Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Atomové bloky budou potřeba

Politiky neřídím, říká Daniel Beneš, generální ředitel elektrárenské firmy ČEZ

Jestli něco bude mít do budoucna největší růst, tak to budou obnovitelné zdroje. • Autor: Milan Jaroš
Jestli něco bude mít do budoucna největší růst, tak to budou obnovitelné zdroje. • Autor: Milan Jaroš

Jaká bude podle vás energetika za deset dvacet let? Zatím to vypadá, že v Česku to bude samá jaderná elektrárna, sem tam nějaká uhelná. Nebo věříte, že přece jen zvítězí malé rozptýlené, tzv. decentrální a obnovitelné zdroje, jejichž význam jste nedávno sám avizoval?
To se hrozně špatně odhaduje. Ale já si nemyslím, že jde o souboj decentrální energetiky a obnovitelných zdrojů na jedné straně s tradiční energetikou na druhé. Bude to kombinace obojího, otázka je v jakém poměru. Českou energetiku předurčují dva základní faktory. Jeden z nich je politické rozhodování Evropské unie a druhý a zásadní je vývoj technologií. Tyhle dvě věci rozhodnou, v jakém poměru a jak moc se uplatní velké, klasické zdroje a v jakém rozsahu se uplatní nové technologie, což jsou zmíněné menší zdroje rozmístěné po celé ploše země.

Co podle vás převáží?
Význam těch klasických zdrojů, tak jak je dnes známe, bude nižší, to určitě. Význam a podíl malých a obnovitelných zdrojů bude určitě vyšší. Když se podíváte do energetické politiky Evropské unie a na ni navazující energetické politiky České republiky, je tam významně vidět posílení obnovitelných zdrojů a decentrálních částí energetiky vůbec. To tam najdete.

Já tedy nacházím v české energetické politice především posílení jaderných zdrojů.
Když se podíváte na energetickou politiku Evropské unie, na klimaticko-ekologický rámec do roku 2030, tak má tři cíle: snížení emisí kysličníku uhličitého o 40 procent, druhý je podíl obnovitelných zdrojů 27 procent na finální spotřebě energií a třetí, zatím indikativní, je minimálně 27 procent energetických úspor. Takže když věříme tomu, že Unie nezmění kurz, je to o významném růstu obnovitelných zdrojů i u nás.

Podle vás to česká politika skutečně kopíruje?
Když to hodně zjednoduším, tak česká energetická politika na to období, do roku 2030, je o tom, že podíl jádra se zvýší, ano. Ale to díky tomu, že bude dožívat velká část uhelných elektráren, protože bude docházet uhlí. A ty se nahradí jádrem. Takže to poroste v celkovém koláči výroby elektřiny k polovině z nynější třetiny, ale obnovitelné zdroje porostou také, a to na dvojnásobek. Dnes vyrábí zhruba osm až deset terawatthodin a podle aktualizace Státní energetické koncepce to bude 20. To znamená, že jestli něco bude mít do budoucna největší růst, tak to budou obnovitelné zdroje.

Říkáte, že za 15 let dojde uhlí?
Nedojde, ale bude se významně snižovat jeho podíl.

Co si myslí o limitech těžby? Co říká o konkurenční skupině EPH Daniela Křetínského a Patrika Tkáče? Pokračují přípravné práce na dostavu Temelína? Proč podle něj budou nové bloky potřeba? Bude v ČEZ Česku dál investovat do obnovitelných zdrojů? Byla chyba expandovat na Balkán? Odpovědi čtěte Respektu 5/2014, který vychází v pondělí 26. ledna (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].