reklama

Důsledky řeckého odchodu

Ministr financí Miroslav Kalousek, případně různí členové NERV otevřeně říkají v médiích, že Řecku by prospěl odchod z eurozóny. K tomu je asi dobré poznamenat, že zdaleka ne každý je o tom přesvědčen.

Tak například Clive Crook ve sloupku pro agenturu Bloomberg cituje ekonoma Barryho Eichengreena, jednu z největších autorit v těchto záležitostech, který říká, že odchod Řecka spustí „matku všech finančních krizí“. Opustit měnovou zónu pod tlakem není totéž jako opustit currency peg.

Krom renominace všech kontraktů a kolkování bankovek lze očekávat prudkou devalvaci. Ta povede k rigorózním kapitálovým kontrolám, a to v rámci evropského trhu, kde se něco takového podle pravidel spustit nesmí. Dojde ke kaskádě bankrotů a řecká ekonomika úplně přestane fungovat. Devalvace má zvýšit konkurenceschopnost. Ale čeho? Řecko nic nevyrábí a více turistů do země nacházející se v chaosu nepřijede.

Vlastní měna povede k inflačnímu pokušení, to brzy požere výhody devalvace a Řecko bude tam, kde bylo. Hlavní potíž je v tom, že když odejde Řecko, stane se odchod Španělska, Portugalska a Itálie nikoli nemyslitelným, ale možným.


...

Wolfgang Münchau zase ve svém sloupku pro SpiegelOnline upozorňuje, že ti, kdo volají po odchodu Řecka z eurozóny, buď nepromysleli konsekvence, nebo je jejich skutečnou motivací akceptovat rozpad eurozóny. Autor tvrdí, že náraz řeckého odchodu by vyvolal potřebu vzniku plné bankovní a fiskální unie. To vše by muselo být rozhodnuto, schváleno a ratifikováno přes noc, což jistě není realistické.

...

K podobným závěrům dochází Barry Ritholtz na serveru Big Picture, kde doplňuje sloupek Paula Krugmana na totéž téma.

...

Bernard Delbecque z Katolické univerzity v Lovani píše, že nový francouzský prezident François Hollande by měl navrhnout ambiciózní růstovou a integrační agendu pro eurozónu.

...

Podle Financial Times má dnes David Cameron v projevu říci: „Buď bude mít Evropa stabilní a úspěšnou eurozónu s dobře kapitalizovanými a regulovanými bankami, se systémem sdíleného fiskálního břemene a podpůrnou měnovou politikou napříč eurozónou, nebo se nacházíme na nezmapovaném teritoriu, které přinese rizika pro všechny.“

...

A abychom dodali potravu i euroskeptikům, zde je třeba text z Independentu. Samozřejmě se dozvíme, že Robert Mundell a Milton Friedman říkali Evropě, že to nemá dělat.

  Audit Jana Macháčka je na Facebooku Objednejte si zdarma e-mailové zasílání newsletterů Auditu Jana Macháčka.
Newsletter je rozesílán pondělí-pátek ve 14:00. PŘIHLÁSIT

reklama
comments powered by Disqus
Původní diskuse
Kolumbo
18.5.2012 16:37
Důsledky řeckého odchodu
Co to má být - ta ambiciózní růstová platforma pro eurozónu? Velkorysá nabídka těm, co mají nějaké úspory, aby půjčili či odpustili dluhy zadluženým? Nabídka, která se neodmítá, protože v případě odmítnutí o úspory stejně přijdou a návdavkem dostanou na hubu? Skvělé to perspektivy se rýsují pro unii i Eurozónu. A propos - státe si "integrátoři" a "zakladatelé Eura" - ve světle problémů Řecka myslí, že to byl výborný nápad? I poté, co "znalci problematiky" líčí možný odchod Řecka z Eurozóny v horších barvách než třetí světovou válku?
Pavel
18.5.2012 08:04
RE
Vsechny tyhle myslenky vychazeji z teze, ze kdyz nic neudelam, nic nezkazim. Samozrejme , ze odchod z eurozony Recka vyvola neco zcela neriditelneho, nepredikovatelneho a z teto podstaty veklmi nebezpecneho. Ovsem znamena to, ze nedelat nic a za kazdou cenu trvat na stavajicim stavu je neco bezpecnejsiho, riditelneho, predikovatelneho? Tady uz probuh zadna pravidla neplati a nikdo nevi co se stane. vse to jsou jen odborne diskuse a obhajoba vlastniho strachu z riznuti do ziveho. Nic jineho to neni. Ano, muzu zavrit oci usnout a modlit se, ze rano se probudim a sirtuace bude najednou ruzovejsi. Ale do haje, pane machacku nejsme male deti, abychom verili na zazraky.
Klára
17.5.2012 20:39
Důsledky řeckého odchodu
Pisete, ze "Řecko nic nevyrábí". Nevim, jestli za takovych okolnosti neni nahodou pro danou zemi skoro jedno, jestli se zeme nachazi uvnitr nebo vne menove unie. I s eurem se v takovem pripade v Recku nic nezmeni, jelikoz i kdyby se skrtly vsechny dluhy, tak by musel byt vyrovnany rozpocet. Nebo pocitate s trvalym financovanim reckeho statu ze zahranicnich zdroju? Myslim, ze na to ostatni zeme doplati tak jako tak. S odchodem Recka by alespon bylo jasno, s Reckem v euru, ackoli si ani neumi vladnout (nebo neco vyrabet, jak pisete), se zadny problem nevyresi. Reseni typu "evropskeho protektoratu" je zcela jiste neco, s cim nepocita ani Evropa, ani Rekove. Bohuzel zastanci Recka v euru se nevyjadruji k problemu, jak zaridit, aby se v Recku a) vladlo a b) vyrabelo.
pk
17.5.2012 17:01
Vyšší cíle
Řecko bude obětováno pro vyšší cíle a tím je fiskální unie.
Nyní se pro eurozónu prezentují 2 alternativy: rozpad a fiskální unie.
Obyvatelům a politikům ostatních zemí se na příkladu Řecka předvede jak by to dopadlo v případě rozpadu (pro Řeky opravdu špatně).
Tím se otevřou vrátka pro druhou alternativu.
L'ego
17.5.2012 17:53
To nezní špatně,
kéž byste měl pravdu! Alternativou je návrat někam k r. 1920...
1 - 5 / 37
reklama
reklama
 
Nenechte si ujít

Škromach by měl v politice skončit

Ondřej Kundra

Slova o střílení Němců jsou naprosto nepřijatelná

Je nikotin tak špatný, jak si myslíme?

Petr Třešňák

Strašný boxer Floyd :: Pravda o nikotinu :: Větší nebo menší mír :: Zapomínáte své...

Ještě že už je Jágr zpátky na Kladně!

Jan H. Vitvar

Nevšední výběr ze všedních zážitků uplynulého týdne

Byla jsem top healer

Martin Uhlíř

Hráči World of Warcraft o svých současných i bývalých výpravách do virtuálního světa

reklama
 
reklama
reklama