reklama

James Ledbetter na serveru Reuters navrhuje, aby se přestalo mluvit o „double dip recession“ (do češtiny by se to dalo přeložit jako „recese s dvojitým výkyvem či poklesem“). Výraz se začal poprvé používat za vlády amerického prezidenta Forda, tehdy tak kdosi vyjádřil obavu, která se neuskutečnila. Investiční slovníky mluví o „double dip“ jako o případu, kdy je oživení po recesi tak slabé, křehké či uměle vyšponované, že po jednom dvou kvartálech spadne ekonomika opět do recese.

Jenže to se v případě USA už prostě nestane. Americká ekonomika od roku 2009 roste: slabě, ale přece, a to už po celých jedenáct kvartálů. Pokud by tedy náhodu přišla recese, což není zas tak pravděpodobné, může to být prostě recese samostatná, která s tou velkou z roku 2008 vůbec nesouvisí.

George Soros v pondělí varoval, že evropská krize se prohlubuje a začíná trhat samotnou materii Evropské unie, tedy její vnitřní kohezi. Je tomu tak proto, že evropští politici předepsali zcela špatnou medicínu. S krizí eura se nakládá, jako by to byla krize fiskální. Přitom všechno začalo kolapsem bankovního systému v USA a bylo posíleno divergencí konkurenceschopnosti jednotlivých evropských zemí.

Dobrý je tenhle citát: „Krabice je rozbitá a je potřeba přinést nářadí, které se nachází vně té krabice – změnit pravidla a posílit kohezi. Z excesivního zadlužení se dá pouze vyrůst. Není možné se z excesivního zadlužení vymenšit.“

Jens Weidmann, šéf německé Spolkové banky, se postavil proti další mohutné injekci likvidity LTRO, která by snad měla sloužit k záchraně Španělska. Nechce o tom ani diskutovat. Když jdou úrokové míry nějakého státu dočasně nad šest procent, není to podle něj rozhodně konec světa. Stačí získat důvěru trhů pokračováním reformního tažení. Eurosystém tu není od toho, aby cílil úrokové míry nějaké jednotlivé země eurozóny.

Mezinárodní měnový fond vydal zprávu o finanční stabilitě, na které je důležité především to, že evropské banky v eurozóně potřebují dva biliony dolarů nového kapitálu, „protože o tolik se do roku 2013 zmenší jejich bilance. Zhruba jedna čtvrtina tohoto odpákovávání se bude dít v podobě omezení úvěrování, které se v eurozóně sníží asi o 1,7 procenta. To může výrazně poškodit ekonomickou aktivitu v Evropě i jinde.“ Prostředky z navýšených záchranných valů by měly být použity na rekapitalizaci evropských bank.

Sedm německých ekonomických institutů se obává, že díky nestandardním opatřením na podporu eurozóny ztratí Evropská centrální banka nezávislost.

Příslušníci americké Secret Service si v Kolumbii objednali prostitutky, a budou proto muset odejít. Ta Secret Service je samozřejmě normální ochranka, je to takový „nomen non omen“. Kdyby to opravdu byla tajná služba, tak by objednání kurtizán zůstalo tajné nebo by zůstalo tajné, že si je objednali zrovna tajní agenti. Takhle by určitě nemohl James Bond v žádné ze svých podob nikdy pracovat.

  Audit Jana Macháčka je na Facebooku Objednejte si zdarma e-mailové zasílání newsletterů Auditu Jana Macháčka.
Newsletter je rozesílán pondělí-pátek ve 14:00. PŘIHLÁSIT

