Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Tak pravil Zakaria (tyranie přítomnosti)

Zde jsou mé zevrubné zápisky z včerejšího vystoupení jedné z hlavních hvězd Fora 2000, amerického politologa Fareeda Zakarii (mimochodem první větší článek o Zakariovi a jeho tehdy pouze eseji Neliberální demokracie jsem napsal do Respektu v červnu 1998, hned jak vyšla ve Foreign Affairs).

Zakaria začal trochu provokativně s tím, že většina projevů na Foru se mu zdá „velmi temná“, a proto se pokusí přijít s něčím optimistickým.

Forum 2000 má motto „Svět, ve kterém chceme žít“. Podle Zakarii se svět, ve kterém chceme žít, nápadně podobá světu, ve kterém žijeme. Žijeme ve velmi vzácném období míru, které lze snad srovnat pouze s Evropou po napoleonských válkách (tehdy šlo ovšem o období podstatně kratší).

Geopolitická a vojenská soutěživost mezi velmocemi se nekoná, což je opět výjimečné.

Mír je podle Zakarii jako kyslík. Když ho máme dost, tak to nevnímáme, když je ho málo, nemyslíme na nic jiného.

Všude po světě jsme svědky výrazného posilování střední třídy. Zakaria rovněž zdůraznil, že žijeme ve světě bez inflace a toho si obecně vážíme také málo. Inflace je zdroj společenské nestability, likviduje střední třídu. Když se dnes mluví o zadlužování budoucnosti, je třeba zdůraznit, že inflace ničí současnost tím, že likviduje aktiva. Stabilní svět bez inflace je sám o sobě hodnotou. Ve světě bez inflace si lidé mohou plánovat budoucnost. Když se podíváme do historie, tak tohle zdaleka není samozřejmost.

V ekonomikách a společnostech, jako je Čína a Indie, roste role individuální svobody podle anglosaského vzoru.

Každý rád kritizuje Čínu, ale v Číně svobod přibývá, nikoli naopak. Lidé se stěhují za prací, smějí vlastnit věci, změnit pracovní místo. To všechno bylo donedávna nemyslitelné.

Protože Zakaria mluvil ve střední Evropě, vzpomněl si na císaře Franze Josefa. Toho dnes historie hodnotí pomalu jako liberálního vládce. Zakaria ovšem zdůrazňuje, že se považoval za císaře z boží vůle a pokusy o své sesazení nebo politický boj o hlavu státu by zcela určitě tvrdě trestal.

Největší nebezpečí současného světa vidí Zakaria v tradičních demokraciích, v jejich jádru. Ty připomínají supernovu, které hrozí imploze. Je tu stárnutí populace a negativní demografický vývoj, který nedovedeme nebo nechceme zastavit. Západní společnost je rozebírána partikulárními zájmy, které zajímá jenom současnost. Budoucnost žádné zájmové skupiny nereprezentují.

Prožíváme tyranii současnosti, která požírá budoucnost. Jediná síla Západu byla vždy v idejích a ideálech, ale Západ je začíná ztrácet. V Evropě je na vzestupu nacionalismus a xenofobie, v USA je na vzestupu Tea Party. Průzkumy veřejného mínění si diktují, že dva bloky od Ground Zero nesmí stát mešita, přestože americká ústava a její Bill of Rights zaručuje toleranci a nedotknutelnost náboženské svobody.

Architekt Norman Foster prý řekl Zakariovi, že připomínkové řízení ke stavbě přistávací dráhy na Heathrow trvá déle než stavba celého nového letiště v Pekingu včetně projektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].