Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

O nekonformních názorech na vejce a Cyrilu Svobodovi

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Cyril Svoboda se stal předsedou KDU-ČSL. Pro lidovce to každopádně mohlo dopadnout mnohem hůř. Kdyby pokračoval ve funkci přihlouplý a nekompetentní Jiří Čunek, pak by strana asi opravdu ztratila šanci přeskočit pětiprocentní hranici.

Skutečnost, že novému předsedovi lidovců nepopřál šéf ODS Mirek Topolánek naznačuje, že zvolení Svobody není scénář, který by si přáli předseda ODS Mirek Topolánek a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Zvolení Čunka by skutečně mohlo znamenat exodus části lidoveckých funkcionářů a voličů směrem k nově formující se straně TOP 09, která chce vytvořit předvolební koalici s ODS. Démonizovat Svobodu bude pro Kalouska daleko těžší.

Efekt zvolení Svobody zdaleka tak jednoduchý není. Jako ministr působil v pravo-středových koalicích (minulá vláda) a v pravo-levých koalicích (předminulá vláda). Svoboda bude v duchu lidoveckých tradic držet stranu ve středu a podle výsledku voleb využívat její koaliční potenciál na obě strany.

To sice není nic obdivuhodného, ale lepší koaliční vláda sociálních demokratů s lidovci, než menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů. A lepší koalice ODS s lidovci než velká koalice.

Slabinou Svobody je, že je to pražský katolický intelektuál, venkovskou zemitost se nikdy nenaučí (a možná by bylo tragické kdyby se o to pokoušel).

Jeho kvalitou je, že je veřejnosti znám (kandidát Jan Březina sice v Bruselu bojuje za syrečky, ale většina veřejnosti ho vůbec nezná a Michaela Šojdrová při vší úctě působí dosti bezvýrazně). A jako ministr zahraničí si Cyril Svoboda získal slušné mezinárodní renomé (i když s Karlem Schwarzenbergem se nemůže měřit).

Pozoruhodné je, jak si v případě házení vajec každý připadá jako nekonformní autor. Například kolega Miloš Čermák se ve svém pátečním článku de facto vrhačů vajec zastává, ale na začátku textu  se vymezuje proti “většině komentátorů a politiků.” Přitom ten samý den vyšly v LN ještě čtyři komentáře (Martin Weiss, Zbyněk Petráček, Daniel Kaiser, Petruška Šustrová), které házení vajec na Paroubka schvalují.

O nekonformnost vskutku nejde. A o vrhače vajec vlastně také ne. Jde o to, s jakou lehkostí schvalují a bagatelizují mediální elity násilí. Z hlediska politické kultury je to průšvih, protože to, co dnes někoho potěší a polaská, se brzy obrátí proti němu.

Z hlediska trestního je házení vajíček přestupek. Přestupek ale nerovná se banalita, přestupek má být jako přestupek postihován. O nic jiného nejde.

Ještě bych dodal, že jedno hození vejcem je možná vtipné, smršť vajec prostě JE rozbíjení politického mítinku. To, že se mladí lidé spontánně organizují na Facebooku neznamená nutně nic mírumilovného, na Facebooku se mohou organizovat i skinheadi.

Ano - Jiří Paroubek je bezkrupulózní populista a lhář, který naslibuje cokoli, svržení vlády uprostřed předsednictví bylo aktem cynického egocentrismu. Hromadné házení vajec (stejně jako hromadné házení čehokoli) je ale návratem do prvobytně pospolné společnosti, kde se používalo kamenování.

Souhlasím s názorem, že důležitější než házení vajec je házení zápalných láhví do romských bytů. V tom případě je zajímavé, že vajíčkáři se nesoustředí raději na mítinky Dělnické nebo nějaké jiné extremistické strany.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].