reklama

Zajímavou paralelu se společnou evropskou měnou vytvořil pro Financial Times slavný ekonom Kenneth Rogoff.

Na úvod autor říká, že ta paralela je možná nespravedlivá vůči euru, leč je prý do očí bijící. Mladý pár zvažuje sňatek, ale není si jist tímto velkým a zodpovědným krokem, a proto se rozhodne nejprve k testu: oba si otevřou společné bankovní konto, a protože to od začátku jde dobře, pozvou ke společnému účtu ještě jejího bratra a jeho sestru. Stanoví si limity na příspěvky, výběry a pořádají společné večeře. Jde to tak dobře, že pozvou ještě bratrance a sestřenice.

Společný účet je velice nestabilní a vratkou cestou ke sňatku a stejně tak je společná měna vratkou cestou k federálnímu státu.

Analýza agentury Reuters upozorňuje, že sice nedochází k úplnému obratu, protože Německo je stále nejdůležitější pokladník, ale silné politické proudy v Evropě ji povedou z obsese snižování dluhů a schodků bez ohledu na ekonomické náklady směrem ke zdůraznění růstové agendy.

Fareed Zakaria je poměrně kritický k hlavnímu ekonomickému volebnímu tématu prezidenta Obamy, kterým se stalo zvyšování daní pro bohaté podle tzv. Buffettova pravidla.

Nic proti tomu, ale toto zvýšení daní za deset let zvýší příjmy státu o 47 miliard dolarů, jenže stát za tu dobu utratí 45 bilionů. Přidá se jedna vrstva navíc k daňovým zákonům, které jsou už nyní nejsložitější na světě. Kdyby byl prezident statečný, tak navrhne komplexní daňovou reformu a odstraní stovky výjimek a odpočtů. Krátkodobě to zabere, ale dlouhodobě je jednostranný důraz na Buffettovo pravidlo špatně: americká společnost je všeobecně aspirační, nikoli závistivá. Lidi stále zajímá více příležitost než snižování nerovnosti.

Podle autora by měl Obama také stavět na tom, jak se Spojeným státům daří ve srovnání s Evropou. Jsme ve čtvrtém roce finanční krize. V USA vláda jednala rychle, zachránila důležité banky a masivně stimulovala ekonomiku měnově i rozpočtově. Letos americká ekonomika poroste o dvě až tři procenta, zatímco eurozóna poklesne o 0,3 procenta. Podle Mezinárodního měnového fondu bude v příštích pěti letech německý ekonomický růst jen 40 procent toho amerického.

  Audit Jana Macháčka je na Facebooku Objednejte si zdarma e-mailové zasílání newsletterů Auditu Jana Macháčka.
Newsletter je rozesílán pondělí-pátek ve 14:00. PŘIHLÁSIT

reklama
comments powered by Disqus
Původní diskuse
godot
26.4.2012 22:29
fúze zdravotních pojišťoven
a teď chce navíc ministerstvo zdravotnictví spojit neúspěšnou tykačovu vojenskou zdravotní pojišťovnu s úspěšnou zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra.
godot
26.4.2012 22:09
hlavní zloděj se jmenuje pavel tykač
ale to asi časopis respekt nezajímá a proto píše všelijaké pitomosti, aby jeho čtenář ňák užitečně trávil svůj volný čas.
L'ego
26.4.2012 15:20
Analýza Rogoffa, byť dochází k oprávněnému
zývěru, je bohužel dost vedle, protože jeho výklad motá dohromady skutečné problémy (schodky běžného účtu) a pseudoproblémy (schodky rozpočtové).Je zřejmé, že EU měla pravidla pouze na prevenci pseudoproblémů, kdežto pravidla na prevenci skutečných problémů vůbec neměla. Německo a spol. se v současné době zabývají pseoudoproblémy (deficity), protože si nechtějí přiznat, že na skutečných problémech (schodky běžného účtu) mají úplně stejný podíl jako tzv. hříšníci. Navíc by otevření otázky těchto schodků běžného účtu mohlo zpochybnit celou Německou politiku nízkých mezd posledních 15 let a vůbec celý neoliberální model "otevřeného trhu" a "konkurenceschopnosti". V našem prostředí by takovéto nahlížení výyvoje v EU mohlo vyvolat otázku, zda nás náhodu bolševik neochraňoval před osudem Řecka lépe než Kalousek, a úplně posunout politickou debatu. Na tom ale zatím establishment nemá zájem.
jenicek
27.4.2012 03:10
Ááá Ego objevilo Univerzální Příčinu Zla ve Vesmíru,
schodek běžného účtu. Ten asi vzniká, tak nějak sám od sebe, z ničeho, a s ničím nesouvisí. Jako ty žížaly a červi, co se sami, z bláta, líhnou pod kameny, jak věřili před pár staletími. Jen jestli v tom náhodou nebude eurozóna, debilní zákony, idiotské vlády a rudé odbory.
L'ego
27.4.2012 08:53
Řekl bych,
že univerzální příčina zla ve vesmíru je neznalost. Vinni jsme všichni. Vy třeba hodnocením odborů. Odbory mají větší vliv např. v Německu než třeba ve Španělsku. Za současnými schodky b. ú. Španělska a co. do značné míry stojí skutečnost, že v Německu byly odbory málo rudé, a nechaly se přesvědčit, že je třeba krátit mzdy, v duchu neoliberálních blábolů, přičemž je tehdy přesvědčila rovněž málo rudá SPD.
Ale to se zase dostáváme k našemu věčnému tématu, zda budeme bohatší a "konkurenceschopnější", když si všichni snížíme mzdy... Keynesova odpověď před 70. lety byla: Nikoliv. Ale to už dnes Kouhouty, Sedláčky, Dlouhé a bohužel ani mudrce (opravdu se tak jmenují), co radí německé vládě, nezajímá.
Jinak euro je samozřejmě spoluviníkem (ale spíš v tom smyslu, že se ty nerovnováhy hůř odstraňují), kořen problému samozřejmě spočívá v idiotiských zákonech a rozhodnutích, z nichž některá byla přijata třeba před 300 lety...
1 - 5 / 15
reklama
Lampa

Rozjezd s lampou

reklama
Ema Pospíšilová

Den zamlklé matky

 
Nenechte si ujít

Každý, koho znám, pomýšlí na to, že odejde z Facebooku

Pavel Turek

Jak píší ženy o hudbě :: Zemřela fotografka Mary Allen Mark :: Dvojí tvář na sociálních...

Tajné služby vás mohou sledovat, jak chtějí, vzkázala soudkyně Králová

Jaroslav Spurný

Jana Nagyová-Nečasová a generálové tajných služeb osvobozeni. Proč, to je tajné

Rozloučení s prázdným Marcelem

Tomáš Feřtek

Jak najít rozumného ministra školství: žádejme koalici, aby vybrala především někoho...

O Babišově chlebu aneb Návrat do Benátek

Jan H. Vitvar

Nevšední výběr ze všedních zážitků uplynulého týdne

reklama
 
reklama
reklama