reklama

Mým eurofobům

Na evropský trh se vrátil strach v důsledku špatných čísel o průmyslové výrobě v Německu, Francii, ale možná hlavně v Číně. Periferie eurozóny začala trnout. Nepomáhají ani dobré ekonomické zprávy ze Spojených států. Náklady na financování španělského dluhu se opět vyhouply nad udržitelnou hranici, konkrétně jsou na úrovni 5,5 procenta. V důsledku demonstrací a špatných čísel se zase spekuluje o tom, že Portugalsko půjde cestou Řecka. Co teď může vlastně situaci uklidnit? Další razantní opatření ze strany Evropské centrální banky patrně hned tak nepřijdou, Německo jako nejdůležitější hráč eurosystému si je nepřeje.

ECB každopádně předvedla, že má dostatek palebné síly, aby dokázala znovuobnovení nejistoty zabránit. Otázka je, jestli k tomu dostane politický prostor.

Tento blog naznačuje, že krize eura bude eskalovat ve francouzských prezidentských volbách a ve zhoršení francouzsko-německých vztahů po vítězství Hollanda. Jenže teď to vypadá, že vyhraje Sarkozy.

Teprve nedávno se mi dostal do ruky text, který sepsal viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, v němž osočil autora Auditu JM z balkánských metod práce. Prý směšuji nepřesné a nekritické opisování s vlastními předsudky. Pozoruhodné je, že konzervativní instituce jako centrální banka dává na svých stránkách prostor osobním a záštiplným útokům.

Jinak čtenáři internetové verze Auditu dobře vědí, že je často a nezakrytě postaven na interaktivitě a výpiscích z četby. Koho to baví a zajímá, rád toho využívá. Ostatní k tomu nikdo nenutí. Samotný Hamplův text, který se jmenuje Mým eurofederalistům, je ale vítaným příspěvkem do diskuse. Autor si myslí, že federalismus se nemá zavádět plíživě, ale napřímo jako volební program.

S tím ale lze souhlasit. Nejprve je však třeba v politice začít diskutovat o tom, co to ten federalismus vlastně je. Přesně to učinila Angela Merkelová v Davosu, když například vyzvala k debatě na téma druhá komora Evropského parlamentu.

Američtí ekonomové Brad deLong a Larry Summers se pokoušejí dokázat, že pokud mají ekonomiky potíže s likviditou, mají fiskální škrty jednoznačně negativní efekt a dlouhodobě mohou fiskální pozici jen zhoršit.

  Audit Jana Macháčka je na Facebooku Objednejte si zdarma e-mailové zasílání newsletterů Auditu Jana Macháčka.
Newsletter je rozesílán pondělí-pátek ve 14:00. PŘIHLÁSIT

reklama
comments powered by Disqus
Původní diskuse
JANA
30.3.2012 11:03
"Jenže teď to vypadá, že Sarkozy vyhraje"
Dobrý den, jen bych ráda upozornila na jednu faktickou nepřesnost v textu. Ve Francii to skutečně zatím nevypadá, že by Sarko vyhrál. V prvním kole se sice dotáhl na Holladna, nicméně v druhém kole zatím podle všech průzkumů má François poměrně slušný náskok. Což samozřejmě může mít poměrně dalekosáhlé politické důsledky, především pokud v 1. kole zaboduje Melanchon (případně pokud v legislativních volbách zůstane levicově- komunistický proud stejně silný jako v prezidentských volbách) a Hollande bude muset ve svém politickém rozhodování brát i na toto nové levicové "obrození" ohled.

27.3.2012 11:12
Nevhodný příspěvek
Tento příspěvek byl redakcí označen jako nevhodný.
vskiper
26.3.2012 21:06
Tri kralove
Pred mesicem jsem do nejake slovenske diskuze psal, ze mame v podstate stesti protoze mame jen tri euronadsene novinare (muzeme je snaze ignorovat). Skoda ze dva jsou v Respektu.
joj
26.3.2012 15:53
Hampl
Jen technická: konzervativní ČNB nedala Hamplovi prostor k vyjádření, jen na svých stránkách monitoruje veškerou poublikační činnost členů bankovní rady. Hampl psal do rubliky "Názory" v Lidovkách, takže to musí být z principu řízné, jinak by to neotiskli (a Mojmír je určitě také rád, že se může naplno rozjet). Mimochodem je mi líto, v jakém stavu jsou Lidové noviny, které se snaží odvrátit zánik radikalizací názorů (hlavně proti EU), címž ztrácejí další čtenáře a zase více se radikalizují ..... A vydaný náklad klesá a klesá ...
Vratislav
26.3.2012 11:47
Pravice či levice?
Zdejší Vladimírové atd. jsou, naplno řečeno, závistivá a nepřející lůza, neumějící jazyky natolik dobře, aby
- dostali kvalitní a dobře placené zaměstnání na základě POUZE meritu a objektivních testů, např. v Bruselu
- aby si přečetli v anglickém, německém a/nebo francouzském originále kvalitní zpravodajství a relevantní věci
- aby sledovali např. na satelitním vysílání dění přímo ze zdroje
Neboli informace mají zkreslené, předžvýkané pravicovými klausovými poskoky a mají ze svého ignoranství komplex méněcennosti, který si vybíjejí na tzv. "eurohujerech", neboli na každém, kdo umí více jazyků a na rozdíl od nich tedy se v EU pohybují suverénně a samostatně.
Je tristní, že na hradě sídlí člověk, který by to neměl zapotřebí, vždyť umí velmi dobře alespoň A a R, když už ne FR a N, neboli nemusel by nazývat své protivníky, kterým nerozumí nebo nechce rozumět:
- eurospratky
- ekoteroristy
- engoisty
- parazity atd.
To má být nadstranický prezident? STYDÍM SE ZA NĚJ a závidím Slovákům..
1 - 5 / 44
reklama
reklama

Časopis Respekt

Stíny Martina Nejedlého

Ondřej Kundra, Jana Klímová

Kdo je prezidentova spojka na ruský byznys

celý článek

Co Čech, to husita

Petr Třešňák

Na začátku byl vcelku korektní rozsudek nad jedním knězem....

celý článek
všechny články předplatné
 
Nenechte si ujít

Občanské taxi je na Francii Uber

Tomáš Brolík

Řecké odpočítávání :: Za Uber do vězení i na šibenici :: Konečně nám někdo vysvětlí smysl...

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z útoku na Stropnického dům

Ondřej Kundra

Muž ruské národnosti žijící přechodně v Česku je ve vazbě, ale obvinění odmítá.

Převzal nade mnou kontrolu islamistický software

Tomáš Lindner

Rozhovor s Mortenem Stormem, dánským členem al-Káidy, který se stal agentem

Proč není dobré líbat velbloudy

Martin Uhlíř

S německým virologem Marcelem Müllerem o epidemii nemoci MERS

reklama
 
reklama
reklama