Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Analýza

V Ústí neonacisty nechtějí

  • Autor: Milan Jaroš
• Autor: Milan Jaroš

„V Ústí neonacisty nechceme“ bylo hlavním heslem středečního koncertu v Ústí nad Labem, který jako protest proti plánovanému pochodu neonacistů zorganizovala stejnojmenná iniciativa. Asi tisícovku přítomných podpořila skupina Pražský výběr II, německá kapela Herzz nebo místní Uraggan Andrew. Z úst občanů zaznělo tak první jasné NE řadě pochodů pravicových radikálů českými městy.

Občanská společnost je velmi různorodá, ale opět se ukázalo, že nejlepším pojítkem je společný nepřítel. A v Ústí nad Labem jsou to tento týden Autonomní nacionalisté, kteří se podle německého vzoru rozhodli svolat shromáždění na den výročí spojeneckých náletů na město. Oficiálním důvodem je uctění památky obětí, zřejmě se ale jedná pouze o zástěrku pro skrytou oslavu 120. výročí narození nacistického vůdce Adolfa Hitlera, které připadá na pondělí 20. dubna. Neziskové organizace počítají s tím, že do Ústí nad Labem přijede asi tisícovka českých i německých extrémistů a budou se opakovat obrázky z litvínovského sídliště Janov, kde v listopadu asi pětistovka příznivců Dělnické strany a Hnutí národní odpor vyvolala pouliční bitku.

V Ústí však čekat nechtějí – svůj nesouhlas s ideály pravicových radikálů přišli na Mírové náměstí vyslovit stovky lidí už ve středu. V sobotu pak mají být ulice prázdné. „Vyzval jsem občany, aby opustili město a pokud bydlí na jedné ze tří tras pochodu, tak aby v sobotu vůbec nevycházeli ven. Nechceme dávat neonacistům možnost, aby se pouličními akcemi zviditelnili,“ říká primátor Ústí nad Labem Jan Kubata.

S tímto krokem ale nesouhlasí Petra Schickert z německého občanského sdružení Kulturbüro Sachsen, která akce radikálů dlouhodobě sleduje: „Nemůžeme přenechat neonacistům prostor, musíme je zastavit přímo na ulici. Podle německých zkušeností se pravicoví radikálové rádi vrací právě tam, kde jim jak místní úřady tak obyvatelé nekladou žádný odpor. Proto jim musíme dát aktivně najevo, že je tu nechceme.“ Německá občanská sdružení proto v posledních letech plánují akce proti neonacistům tak, aby jejich pochody zastavili přímo na ulici. V Drážďanech se podobná demonstrace na den výročí bombardování města konala letos v únoru již po šesté a každý rok vyvolává silné emoce na obou stranách. Proti šesti tisícům neonacistů se v ulicích saské metropole postavil přibližně stejný počet lidí, kteří chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s rozšiřováním nacistických ideálů.

Občanská iniciativa V Ústí neonacisty nechceme plánuje proto alespoň symbolický akt a podél plánované trasy natáhne pásku s fotografií obyvatel města, kteří ukazují náckům svá záda. „Podle židovského zvyku se nemáme něčeho špatného dotýkat. I tak jim můžeme alespoň tímto způsobem ukázat, co si o nich myslíme,“ popisuje autor myšlenky Achab Haidler z Činoherního studia. Svá záda ukazují neonacistům i děti z terezínského památníku, jejichž fotografie zezadu visí na budově magistrátu na Lidickém náměstí, kde se extremisté v sobotu setkají.

Sobotní pochod bude tedy nejen velkou zkouškou pro ústecký magistrát a asi tisícovku policistů, aby předešli násilí v ulicích, ale především pro obyvatele města, jak se k propagaci násilí a nenávisti proti národnostním menšinám postaví.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].