Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Analýza

Reklama z Haiti

Ze stránek evropských novin už druhý týden nemizí kritika o malé „viditelnosti“ Evropanů na Haiti. Stěžují si europoslanci, občas exministři zahraničí a komentátoři hlavních západních deníků. Kritiku lze shrnout takto: prim hrají Američané, což jen dokazuje, že Evropa – opět – selhala, a to přesto, že má nově společnou „ministryni zahraničí“ Catherine Ashtonovou; Ashtonová tudíž hned na začátku selhala. Tak si to rozeberme.

Záchranné práce na Haiti • Autor: Globe Media /  Reuters
Záchranné práce na Haiti • Autor: Globe Media / Reuters

Nelze si nevšimnout, že hlavní palba pochází z Francie. Francouzští politici si stěžují, že USA „opanovaly Haiti“ a vytýkají baronce Ashtonové, že neodjela do Port-au-Prince, aby tam, obrazně řečeno, rozvinula modrou vlajku se žlutými hvězdami. Francouzi to považují za důkaz „nekompetence“ britské volby pro unijní top funkci.

Proč právě Francouze tak irituje americká přítomnost na Haiti má řadu důvodů, ty hlavní jsou však nasnadě. Haiti je a) bývalá francouzská kolonie, b) Francouzi jsou obecně alergičtí na jakoukoli převahu USA na mezinárodním poli, c) přisuzují symbolům a patosu v diplomacii větší váhu než mnozí jiní Evropané. V tom jsou ostatně Američanům podobní: televizní záběr na zachráněné haitské dítě v náručích amerického vojáka má na publikum v USA elektrizující efekt, stejně jako měl na Francouze, kteří v roce 2008 sledovali, jak se jejich prezident hnal do Moskvy, aby tam ukončil válku v Gruzii – přičemž obsah za oním televizním záběrem už tak podstatný nebyl.

Francii nic nebránilo, aby první přispěchala s masivní pomocí pro Haiťany. Že tak neučinila, bylo její rozhodnutí. Jistě – byly pro to i čistě objektivní důvody, například geografická vzdálenost, házet však pocit evropské „neviditelnosti“ na „Evropu“ není fér. Kdyby se sama Francie rozhodla poslat na Haiti všechny hasiče a všechny bagry v zemi, zbytek „Evropy“ by jí v tom neměl jak zabránit.

K vlastní „neviditelnosti.“ Catherine Ashtonová při nedávném setkání s evropskými ministry pro rozvojovou a humanitární pomoc varovala před překotnými cestami na Haiti, protože stále platí, že letiště v Port-au-Prince je přetížené. Sama se rozhodla neletět, neb její příspěvek na místě by byl „nulový, nad rámec toho, že bych zabírala prostor a čas pro přistání smysluplnějších delegací.“

Má pravdu. Haiti teď potřebuje hlavně dobrý management na místě a ten dvoudenní výlety evropských politiků, dokonce ani francouzských, nedodají.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].