Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Není baron jako baron

Menší solární elektrárny prodělávají miliony, protože je ČEZ nepřipojil včas do sítě

Myslel jsem si, že si přivydělám • Autor: Karel Cudlín
Myslel jsem si, že si přivydělám • Autor: Karel Cudlín

Krávy bučí, slunce svítí, řeklo by se idylka. Obzvlášť když slunce pere do střechy kravína, na níž se blýská 200kilowattová sluneční elektrárna. Je to známá věc, že kdo má v Česku solární zdroj, je automaticky solární baron, který má díky štědře dotovaným cenám tohoto proudu na další desítky let finančně vystaráno.

Jenže tahle farma v Ohařích na Kolínsku, kde kravín stojí, má do takové idylky hodně daleko. Na první pohled je jasné, že by potřebovala nové investice, ale její majitel Miroslav Fess se pořádně zmýlil v předpokladu, že mu solární elektrárna na střeše výhledově vylepší rozpočet. „Tak za loňský rok to máme minus půl milionu,“ ukazuje účetnictví své fotovoltaiky. „Myslel jsem si, že si přivydělám, a místo toho musím elektrárnu dotovat z ostatního byznysu.“

Fess a jeho firma Proteco Agro patří mezi desítky tuzemských podnikatelů-smolařů, kteří měli své solární zdroje kompletně hotové už na podzim 2010, polostátní kolos ČEZ je však připojil do sítě až v novém roce 2011. Byl to jen malý rozdíl v čase, ale pro podnikatele fatální: znemožnil jim stát se členy jakéhosi „klubu vyvolených“, u nichž se připojení do konce roku 2010 stihlo.

Úderem silvestrovské půlnoci totiž přestala platit výhodná výkupní cena sluneční elektřiny ve výši 12,15 koruny za kilowatthodinu, garantovaná státem po dobu dalších dvaceti let, a vstoupila v platnost nová, o více než polovinu nižší cena 5,50 koruny. Ta tyto investory, kteří si solární panely a projekty pořídili v době největšího boomu na přelomu let 2009 a 2010, tedy za vyšší ceny, uvrhla po odečtení splátek bankám, odpisů a pojištění do ztráty.

Miroslav Fess se tak už před lety spojil s dalšími čtyřmi stejně postiženými podnikateli a začali bombardovat ČEZ a další úřady včetně ministerstva průmyslu, aby se domohli nápravy. Tedy aby mohli prodávat sluneční elektřinu za cenu platnou v roce 2010, anebo jim byla vypočtená alespoň taková cena, která jim zajistí zákonem garantovanou návratnost jejich projektuNic ale zatím nepomohlo a tak se spolu s dalšími investory chystají žalovat ČEZ o náhradu škody. Současně s tím se připojili k širší skupině podnikatelů, kteří podali na ČEZ stížnost kvůli diskriminaci.

Zapojoval ČEZ ještě v prosinci obří solární parky? Jaké je podezření z korupce? Čtěte v novém Respektu 29/2014, který vychází v pondělí 14. července(digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].