Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Pracujte politicky!

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Na přepisech výroků páně Drobila a jeho právníka Knetiga zaujme používání výrazu „politický“ (citace není doslovná). Třeba (Drobil Michálkovi): Očekává se od vás ve vaší funkci, že budete pracovat více politicky (přeloženo: nebudete dávat pozor nebo přivřete oči, když se bude defraudovat a krást).

Nebo (Knetig Michálkovi): Jestli chce být pan ministr někdy premiérem, potřebuje politické krytí (čtěte: pan ministr potřebuje sehnat půl miliardy korun černých peněz pro pražskou ODS, patrně skrze Íčko).

Jindy zase (Drobil Michálkovi) Mohl byste se stát mým náměstkem pro legislativu. To je méně politická, více odborná funkce (přeloženo: na odboru legislativy se k penězům nedostanete).

Pozoruhodné je, že za normálních okolností by funkce náměstka pro legislativu měla být logicky ta více politická. Zákony jsou přece politikum, nebo nejsou? Naopak funkce předsedy Státního fondu životního prostředí by neměla být politická vůbec – je to funkce úřednická a odborná.

To si musí „politická“ strana ODS rozmyslet: chce být celoplošnou „racketeeringovou“ organizací, nebo politickou stranou?

Jsme-li u Libora Michálka, měl by mu premiér Petr Nečas správně udělit premiérskou plaketu za statečnost a vrátit ho okamžitě do funkce.

Předseda slovenského parlamentu Richard Sulík prohlásil, že Slovensko potřebuje plán B pro případ odchodu z eurozóny.

Lze ovšem předpokládat, že takový plán každá země dávno má. Technicky je to totiž poměrně jednoduché. Musely by se ovšem na několik dnů či týdnů zavřít hranice, zakázat bankovní převody, pozastavit finanční toky, zakázat výběr depozit apod. Problém je v legislativě: znamenalo by to zásadní porušení pravidel jednotného trhu a porušení dalších evropských smluv. De facto by se to rovnalo (možná jen dočasnému) vystoupení z Unie, pokud by s tím ostatní státy nesouhlasily.

Ze summitu Evropské unie vyplývá, že nebude žádný společný dluhopis, že se nebudou navyšovat prostředky v ochranném valu (EFSF). Je tu pouze dohoda na změnách Lisabonské smlouvy od roku 2013 (permanentní krizový mechanismus, část nákladů ponesou soukromí investoři). Z toho vyplývá, že se pro následující roky nic neřeší a po svátcích, na začátku ledna, vypuknou turbulence s dluhopisy periferních zemí opět s plnou silou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].