Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 23. ledna 2015

Patřil k významným spojencům Západu v blízkovýchodním regionu. Za Abdalláha se země přidala k Američanům do boje proti teroristické síti Al-Káida. • Autor: ČTK, AP
Patřil k významným spojencům Západu v blízkovýchodním regionu. Za Abdalláha se země přidala k Američanům do boje proti teroristické síti Al-Káida. • Autor: ČTK, AP

08:00
Dobré ráno s odvázaným dýdžejemPátek 23. ledna je tu. Má být zataženo, přeháňky jen sporadicky, o víkendu však prý můžeme čekat sníh. Před šestnácti lety zemřel Jaroslav Foglar, před jednašedesáti se narodil Michal Ambrož z Jasné Páky - na nějakou jeho písničku se dnes určitě dostane. Prozatím se podívejme, jak vypadá a jak si počíná správný DJ, abychom lépe pochopili, o čem moderování téhle rubriky je.

08:45
Co se prokazatelně povedlo aneb radost na poradě RespektuJak jsme již čtenářům prozradili v minulém vstupu, pracovní týden končí. Vraťme se však ještě na jeho začátek. Pondělní porada Respektu, šéfové rubrik seznamují ostatní s tím, co chystají do nejbližšího čísla: katastrofy, kauzy, války, neúspěchy. Nakonec zoufalý šéfredaktorův výkřik: „copak nemáme něco, co se povedlo?“ A pak to přichází: rubrika Civilizace - vznik života na Zemi. Pravda, aktualita stará čtyři miliardy let, ale o úspěchu nelze pochybovat (i když někdy by život mohl být jednodušší). Tak aspoň něco. Více v pondělním Respektu s nádhernou obálkovou kresbou Pavla Reisenaura, který vznik života samozřejmě vidí po svém.A tady je slíbený Michal Ambrož.

09:15
Zemřel saúdskoarabský král AbdalláhVe věku přibližně 90 let zemřel na plicní infekci saúdskoarabský král Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd, který v zemi panoval od roku 2005. Nástupcem se stal jeho devětasedmdesátiletý nevlastní bratr Salmán.Jakkoliv je Saúdská Arábie jednou z nejkonzervativnějších zemí světa, král Abdalláh měl pověst relativně osvíceného panovníka, který se snažil proti vůli ultrakonezervativních náboženských kruhů zlepšit postavení žen a usiloval o to, aby příjmy z ropy pomohly zlepšit život jeho poddaných. Za jeho vlády (neformálně měl rozhodující postavení v zemi už dlouho před rokem 2005) se Saúdská Arábie také stala spojencem Západu proti Al-Káidě, která má kořeny právě v tomto pouštním království.

10:10
Vakcína proti ebole - pozdě, ale přeceJedna z nejostřejších etických debat poslední doby je definitivně u konce: do Libérie by dnes měla ke klinickým testům dorazit první experimentální vakcína proti ebole. Poprvé tak bude očkovací látka otestována přímo v terénu na ohrožených lidech. Debata spočívala v tom, zda je etické v podmínkách katastrofální epidemie používat placebo, tedy zda část dobrovolníků, kteří se v rámci zkoušek nechají očkovat (lékařů, sester ale i obyčejných lidí), dostane neúčinnou látku. Odpověď zní ano, testovanou vakcínu firmy GlaxoSmithKline a amerického Národního ústavu zdraví obrdrží jen část z plánovaného počtu 30 tisíc dobrovolníků. Deseti tisícům lidí bude naočkováno placebo.Právě nasazení placeba mělo umožnit poznat, zda vakcína opravdu účinkuje. Jenže se vynořil problém: nemoc je na ústupu a pokud bude počet případů v následujcích měsících dále klesat, ztíží to či dokonce znemožní interpretaci výsledků. Lidé očkovaní na začátku zkoušek budou totiž čelit jinému riziku, než ti, kteří injekci dostanou na konci.A už jsme zase u toho - úmrtí, nemoci, katastrofy vládnou zpravodajství. Tady je trocha hudby na uklidnění.

11:15
Doly stále při chutiMinistr průmyslu Jan Mládek dnes představí svůj pohled na prolometí limitů těžby uhlí v severních Čechách. A nepochybně oznámí, že prolamovat se má, i když pouze částečně. Ministr je stále mentálně ukotven v časech, kdy horníci s písní na rtech lámali rekordy a muži v kouřících elektrárnách střežili klid a mír našich domovů. A tak chce mimo jiné navrhnout zbourat část Horního Jiřetína, což by mu umožnilo tvrdit, že nejde o likvidaci obce - z té by pak ovšem odešli lidé, takže by příští ministr mohl říci, že už není co chránit, a hladové doly by se dále rozlezly.Premiér Sobotka ani ministr financí Babiš prý s prolomením nesouhlasí, Sobotka ovšem se svojí příslovečnou odvahou volit jednoznačná řešení pevnou zárukou není a u Babiše může jít o trik, jak získat hlasy voličů. Vláda, která nedávno získala od ekologických organizací za své počínání na poli životního prostředí horší trojku, by si ale měla uvědomit, že doby, kdy je celá země rukojmím několika těžařů a odborářů, by už měly pominout.A tady je klip

11:30
Rebelové na Donbasu odmítli příměří a budou útočitVůdce separatistů na východě Ukrajiny Alexandr Zacharčenko odmítl chystané rozhovory o příměří a oznámil, že jeho vojáci zahájí ofenzivu. Pokusí se dobýt území celého doněckého regionu - a možná nejen jej, Zacharčenko se holedbá, že mají dost sil, aby útočili ve třech různých směrech najednou. Odkud pramení ten náhlý vzrůst bojeschopnosti? V ruské armádě se teď nejspíš horečně vypisují dovolenky a celé útvary odjíždějí na zážitkovou rekreaci v tancích, s děly a prostředky protivzdušné obrany. Prostě takový normální způsob oddechu.Tady jsou King Crimson.

