Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Pomoc Řecku, Německo, MMF a Goldman Sachs

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Finanční trhy se včera poněkud zklidnily (a akciové trhy dokonce prudce posílily) s tím, jak na veřejnost začaly prosakovat informace o tom, že především z německé iniciativy bude nakonec Řecku pomoženo. Přitom je vcelku pozoruhodné, že většina informací o Německem organizovaném záchranném plánu je založena na spekulacích, únicích informací a anonymních zdrojích. I to stačilo na to, že euro přestalo vůči dolaru klesat.

Nejprve se včera psalo o tom, že Unie dosáhla dohody v tom, jak pomoci Řecku, pak to Angela Merkelová musela dementovat. Deník FT Deutschland psal o tom, že německá vláda nevylučuje bilaterální pomoc. Pak se spekulovalo, že pomoc Řecku bude organizovat Evropská investiční banka, ta to ovšem popřela, protože k tomu nemá politický mandát. A o pomoci Řecku jednal i německý Bundestag.

A dnes, tedy ve středu, opět na základě informací od anonymních zdrojů píše deník Financial Times, že i když nejde o pomoc jako takovou, německá vláda je rozhodnuta, aby okolo Řecka byla vybudována zeď (firewall), která zabrání šíření požáru.

Za zmínku jistě stojí, že Švédsko a Británie žádají, aby Řecku pomáhal Mezinárodní měnový fond s poukazem na to, že MMF na to má technické nástroje, expertízu a Evropská unie do něj přispívá.
Británie a Švédsko ale nejsou v eurozóně. A prestiž eurozóny, která sama nedokáže vyřešit vlastní požár, jim je proto vcelku ukradená.
O všem podstatném rozhodne čtvrteční evropský summit s účastí vedení ECB.
Lze odhadnout, jaká bude na summitu pozice států střední Evropy, které neplatí eurem? Asi podobná jako britská, zvláště proto, že Maďarsko, Polsko a pobaltské státy jsou v současnosti samy pod kuratelou MMF (už to je pro Evropskou unii ostudné). Příznačné ale je, že se v Česku vůbec nemluví o tom, jaká bude naše pozice.

Americké investiční bankovnictví utrpělo další ránu. Mezinárodní verze německého týdeníku Der Spiegel přišla s výbušným článkem, podle kterého banka Goldman Sachs pomáhala řecké vládě maskovat skutečnou velikost státního dluhu. Goldman Sachs organizoval křížové (swapové) operace s řeckými dluhopisy. Byly vytvořeny speciální swapy s fiktivní úrokovou mírou. Eurostat nebyl o těchto operacích informován.

Paul Krugmanodpovídá svým kritikům, že rozhodně nevolá po rozpadu eurozóny, ale tvrdí, že když už bylo toto dítě stvořeno, je třeba rychle pokročit s fiskální integrací a integrací pracovního trhu.

Wolfgang Munchautvrdí, že evropský summit musí přijít s jasným řešením. Okamžitým i do budoucna. Jinak budou státy eurozóny i nadále předmětem spekulativních útoků. Současná institucionální struktura eurozóny už podle Munchaua selhala.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].