reklama
comments powered by Disqus
Původní diskuse
L'ego
21.4.2012 12:54
Alefovi (sorry, dole už je to nepřehledné)
Ad logika "lpění na rozdílu mezi chybný a nepravdivý znamená, že závěr může být chybný nicméně pravdivý".Přesně tak. Jukněte na Wikipedii. Například implikace: je-li 1 větší než 2, tak se v Česku vaří pivo je z hlediska výrokové logiky pravdivá, i její závěr je pravidvý, ovšem naprosto nesmyslný, tedy chybný.
Proto výroková logika není úplně nejrelevantnější pro posuzování argumentace. Výrokovou logiku jste vytáhl vy, já jsem o ní nemluvil, pouze jsem konstatoval, že argumentujete nesmyslně.
Ten váš "demagogický nesmysl" se objevuje ve většině ústav většiny demokratických zemí světa :-). Ke zbytku vašeho textu - přečtětě si můj komenátář ještě jednou (vím, čte se to blbě, jak je to zalomené), tady znovu: "Před krizí si všichni mysleli, že Španělsko je Německo, ale proboha ne kvůli tomu, že ECB bankám půjčovala za jednotnou sazbu, nebo kvůli tomu, že by byl kurz španělského pesa vůči německé marce zafixován blbě!" (aby bylo jasno - tohle by podle vás měly být ty slavné "manipulace"
Alef
21.4.2012 23:00
V Česku se vaří pivo,
je výrok pravdivý, mající smysl a není chybný. Aby byl chybný, pak by se v Čechách pivo nevařilo, což by ho ovšem též činilo nepravdivým.
K mé předchozí poznámce jste napsal, že je to snůška nesmyslů. Měl jste na mysli pojem společného dobra anebo, že peníze, pokud se s nimi neprasí, nesou relevantní informace.
Podívejte se na Ústavu US, jako na vzor a prototyp a nic takového tam není. To co jsem napsal ve své předchozí poznámce stále platí.
"Před krizí si všichni mysleli, že Španělsko je Německo - proboha, kdo všichni. V mém okolí jistě ne. Jestli opravdu věříte, téhle hlouposti a myslíte si, že dluhy ve Španělsku nevznikly proto, že byly snadno dostupné levné úvěry, pak se obávám, že veškerá argumentace je opravdu zbytečná.
Mimochodem realitní bublina v USA vznikla podle Vás proto, že byly levné a snadno dostupné úvěry? Anebo si lidé mysleli, že USA je .... Nevím - čekám, že mně poradíte název státu.
L'ego
22.4.2012 00:52
Fajn, jsem rád, že už
neřešíme výrokovou logiku a vracíme se k meritu věci. I ústava Spojených státu začíná "we the people", což je zřejmým dokladem toho, že suverénem je v této ústavě lid, který si skrze své zastupitele vytvoří takové zákony, jaké uzná za vhodné.
Vy žijete v haykovské představě, že trh vše ví dobře nebo aspoň nejlépe. Základem té hayekovské představy je myšlenka, že člověk koná racionálně, a že trh jako suma racionálně konajících lidí (to jsou ti moji "všichni") je také racionální, protože co je rozumné pro mě, je rozumné i z hlediska celku. Ale tak to bohužel nebo bohudík nefunguje. Proto je také zcestné myslet si, že když zrušíte centrální banku a zavedete zlatý standard, budou ceny a úroky transparentní. Nebudou. Vždy tu byla a bude spekulace a vždy tu byly a budou bubliny.Je úkolem státu jim bránit, mj. skrze přerozdělování a regulaci, když otevřete stavidla, skončí to třeskem, jako r. 1873, jako roku 1929, jako r. 2008 . V absenci obojího vidím hlavní příčinu krize v US i ESP.
Alef
22.4.2012 20:58
Ano vraťme se na počátek
Vy teď mluvíte o lidu a předtím jste mluvil o vládě a dával jste v podstatě rovnítko mezi vláda a suverén. A já bohužel musím opakovat, že pro lid obecně není výhodné, když se vláda " zmocní" peněz.
A dále činíte spoustu nepodložených a chybných závěrů. Nejsem Hayekovec a nežiju v představě, že trh vždy ví vše nejlépe. Vůbec si nemyslím, že většina lidí koná racionálně. Na druhou stranu z dosavadních zkušeností je zřejmé, že vlády volí špatné řešení a většinou dokonce to nejhorší.
O rušení centrální banky a zlatém standartu jsem nikde nemluvil, takže nechápu proč to sem taháte. Nevím co myslíte transparentními cenami a úroky, vzhledem k tomu, že vývoj trh je náhodný, v čase nekorelovaný proces.
Přerozdělování a regulace probíhali v SSSR a ve východní Evropě řadu desetiletí. Výsledky mluví za všechno.
L'ego
23.4.2012 10:25
No stát, tj. suverén je jenom jeden...
dříve v něm rozhodoval více či méně absolutisticky panovník, dnes rozhoudje vláda, parlaement a soudy jako zástupci lidu. Čili se naše debata smrskává na roli centrální banky - vy pokud tomu správně rozumím, tvrdíte, že má CB dbát na "stálou hodnotu peněz" za každou cenu z nějakého morálního důvodu, protože jinak dochází k manipulaci, což zkresluje trh (= chybí transparence)? Zároveň jste ale trvdil, že státní zásahy (a stát zasahuje hlavně skrze CB) jsou špatně, protože je to manipulace, a argumentoval jste "levnými pěnezi". Tedy pokud jsem to správně pochopil. Nyní ale říkáte, že si nemyslíte, že trh vše vyřeší, tedy regulace je z vašeho pohledu ok, nebo ne? A když ano, je ok regulovat inflaci podle nezaměstnanosti?
Nevím jaké zkušenosti vás vedou k tvrzení, že "vlády volí špatné řešení". Které vlády? Kdy? V SSSR? Ve Švédsku? V USA? Ve Francii 14. století? V současnosti máme evidentně vládu, kterou si zvolíme. Čili chybná řešení jsou do značné míry naší vinou.
1 - 5 / 48
reklama
reklama
5
Pražská kavárna

Naše první food porno

Časopis Respekt

Stíny Martina Nejedlého

Ondřej Kundra, Jana Klímová

Kdo je prezidentova spojka na ruský byznys

celý článek

Co Čech, to husita

Petr Třešňák

Na začátku byl vcelku korektní rozsudek nad jedním knězem....

celý článek
všechny články předplatné
 
Nenechte si ujít

Užívejte si Evropu, dokud je čas

Martin M. Šimečka

Pokud se má Evropská unie rozpadnout, je lepší, když to bude ve vášnivém sporu o její...

Řecké NE je i prohrou Angely Merkelové

Tomáš Lindner, Athény

Už loni bylo zřejmé, že se Řekové cítí stále beznadějněji; ale nikdo z věřitelů se...

Režisér Aramisova: Talent, nebo spíš příznak všech bolístek FAMU?

Kamil Fila

Ve výsledku jsou pro mě ceněné filmy zesnulého režiséra až na hranici sledovatelnosti

Řekové řekli NE a co bude dál

Jiří Sobota

Situace je stejně patová jako před referendem; s tím rozdílem, že řecká vláda za sebou...

reklama
 
reklama
reklama