Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sociální sítě

Český Facebook si děti unést nenechá

Postoj Čechů je nekompromisní: Norsko rozhodně nenavštěvovat - a když už, tak každopádně ne s dětmi

Jedna z koláží ze stránky Visit Norway • Autor: Martin Reichel
Jedna z koláží ze stránky Visit Norway • Autor: Martin Reichel

Žijeme v nádherné době. Odborné vzdělání se stává přežitkem generace, která se nenaučila používat Google. Díky internetu se kdokoliv může během několika minut stát expertem na jakékoliv téma - a díky sociálním sítím pak může danou problematiku přesvědčivě objasnit mnohem širšímu okruhu lidí, než tomu bylo dříve u stolu v hospodě.

Moudrost nabraná na tzv. alternativních zpravodajských serverech a pravdu odhalujících videích na YouTube je v Česku stejně rozšířená jako kdekoliv jinde. Od doby útoku na Charlie Hebdo se například na Facebooku zmnohonásobil počet religionistů; svůj informovaný výklad islámské teologie pravděpodobně dokáže podat i paní, která do minulého prosince sdílela jen legrační obrázky se štěňátky. A ráda přidá i lekce z ústavního práva a bezpečnostní politiky.

Populárnějším osvětovým tématem než všudypřítomná islamistická hrozba je aktuálně snad jen kauza Norskem odebraných českých dětí. Zatímco místním muslimům lid sociálních sítí neustále připomíná poučku Naše země, naše pravidla, norský úřad je podle všech dostupných informací na Parlamentních listech zkorumpovaný výhonek fašistického státu, jehož pravidla je třeba co nejrychleji obejít. 

Za práva dětí v českém podání probíhá na Facebooku boj i na nečekaných frontách. Ostré kritice norského sociálního systému se nevyhnula například stránka Visit Norway, v klidnějších časech průvodce s turistickými zajímavostmi a fotkami polární záře. V posledních dnech na ni začaly přispívat desítky Čechů, jejichž postoj je nekompromisní: Norsko rozhodně nenavštěvovat - a pokud už musíte, pak každopádně ne s dětmi. Barnevern - nebo Branavert nebo jak se ta organizace jmenuje - je totiž obratem unese. 

Stránku tak kromě záběrů nočních fjordů a zábavných faktů o vikinzích nově zdobí koláže s norskou vlajkou, na jejímž kříži je ukřižováno neviňátko, nebo který je vynalézavě ohnut do toho hákového. Nechybí ani otázky jako „Je bezpečné vzít do Norska mé dvě bloňďaté inteligentní děti, nebo jimi budete chtít obohatit svůj genofond?“

Dotaz, jestli jsou správci facebookové stránky o turismu kompetentní intervenovat ve věci ochrany dětí, sice nepadl a nejspíš ani nikoho nenapadl; hloubkovou znalost tématu ovšem čeští komentující projevili a svou občanskou povinnost tak splnili. Přístup k ožehavým otázkám komplikovaného moderního světa je to každopádně inspirativní. Žijeme v nádherné době.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].