Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Kauza: Budižkničemové

Spor o politické náměstky blokuje klíčovou reformu státní správy. Má pravdu prezident, nebo vláda?

V Německu by to měl těžší • Autor: ČTK
V Německu by to měl těžší • Autor: ČTK

Petr Drulák může být rád, že dělá náměstka ministra zahraničí v Česku, a ne v Německu. V Berlíně by měl jasně vykolíkovaný prostor: zastupoval by svého šéfa při jednáních v parlamentu, ve vládě či při politických jednáních spíš menšího významu. Všude by musel velmi obezřetně ctít politickou linii, kterou formuluje výhradně ministr nebo vláda. Jeho podřízenými by byla jen malá skupina pracovníků vlastní kanceláře.

Na českém ministerstvu Drulák coby první náměstek zastupuje ministra na politických jednáních. Zároveň řídí tři z osmi sekcí ministerstva se stovkami úředníků. De facto rozhoduje o jejich přijetí či propuštění, penězích, náplni práce. Ale nejen to: Petr Drulák jako náměstek dokonce formuluje politiku ministerstva navenek. V rozhovoru pro Lidové noviny například ohlásil, že Česko skončí s havlovským pojetím ochrany lidských práv ve světě, což byl jeden z pilířů české zahraniční politiky posledních pětadvaceti let.

Ministr Lubomír Zaorálek sice odklon od havlovského pojetí za svou politiku nevydává, ale postavení svého náměstka podtrhl tím, že jeho výstup veřejně nijak neopravil, natož aby jej pro přílišnou horlivost či malý smysl pro subordinaci odvolal.

Český ministerský náměstek je nenápadná, ale o to větší síla zdejší vládní politiky. Prakticky neexistují jednotná pravidla, jimiž by bylo jeho fungování upravené. Záleží na libovůli ministra a koaličních dohodách, jak velkým kusem ministerské a úřednické moci své náměstky vybaví. Téměř vždy je však ta moc větší, než je zvykem na Západě.

Nový služební zákon měl zabránit mimo jiné svévolné moci náměstků nad úředníky a personálními rošádami. Pozice náměstků a jejich pracovní náplň je ale jeden z hlavních problémů, na nichž vázne shoda. Prezident Miloš Zeman se tvrdě postavil proti existenci politických náměstků, s nimiž návrh koalice počítá. Pokud Zeman nedosáhne svého, slibuje zákon vetovat.

Co může nyní politický náměstek prosadit? Jaký je český systém? Jakými pravomocemi nový model politické náměstky vybaví a jak zajistí ochranu úředníků před politickými tlaky? Čtěte v novém Respektu 35/2014, kterývychází v pondělí 25. srpna (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].