., vloni padesátá. Pokud půjdeme dál na východ, pak Lomonosova univerzita skonšila na 114.místě. Státní univerzita v Petrohradu je 233., Univerzita Karlova 244. Jagelonská univerzita v Krakově je 371. Pražská ČVUT je 411. Vloni byla Karlova univerzita 233. a nejlepšího výsledku dosáhla zatím v roce 2009, kdy skončila 229. Pokud jde o bodové hodnocení, od loňska si pohoršila o jednu desetinu bodu. A teď stylově Pink Floyd a jejich školní hymna. 
 

12:15
Cesta k redukci CO2 vede přes hromadnou dopravu, říká studiePoužívání aut hlavně ve městech je dnes největším zdrojem zvyšování emisí skleníkových plynů. Dobře organizovaná moderní hromadná doprava přitom může přetáhnout střední třídu k ekologičtější dopravě a tento trend změnit. Konstatuje to nová studie  University of California a Institute for Transportation and Development Policy, o níž informuje BBC. Tento zřejmě ne příliš překvapivý závěr znají všechna města, kde hromadná doprava funguje dobře, kam lze řadit i Prahu. Autoři studie ale navrhují věci, kterým v Praze i jinde v Česku ne až tak úplně věří. Například posilování rychlých autobusových linek, které lze zřizovat s pouhým zlomkem nákladů oproti podzemnímu metru, u nichž ale bývá kvalita služby velmi podobná. Studie také konstatuje, že používání aut výrazně redukuje i dobře organizovaný prostor pro cyklisty. Tady je hudba. 

13:51
Vláda nevyhoví Zemanovi a volyňské Čechy nepřesuneČeská vláda neplánuje hromadný návrat volyňských krajanů do Česka. Píše to na svém webu Česká televize. V posledních týdnech se objevily názory, že by český stát měl vzhledem k nebezpečné situaci na východě Ukrajiny  zoraganizovat přesun asi pěti tisíc volyňských Čechů do staré vlasti. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nyní Volyni navštívil a prohlásil, že nic takového neplánuje. Podle něj mezi krajany ani není o návrat velký zájem. Letos jich využilo možnosti získat trvalý pobyt v Česku podle Zaorálkových informací jen třicet. K přesunu krajanů vyzval minulý týden se svým neomylným instinktem pojmenovávat zásadní problémy  i prezident Zeman, věrný spojenec ruské zahraniční politiky na Ukrajině. Tady je hudba. 

15:17
Nový zákon o Šumavě má nahrát developerům obrovské ziskyPoslanecká sněmovna začne na schůzi zahájené tento týden projednávat návrh zákona o Národním parku Šumava. Zákon už schválil Senát. Jak při svém pátrání v pozemkovém registru zjistilo Hnutí Duha, výrazně by na schválení zákona vydělali podnikatelé napojení na politiky, kteří zákon prosazují. Jednou ze změn má být totiž převedení některých pozemků z druhého stupně ochrany do třetího, kde je mnohem snažší stavět. Dotyčné pozemky vlastní například šumavský podnikatel František Talián, kamarád a poradce senátora Tomáše Jirsy, který patří k nejaktivnějším prosazovatelům zákona. Jirsovo lobbování za obchodní zájmy svých kamarádů je proslulé: sám je  dlouholetou součástí hlubocké klientelistické sítě kolem kmotra ODS Pavla Dlouhého, který změnu zákona také podporuje. Jirsa a další senátoři se snaží prosadit zákon už řadu let, dosud ale natážel na odpor vlády, která slibuje vlastní zákon, který by tolik nešel na ruku developerům.  Nyní je ale situace ve sněmovně nepřehledná. Poslanci vládní ANO se dosud ve sporu o Šumavu neprojevili. A v ČSSD je řada lidí pod vlivem hejtmana Zimoly, který zákon ve prospěch developerů také chce. Sobotkova vláda zákon opět odmítá, ve hře je ale evidentně hodně peněz (pozemky uvolněné ke stavění mají hodnotu miliard korun), které mohou sehrát v přesvědčování poslanců také jistou roli. Vláda už poslala do připomínkového kolečka vlastní návrh, netýká se ale jen Šumavy, ale fungování národních parků obecně. A teď nám něco řeknou Dinosauři mladší. 

17:16
Komunistický fízl v. lidovecMiroslav Kalousek se postavil do čela obránců odkazu 17.listopadu. Dnes v parlamentu oznámil, že se neomluví komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi za to, že ho nedávno nazval komunistickým fízlem. Mandátový a imunitní výbor to označil za „urážlivé a nevhodné“ a požaduje omluvu. Kalousek se postavil na odpor a dramaticky dodal, že jeho omluva by byla urážkou všem, kterým Ondráček a jeho kolegové „ničili životy, mlátili za jejich názory a rozháněli vodními děly“. Jen dodejme, že před pětadvaceti lety vystoupil v televizi, kde policejní zásahy obhajoval a tvrdil, že mlácení bylo nutné, protože opozice měla „kudly“. Kalousek, v 80.letech člen lidové strany a technolog v podniku Mitas Praha, se může odvolat k vedení sněmovny. Ta mu pak může udělit pokutu. Pro dnešek se s vámi DJ loučí. A ještě Janota

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].