Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Máma má byznys

Za zdmi domovů a kanceláří probíhá nenápadný převrat: české matky začínají podnikat

Baví mě to, ale zároveň si někdy říkám, na co jsem se to dala... • Autor: Milan Jaroš
Baví mě to, ale zároveň si někdy říkám, na co jsem se to dala... • Autor: Milan Jaroš

Na to, že to je někdy „pěkně hustý“, vypadá Lucie Vítová (34) vcelku spokojeně. „Baví mě to,“ usměje se a usrkne čerstvě připravenou zázvorovo-limetkovou limonádu. „Ale zároveň si někdy říkám, na co jsem se to dala. Každý den myslím na to, jestli budu mít na nájem, na platy. A někdy taky nespím.“ Café Rico v pražských Kobylisích je ve všední den dopoledne ještě poloprázdné, ale vůně boršče už předznamenává nával, který se za chvíli vyhrne z nedalekého katastrálního úřadu či hotelů. 

Mix mezinárodních kuchyní na okraji Prahy jednoznačně frčí. Průlomu ovšem předcházely dva těžké roky. Rico původně Lucie Vítová otevřela jako kavárnu s cukrárnou a koutkem pro děti, jenže s matkami sedícími celý den u jedné kávy díru do světa neudělala. Od krachu rodačku z Pelhřimova zachránilo věno od rodičů. Finanční trable pak dál komplikovali zaměstnanci nebo dodavatelé surovin.

To, co z nové vlny dělá unikátní fenomén, je skutečnost, že v jejím čele stojí ženy, které běžný pracovní trh obvykle odsune na okraj jako „nepoužitelné“.

Kombinace vratkých financí a nevypočitatelného lidského faktoru přinesla Lucii Vítové loni v létě zatím nejkrizovější moment. „Byla jsem tu šestnáct hodin denně, trvalo to skoro dva měsíce,“ vzpomíná Lucie. „Děti jsem neviděla, pokud mi je sem manžel nepřivezl. Byla jsem nervózní, nepříjemná, únavou jsem padala.“ Ode dna se odrazila díky tomu, že konečně našla spolehlivé zaměstnance a že také poslechla svoji dávnou touhu: vařit.

S teplou kuchyní už si na sebe Café Rico vydělá a navíc majitelce přináší momenty, které ji pohánějí dál: třeba když jí čerstvé těstoviny vlastní výroby pochválí italští turisté. A už zase tráví víc času se svými dětmi – osmiletým Martinem a šestiletou Lucií. S opětovně probuzeným optimismem teď plánuje další podnik: vlastní tapas bar.

Její příklad je součástí nenápadného převratu, jenž probíhá za zdmi tuzemských domovů a kanceláří. Češky začaly podnikat. Ne že by tu dříve žádné ženy vlastní „byznys“ nerozjížděly, posledních pár let se ovšem řady podnikatelek rozrůstají nevídaným tempem. A to, co z nové vlny dělá unikátní fenomén, je skutečnost, že v jejím čele stojí ženy, které běžný pracovní trh obvykle odsune na okraj jako „nepoužitelné“ – matky s malými dětmi. Místo toho, aby se nepříznivým okolnostem přizpůsobily, začaly je samy měnit.

Téma o podnikání matek čtěte v novém Respektu 43/2014, který vychází v pondělí 20. října (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].