Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

PR svědkyně a MMF váhá s Řeckem

Ať se na mne kolegové z Hospodářských novin nezlobí (nebo třeba zlobí), ale tohle se mi zdá jako poněkud komická zpráva. Pátečním HN se „podařilo získat svědectví“ Aleny Maršálkové, která „pomáhala poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí řešit, co mají dělat s obálkami, které přijali od Víta Bárty“. Paní Maršálková je přitom „bývalá“ PR manažerka obou poslanců.

Zde vzniká zajímavá otázka. Když vypovídá PR manažerka poslanců na policii, je to především PR manažerka poslanců, nebo občanka či nezaujatá svědkyně? Kdo to uhádne, vyhrává. Každopádně – pod přísahou se vypovídá až u soudu, a i tam může jít leckdo do rizika, zvláště je-li na něčí výplatní pásce. Kolik poslanci této Maršálkové za její služby platili a kdy jí zaplatili naposled? Nebo jí platil někdo jiný?

Vůbec se nedivím, že policisté na základě tohoto „klíčového svědectví“ hodili původně případ pod stůl. Rozhodli se totiž správně. Klíčové svědectví PR manažerky – to je opravdu čisté dada. A jak těžké je asi „získat svědectví“ PR manažerky? Ta má přece v popisu práce ho šířit všemi prostředky!

OECD slaví padesáté narozeniny (na to se příští týden ještě podíváme), takže nyní jen maličkost. Do pařížské organizace se na svém blogu pustil slavný ekonom Paul Krugman. Ten kritizuje tzv. ekonomický výhled publikovaný OECD, ve kterém volá organizace po zvýšení úrokových měr (v Evropě i USA) a po jejich „normalizaci“. To je prý módní termín, který používá i nový šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.

Krugman se táže, proč by měnová politika měla být normální, když situace je hluboce nenormální, především co se týká bezprecedentní dlouhodobé nezaměstnanosti. Sama OECD předkládá ve své zprávě dva grafy, podle kterých se inflace v příštím roce ani v Evropě, ani v USA nepřehoupne přes dvě procenta.

Krugman tvrdí, že žijeme ve světě, kde spousta velmi seriózních lidí vymýšlí teorie, jen aby ospravedlnili politickou ortodoxii v časech vysoce neortodoxních. A ti, kteří se opírají o skutečnou koherentní analýzu (asi jako Krugman), jsou považováni za nebezpečné radikály.

Eurokrize se dostává do další nebezpečné fáze. Euro klesá a trhy velmi nepříznivě reagují na zprávu, že Mezinárodní měnový fond nehodlá Řecku v červnu uvolnit další úvěrovou tranši s poukazem na to, že Řecko nedokáže včas mobilizovat takové příjmy, aby mohlo úvěry splácet. MMF tedy patrně očekává, že výpadek peněz od něj nahradí další zdroje od států Evropské unie.

Jenže to by musely odsouhlasit parlamenty spousty zemí a v mnoha případech (Nizozemsko, Německo, Finsko) je něco takového patrně neprůchodné. MMF čeká, až EU definitivně stvrdí financování Řecka na rok 2012. A EU zase čeká, až MMF vydá novou zprávu o udržitelnosti financování řeckého dluhu.

Slavný ekonom Simon Johnson patrně čte Audit JM, protože napsal totéž, co bylo v této rubrice publikováno v úterý. Pod Lagardeovou bude MMF dále Evropě půjčovat a půjčovat. Přitom má zaujmout tvrdou pozici a říci Evropě, ať se politicky integruje, nebo rozpadne.

A New York Times má zajímavou story o tom, jak často jsou pokojské obtěžovány a nebo jsou jim nabízeny peníze za sexuální služby. Text též popisuje, jak se to snaží hotelové bezpečnostní služby řešit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].