reklama

Důsledky řeckého odchodu

Ministr financí Miroslav Kalousek, případně různí členové NERV otevřeně říkají v médiích, že Řecku by prospěl odchod z eurozóny. K tomu je asi dobré poznamenat, že zdaleka ne každý je o tom přesvědčen.

Tak například Clive Crook ve sloupku pro agenturu Bloomberg cituje ekonoma Barryho Eichengreena, jednu z největších autorit v těchto záležitostech, který říká, že odchod Řecka spustí „matku všech finančních krizí“. Opustit měnovou zónu pod tlakem není totéž jako opustit currency peg.

Krom renominace všech kontraktů a kolkování bankovek lze očekávat prudkou devalvaci. Ta povede k rigorózním kapitálovým kontrolám, a to v rámci evropského trhu, kde se něco takového podle pravidel spustit nesmí. Dojde ke kaskádě bankrotů a řecká ekonomika úplně přestane fungovat. Devalvace má zvýšit konkurenceschopnost. Ale čeho? Řecko nic nevyrábí a více turistů do země nacházející se v chaosu nepřijede.

Vlastní měna povede k inflačnímu pokušení, to brzy požere výhody devalvace a Řecko bude tam, kde bylo. Hlavní potíž je v tom, že když odejde Řecko, stane se odchod Španělska, Portugalska a Itálie nikoli nemyslitelným, ale možným.


...

Wolfgang Münchau zase ve svém sloupku pro SpiegelOnline upozorňuje, že ti, kdo volají po odchodu Řecka z eurozóny, buď nepromysleli konsekvence, nebo je jejich skutečnou motivací akceptovat rozpad eurozóny. Autor tvrdí, že náraz řeckého odchodu by vyvolal potřebu vzniku plné bankovní a fiskální unie. To vše by muselo být rozhodnuto, schváleno a ratifikováno přes noc, což jistě není realistické.

...

K podobným závěrům dochází Barry Ritholtz na serveru Big Picture, kde doplňuje sloupek Paula Krugmana na totéž téma.

...

Bernard Delbecque z Katolické univerzity v Lovani píše, že nový francouzský prezident François Hollande by měl navrhnout ambiciózní růstovou a integrační agendu pro eurozónu.

...

Podle Financial Times má dnes David Cameron v projevu říci: „Buď bude mít Evropa stabilní a úspěšnou eurozónu s dobře kapitalizovanými a regulovanými bankami, se systémem sdíleného fiskálního břemene a podpůrnou měnovou politikou napříč eurozónou, nebo se nacházíme na nezmapovaném teritoriu, které přinese rizika pro všechny.“

...

A abychom dodali potravu i euroskeptikům, zde je třeba text z Independentu. Samozřejmě se dozvíme, že Robert Mundell a Milton Friedman říkali Evropě, že to nemá dělat.

  Audit Jana Macháčka je na Facebooku Objednejte si zdarma e-mailové zasílání newsletterů Auditu Jana Macháčka.
Newsletter je rozesílán pondělí-pátek ve 14:00. PŘIHLÁSIT

reklama
comments powered by Disqus
Původní diskuse
Kolumbo
18.5.2012 16:37
Důsledky řeckého odchodu
Co to má být - ta ambiciózní růstová platforma pro eurozónu? Velkorysá nabídka těm, co mají nějaké úspory, aby půjčili či odpustili dluhy zadluženým? Nabídka, která se neodmítá, protože v případě odmítnutí o úspory stejně přijdou a návdavkem dostanou na hubu? Skvělé to perspektivy se rýsují pro unii i Eurozónu. A propos - státe si "integrátoři" a "zakladatelé Eura" - ve světle problémů Řecka myslí, že to byl výborný nápad? I poté, co "znalci problematiky" líčí možný odchod Řecka z Eurozóny v horších barvách než třetí světovou válku?
Pavel
18.5.2012 08:04
RE
Vsechny tyhle myslenky vychazeji z teze, ze kdyz nic neudelam, nic nezkazim. Samozrejme , ze odchod z eurozony Recka vyvola neco zcela neriditelneho, nepredikovatelneho a z teto podstaty veklmi nebezpecneho. Ovsem znamena to, ze nedelat nic a za kazdou cenu trvat na stavajicim stavu je neco bezpecnejsiho, riditelneho, predikovatelneho? Tady uz probuh zadna pravidla neplati a nikdo nevi co se stane. vse to jsou jen odborne diskuse a obhajoba vlastniho strachu z riznuti do ziveho. Nic jineho to neni. Ano, muzu zavrit oci usnout a modlit se, ze rano se probudim a sirtuace bude najednou ruzovejsi. Ale do haje, pane machacku nejsme male deti, abychom verili na zazraky.
Klára
17.5.2012 20:39
Důsledky řeckého odchodu
Pisete, ze "Řecko nic nevyrábí". Nevim, jestli za takovych okolnosti neni nahodou pro danou zemi skoro jedno, jestli se zeme nachazi uvnitr nebo vne menove unie. I s eurem se v takovem pripade v Recku nic nezmeni, jelikoz i kdyby se skrtly vsechny dluhy, tak by musel byt vyrovnany rozpocet. Nebo pocitate s trvalym financovanim reckeho statu ze zahranicnich zdroju? Myslim, ze na to ostatni zeme doplati tak jako tak. S odchodem Recka by alespon bylo jasno, s Reckem v euru, ackoli si ani neumi vladnout (nebo neco vyrabet, jak pisete), se zadny problem nevyresi. Reseni typu "evropskeho protektoratu" je zcela jiste neco, s cim nepocita ani Evropa, ani Rekove. Bohuzel zastanci Recka v euru se nevyjadruji k problemu, jak zaridit, aby se v Recku a) vladlo a b) vyrabelo.
pk
17.5.2012 17:01
Vyšší cíle
Řecko bude obětováno pro vyšší cíle a tím je fiskální unie.
Nyní se pro eurozónu prezentují 2 alternativy: rozpad a fiskální unie.
Obyvatelům a politikům ostatních zemí se na příkladu Řecka předvede jak by to dopadlo v případě rozpadu (pro Řeky opravdu špatně).
Tím se otevřou vrátka pro druhou alternativu.
L'ego
17.5.2012 17:53
To nezní špatně,
kéž byste měl pravdu! Alternativou je návrat někam k r. 1920...
1 - 5 / 37
reklama
reklama

Časopis Respekt

Vrátit se, nebo zapomenout

Tomáš Brolík

Zpráva z míst, kde milion lidí čeká na cestu domů

celý článek

Vysoká hra trpaslíků

Kamil Fila

Adaptace knih J. R. R. Tolkiena se staly diváckým fenoménem...

celý článek
všechny články předplatné
 
Nenechte si ujít

Komu chutná Láďa Hruška

Petr Třešňák

Recept na pochopení kuchaře, který neumí vařit

Hollywood dal kvůli Severní Koreji film do trezoru

Kamil Fila

Studio Sony zrušilo premiéru komedie The Interview, která pojednává o zabití Kim Čong-una

Venkovní posilovna Kačalka

Milan Jaroš

Metro se kodrcá přes zamlžený listopadový Dňepr. Na zastávce kyjevského metra Hidropark,...

Místo Českého století tu máme Českou sodu

Respekt Redakce

Umíme pracovat s odkazem listopadu? Monika MacDonagh-Pajerová, Adrian Portmann, Tomáš...

reklama
 
reklama
reklama