Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Analýza

Hlavně nikam nejezděte

Desítky studentů, kteří chtěli strávit letní semestr v zahraničí, musí zůstat doma. Ačkoliv jsou zkušenosti ze zahraničí a jazykové vybavení jednou z nejdůležitějších součástí vzdělání, kvůli administrativním chybám na Karlově univerzitě si studenti o cestě za hranice musí zatím nechat jen zdát.

Posluchárna • Autor: Günter Bartoš
Posluchárna • Autor: Günter Bartoš

„Na program Erasmus se snižovalo až 20 % dotací,“ zdůvodňuje změnu tiskový mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek. Oficiálním důvodem jsou tedy údajné škrty v mezinárodním výměnném programu, kterého se ročně účastní až šest tisíc Čechů.

Toto vysvětlení o snižování peněz převzala i některá česká média. Studijní program financovaný Evropskou komisí však ve svém rozpočtu na roky 2007 až 2013, kdy bylo na Erasmus vyhrazeno sedm miliard eur, se škrty nepočítá. „Prostředky poskytované Evropskou komisí na Erasmus jsou každoročně zvyšovány,“ zmiňuje opak mluvčí zastoupení Evropské komise v České republice Martin Stašek. V uplynulém roce se rozpočet programu navýšil nad očekávanou hranici, protože do něj přidal finance výjimečně i Evropský parlament. „Proto v letošním roce došlo ke zdánlivému poklesu celkového objemu dostupných prostředků. Navíc i díky tomu, že Česká republika přispívá na program poměrně štědře i z vlastního rozpočtu, byly loňské mimořádné navýšení a letošní zdánlivý pokles ještě výraznější,“ doplňuje Stašek.

Stipendia studenti dostávají přímo od univerzit, ty si žádají o finanční prostředky u Národní agentury pro evropské vzdělávací programy, která peníze zčásti z Bruselu a z části od českého Ministerstva školství rozděluje. Agentura se orientuje podle údajů, které jí pošlou zahraniční oddělení univerzit. „Univerzity nám posílají plány, kolik studentů chtějí vyslat do zahraničí a to srovnáváme pak s tím, kolik mladých lidí opravdu vyjelo. I podle takových ukazatelů přeposíláme peníze,“ říká Dana Petrová z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy. Jde tedy i o interní plánování na univerzitách. S penězi mají letos problémy však pouze na Karlově univerzitě, ostatní školy vysílání studentů do zahraničí nezastavily.

„Nemuseli jsme zklamat jediného studenta, všichni, kdo v letní semestru mají vyjet, vyjedou,“ vzkazují například zaměstnanci zahraničního oddělení Západočeské univerzity v Plzni, na jiných univerzitách to vypadá podobně. Peněz je tedy dost, podle Národní agentury budou některé univerzity peníze za letošní rok dokonce vracet.

Z jednoduché rovnice tedy vyplývá, že oficiální vysvětlení z tiskového oddělení Karlovy univerzity, že Evropa zavřela kohoutky, pravděpodobně není hlavním důvodem zastavení stipendijních výjezdů. Naše největší a nejprestižnější univerzita, která do zahraničí vysílá více než tisícovku studentů ročně, však na otázku, proč jiné univerzity problémy nemají, odpovídá stále stejně: „Dotace byly zkráceny o dvacet procent, to se v rozpočtu prostě projevit musí,“ odpovídá mluvčí univerzity Václav Hájek.

Dobrou zprávou by mohlo být, že Ministerstvo školství našlo ve svém rozpočtu tři miliony korun, kterými pravděpodobně Karlově univerzitě pomůže. Ačkoliv na ministerstvu už je podle informací Respektu částka připravena, na univerzitě o ní nic nevědí. „Ještě jsme neobdrželi žádné informace ohledně dofinancování,“ vzkazuje Hájek. Ačkoliv by to mohla být jednorázová pomoc, dlouhodobě to systém vydávání stipendií nevyřeší. Studenti tedy zatím zůstávají doma.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].