Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Analýza

Zemědělci nejsou soudní

Jedním ze sporných bodů před schválením státního rozpočtu na příští rok byl požadavek ČSSD, podpořený komunisty, aby se přidalo českým zemědělcům. Tlak sociálních demokratů navazoval na demonstraci několika tisíc farmářů v centru Prahy minulý týden, na níž účastníci také žádali víc peněz – a hlavu bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Je na čase dodat k příběhu o "podvýživě" českého zemědělství fakta.

české zemědělství • Autor: Milan Jaroš
české zemědělství • Autor: Milan Jaroš

Farmáři protestovali proti tomu, že přímé platby – dotace „na dřevo“ přidělované ročně na hektar půdy, na jednu krávu, apod. – z rozpočtu Evropské unie nebudou mít stejné jako jejich západní kolegové. Přesněji řečeno protestovali proti tomu, že zatímco v uplynulých letech jim rozdíl mezi platbou pro farmáře ze staré a naopak z nové členské země dorovnávala česká státní kasa, tak, že příjem obou byl téměř totožný, rozpočet na 2010 počítá s narovnáním na zhruba 90 % západní úrovně; přímo z Bruselu dostanou Češi 70 % plné částky.

Agrární komora šmahem označila 90 % za „likvidační“ a ČSSD, tradičně na straně cechů se silnými odbory, s tím zjevně souhlasí, neb právě tímto směrem tlačí na přesun uvnitř Janotova balíčku.

Nechme stranou nesmyslnost slova „likvidační.“ Pravdu ale šéf Agrární komory Jan Veleba a jeho prodloužení ve Sněmovně Jiří Paroubek nemají ani ve chvíli, kdy mluví o „férovosti“ podmínek podnikání pro české zemědělce na evropském trhu. Žádná matematická „férovost“ neexistuje, protože podmínky se v jednotlivých státech liší – cena práce je jiná, cena nákupu či pronájmu půdy je jiná, různě stojí nákup techniky nebo marketing potravin.

V tomto smyslu se čeští zemědělci vůbec nemají špatně. Příští rok dostanou sice „jen“ třeba 90 eur na jednu ovci místo 100 eur, pastvinu si tu ale pronajmou čtyřikrát až dvanáctkrát levněji než konkurenti na západ od Aše – je to dáno i tím, že doposud platí sedmiletý zákaz nákupu české půdy cizinci. Podobně jeden zaměstnanec stojí Čecha méně než Němce či Francouze atd. a naopak jak je známo, technické vybavení českých zemědělců se daleko více blíží německému standardu než takovému polskému.

Ostatně, už v roce 2005, tedy v prvním roce po vstupu Česka do unie, si právě čeští zemědělci podle Eurostatu polepšili vůbec nejvíc ze všech farmářů z nových zemí unie měřeno v nárůstu čistého příjmu.

Se svými nářky by proto zdejší farmáři měli mlčet. A když už soudnost nemůže mít, kvůli své funkci, Jan Veleba, má ji mít na prahu státního bankrotu Jiří Paroubek. Mimojiné i kvůli lékařům ve státním zdravotnictví či učitelům, kterým nikdo žádné platby z Bruselu neposílá.

Nicméně ČSSD soudnost neměla. Zemědělci dostanou o 1,5 miliardy víc příští rok, jak chtěli. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].