Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Rok 2010: Nudu nečekejme

Světová ekonomika se loni poprvé od druhé světové války ocitla v recesi a v roce 2010 ji čeká zdlouhavé a riskantní zotavování. Loňská krize také urychlila ústup Západu z jeho pozic ve světě a posílila vliv států, jejichž schopnosti spolupracovat na řešení globálních problémů jsou velkou otázkou. Rok 2010 by na ni měl přinést odpověď.

Foto: Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Foto: Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media / Reuters
Foto: Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Foto: Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

 

Rok Číny
Západní svět si bude lízat rány z loňské krize, zatímco Čína očekává ekonomický růst 8 % a připravuje se na posílení své velmocenské pozice. V Šanghaji organizuje světovou výstavu Expo 2010, kterou chápe jako příležitost nabídnout světu, aby se v Číně „cítil jako doma“. Komunistické diktatuře sebevědomí nechybí.

Ekonomický úspěch Číny je nepopiratelný, byť za cenu mohutných vládních stimulů a uměle drženého nízkého kurzu čínské měny. Banky musely na pokyn vlády rozdávat úvěry domácím podnikatelům, jejich návratnost je však velmi nejistá. Levných peněz je v čínské ekonomice tolik, že analytici už mluví o další hrozící bublině a právě Expo v Šanghaji kvůli dalšímu kolu výrobního boomu a novým investorům může být kritickým bodem přehřátí domácí ekonomiky.

Čína potřebuje ke zdravému růstu nastartovat domácí poptávku, což je pro centrálně řízenou ekonomiku hodně těžký oříšek, potřebuje však také Západ, aby měla kam vyvážet. A právě ve vztahu k Západu bude důležité, jak se Čína zhostí svého úkolu nové světové velmoci, která by měla v tandemu s USA (G 2) řešit globální problémy.

Signály z posledních týdnů nejsou povzbudivé. Čína pokračuje v politických procesech s domácími disidenty, které posílá do vězení, ale kritiku Západu na svou adresu nadále chápe jako opovrhování „čínskou rozdílností“. Ať se však bude Čína vyvíjet jakkoli, její vliv na dění ve světě bude v roce 2010 větší než kdykoli v minulosti.

Rusko: tvrdá stabilita
Ruský premiér Vladimir Putin loni na podzim v jednom z projevů naznačil, že po prezidentských volbách v roce 2012 zůstane moc rozdělena mezi něj a současného prezidenta Dmitrije Medveděva. Do té doby bude Rusko zřejmě nadále udržovat stabilitu na domácí scéně osvědčenými metodami – cenzurou médií, potlačováním politické opozice a státem ovládanou ekonomikou v jejích strategických oblastech.

Důležitým testem ruského vývoje bude v roce 2010 nový proces s nejvýznamnějším politickým vězněm, bývalým oligarchou Michailem Chodorkovským. Je sice absurdní, že bude podruhé souzen ve stejné věci, nicméně důležitým signálem autoritářského režimu bude, zda dostane symbolický trest (například jeden či dva roky), anebo třeba i 20 let k těm šesti už odsezeným.

Důležitým měsícem bude pro Rusko hned leden – prezidentské volby na Ukrajině otestují sílu jeho rostoucího vlivu na sousední země. Moskva považuje vítězství Viktora Juščenka před pěti lety za velkou porážku své zahraniční politiky a udělá vše pro to, aby se prezidentem Ukrajiny stal člověk blízký Kremlu, tedy Viktor Janukovyč.

Klíčovým však bude také vývoj světových cen ropy a plynu, který naznačí, zda bude muset Rusko už v tomto roce sáhnout ke strukturálním reformám ekonomiky, která je prakticky závislá na příjmech z vývozu těchto komodit, anebo díky zvýšeným cenám přečká další rok bez větší újmy. Ať už ale bude vývoj v Rusku jakýkoli, Evropa, zejména ta střední, se zřejmě nedočká příjemných překvapení.

Celý článek najdete v Respektu 01/10.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].