13:30
Kometa má husí kůžiPrvní sourhnné výsledky mise sondy Rosetta, obíhající kolem komety 67P Čurjumov-Gerasimenko, nabízí nejnovější číslo časopisu Science. Vyplývá z nich například, že se kometa místy skládá z „puchýřků“ připomínajících husí kůži. Měří zhruba tři metry a mohou to být původní stavební bloky, které se nejméně před 4,5 miliardy let shlukly a zformovaly kometu. „Kde jinde můžete najít stopy tak dávných procesů?“ řekl pro BBC člen vědeckého týmu mise Stephen Lowry.Kromě „husí kůže“ zaujaly vědce také například útvary připomínající písečné duny, které zřejmě vytvořilo proudění řídkého  plynu z nitra komety, vyvolávající „vítr“ o rychlosti až 300 m/s. Pozoruhodné jsou též zvláštní oblasti, které vypadají, jako by je vyhladila voda. Ve skutečnosti je zřejmě zformovala vodní pára uvolněná při sublimaci kometárního ledu.V jednom ale mise Rosetty selhala: Magdu Vašáryovou na kometě nenašla… 

15:05
Tři minuty do půlnociRedakce časopisu Bulletin of the Atomic Scientists včera o dvě minuty posunula ručičky pomyslných hodin ukazujících, kolik času zbývá do „soudného dne“. Znamená to, že již není „za pět minut dvanáct“, ale pouze za tři minuty dvanáct.Důvodem rostoucích obav jsou změny klimatu, modernizace jderných arzenálů nebo naopak skutečnost, že jaderné zbraně zastarávají a stávají se méně spolehlivými, což zvyšuje riziko náhodného vypuknutí konfliktu. Klimatická změna a jaderná energie spolu přitom souvisejí, protože snaha zvyšovat emise může vést k dalšímu rozvoji rizikové jaderné energetiky, zatímco stoupající hladina moří bude ohrožovat elektrárny na pobřeží.Od roku 1947, kdy pomyslné hodiny odměřující čas do „půlnoci lidsta“ vznikly, se ručičky posouvaly pouze 18×. V roce 1953 zbývaly například do půlnoci pouhé dvě minuty, v roce 1991 to bylo 17 minut. O změně času rozhoduje rada více než 20 vědců, z nichž většina jsou laureáty Nobelových cen.A tady je skupina Půlnoc

16:35
O zmrzlé ZemiPředchozí zpráva o posouvání ručiček „hodin soudného dne“ možná vedla některé čtenáře k myšlence, zda nejde o plané strašení. Ručičky se posouvají už skoro 60 let a k zániku světa nedošlo.V této souvislosti je ovšem zajímavý článek na stránkách BBC o zmrzlé Zemi - vlně chladného podnebí, která začala před 715 miliony let a skončila o 120 milionů roků později. Podně některých geologů tehdy led pokryl v postatně celou planetu (průměrná teplota na rovníku měla být -20 stupňů), jiní se domnívají, že tropy nezamrzly.Ať tak nebo tak je pozoruhodné, že jakmile katastrofa skončila, začala tzv. kambrická exploze - nebývalý rozvoj vyšších organismů. V geologických vrstvách vytvořených před chladnou periodnou nenalézáme pokročilejší život než houby. Po ní se objevují trilobiti a spousta dalších živočichů, jejichž těla tvoří specializované buňky a kteří se rozmnožují pohlavně.Podle některých vědců za to mohou nepříznivé podmínky v období zmrzlé Země, které donutily buňky, aby se specializovaly a „sdružily“ do složitých živočišných těl. Jakmile led ustoupil, život explodoval. Jiní paleontologové se však domnívají, že to bylo obráceně. Komplexní živočichové vznikli už před nekonečnou celoplanetární zimou, svou existencí však změnili klima natolik, že došlo ke katastrofě, zmrznutí Země, kvůli kterému většina z nich zase vyhynula. Bylo-li to tak, co udělá s podnebím na Zemi vyspělá průmyslová civilizace?A tady je písnička.  

17:22
DJ se loučí a jde se ušpinitDen se nachýlil a člověk by měl poznat, kdy je čas „to zapíchnout“. To platí i pro dnešního DJ, zvlášť když teď dostal od jedné dávné kamarádky a čtenářky této rubriky (poněkud vyděšené informací, že do konce světa zbývají už jen tři minuty) mailem odkaz na píseň, kde se praví: „Práce to niesú len noviny, a to sú hned aj ruky od špíny“. Tedy dobrá, DJ pochopil a jde se trochu ušpinit nějakou skutečnou prací. Ostatně, tři minuty se to dá vydržet.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].